Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Gargarası Nasıl Yapılır?

Temel olarak diş temizliği diş fırçası ve diş ipiyle gerçekleştirilir. Ama bunun yanında ağız temizliği için uygulanan pek çok işlem vardır. Ağız kokusunu geçirmek için en önemlisi ağız bakımını düzenli olarak yapmaktır. Kullanılan ağız bakım ürünlerinin yanında ağız gargarası gibi yan ürünler de kullanarak ağız kokusunu bastırabilirsiniz. Fakat bunlar kesin çözüm değil, sadece geçici çözümlerdir.

Ağız gargarasının temel amacı fırçalama sonrası ağızda kalan besin artıklarını ağızdan uzaklaştırmaktır. Eğer bu atıklar ağızdan uzaklaştırılmaz ve ağızda kalmaya devam edilirse hızlı bir şekilde bakteri üremesini pozitif yönde etkileyip diş ve diş etlerinin sağlığını olumsuz etkileyeceklerdir. Bunun yanında bakterilerin faaliyetleri sonucunda ağızda kötü kokular da oluşacaktır. Gargara yapmak, diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımın yerini tutamaz ancak bu eylemlerin yapılamayacağı durumlarda ağız temizliğine yardımcı olarak bakteri üremesini azaltır. Bu gargaraların diş fırçalamaya ve diş ipi kullanımına ek olarak kullanılmasında ise tam bir ağız bakımı sağlandığı söylenebilir.

page_fazla-gargara-kullanmak-kansere-neden-oluyor_398746378

Gargara en basit şekilde ağıza su alınıp, suyun güzelce ağızda çalkalanarak bu su ile beraber ağızdaki atık besinlerin de dışarı atılması şeklinde gerçekleştirilebilir. Suyun içerisine bir miktar karbonat atarak bu suyla gargara yapmak daha da etkilidir. Karbonat bakteri oluşumunu engelleyecektir. Bu şekilde genel olarak diş yüzeylerine sıkı bir şekilde tutunamayan besin artıklarıyla dil ve damak gibi bölgelerdeki besin artıkları da uzaklaştırılarak genel ve pratik bir temizlik sağlanmış olur.

Piyasada çok fazla ağız bakım suları satılmaktadır ve bunların farklı farklı çeşitleri vardır. Bu ürünler kullanıldığında, özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki bakterilerin etkinliğini azaltır ve genel bir temizlik sağlarlar. Ancak özellikle diş ara yüzleri arasında kalan besinleri ağızdan kolaylıkla uzaklaştıramadıkları için bu yapılan temizlik çok da yeterli olmayacaktır. Su tabanlı olan bu ağız gargaraları çeşitli maddelerle renklendirilirler ve değişik aromalar kullanılarak ağızda hoş bir tat ve koku da bırakmalarını sağlarlar. Bu özellikleriyle birçok tüketici tarafından ulaşımının da kolay olmasından dolayı tercih edilirler.

Ağız sağlığına herhangi bir zararları olmamasına rağmen, kimyasal madde içermelerinden dolayı bu ürünler kullanılırken dikkatli olunması gerekir. Az miktarda yutulmaları genel olarak problem yaratmazken, çok miktarda yutuldukları zaman bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu gibi ürünler, tamamen kullanıcı zevkine göre seçilebilirler. Fakat kullanırken alerjiniz varsa bu durumu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Ayrıca içerisinde “klorheksidin” isimli medikal bileşen ağız gargaraları da vardır. Bu gargaralar genelde doktor reçetesiyle ile kullanılırlar. Bu gargaraların içerdikleri bileşenler diş ve diş eti sağlığını destekleyecek veya bir rahatsızlık varsa bunun çözümü olacak etkidedir.

Doğal Gargara Tarifleri

1. Tarçın, Karanfil ve Naneli Gargara

zencefil-tarçın

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karanfil
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 bardak su
 • 4 damla nane yağı
 • Süzmek için tülbent

Hazırlanışı

1 bardak suyu bir tencere içine boşaltın. İçine karanfil ve tarçın ekleyin. Karışım kaynadıktan sonra ateşten alın, 10 dakika kadar ağzı kapalı şekilde bekletin. Karışımı tülbentten geçirip süzün, küçük bir şişeye koyun. İçine nane yağını damlatıp buzdolabına koyun. Bu yapılan gargarayı bir hafta kadar dolapta bekletebilirsiniz.

2. Tarçın ve Karanfilli Gargara

Tarçının-Faydaları

Malzemeler

 • 2 adet çubuk tarçın
 • 3 adet karanfil
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı

Büyük bir cezvenin içine suyu ekleyin, üzerine tarçın ve karanfili ekleyin. 15 dakika kadar kaynatın. Soğutup, diş fırçalama işleminden sonra kullanın. Dolapta iki-üç gün muhafaza edebilirsiniz. Bu karışım ağzın içinden mikropları temizleyip hoş bir koku verecektir. Ayrıca yutulduğunda da sindirim sistemi için sorun teşkil etmeyecektir.

3. Hamamelis ve Papatyalı Gargara

papatya-d853dbc3-sttef

Hamamelis, diş etlerini güçlendiren ve ağza ferahlık veren bir bitkidir. Papatyanın ise antiseptik özelliği vardır. Bu iki bitki karıştırılarak yapılan gargaralar, ağız yarası ve diş etine iyi gelir, diş ve diş etleri için rahatlatıcı bir etki gösterecektir. Hamamelis bitkisini aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 25 gr. hamamelis
 • 10 gr. papatya

Hazırlanışı

Cezveye konan suyun üzerine bitkileri ilave edip 15 dakika kadar kaynatın. Soğutup diş fırçalama işleminin ardından gargara yapın.

Dişlerdeki ve dildeki mikropları yok edici özelliğe sahiptir. Ayrıca çay olarak tüketildiğinde ise vücudu rahatlatıp uyku veren bir karışımdır.

4. Sirkeli Gargara

sirke-faydalari-ter-kokusu

Sirkenin antiseptik özelliğini bilmeyen yoktur. Her konuda sirke kullanılabilir. Sirke ağız içinde biriken bakterileri kısa süre içinde öldürecektir. Asitli bir yapısı olduğu için gargara yapımı sırasında mutlaka su ile seyreltilmesi gerekir. Hem üzüm hem de elma sirkesiyle hazırlanabilir.

Malzemeler

 • 1 su bardağı saf su
 • 1 yemek kaşığı üzüm ve ya elma sirkesi

Hazırlanışı

Suyun içine sirke konarak karıştırılır. Kaynatmaya gerek olmadan pratik bir şekilde kullanılır. Hazırlandıktan en geç üç gün sonra tüketilmesi gerekmektedir. Etkisi çabucak hissedilir. Diş etinde biriken bakterilerin kısa sürede yok olmasını sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.