Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

İdeal Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

 İdeal ağız hijyeni ağzın mikroplardan aslında mikropların oluştuğu plaktan arındırılmasıyla sağlanır. Gün içerisinde yenilen besinler plağın tekrar etmesine neden olur. Plak oluşumu mikropların üreyerek diş etrafını sarmasıyla oluşur. Burada önemli olan mikropların üremeden yani daha plak oluşturmadan diş üzerinden uzaklaştırmaktır. Bu bakteriler en çok diş ve diş etlerine zarar verir.

Dişlerimiz dört kısımdan oluşur. Bunlar: ön, arka, yan ve yan yüzeylerdir. Plak tüm yüzeylere ama özellikle girintili çıkıntılı yerlere yerleşir. Ama maalesef sadece ön yüzeyi temizleyerek tüm bu sorunlardan kurtulamayız. En az iki dakika sürmesi gereken fırçalama işlemi maalesef ki 40 saniye sürüyor. Bu durumda da sadece fırçalanan yüzeyler koruma altına alınıyor. Fırçalanmayan kısımlarda ise plak oluşumu yavaş yavaş başlıyor. Yani çürük ve diğer rahatsızlıklar için büyük bir fayda sağlıyor. Dişlerin ön, arka ve çiğneyici yüzeyleri yumuşak bir fırça ile en az 2 dakika fırçalanmalıdır.

Dişler, dirsek temasıyla dururlar ama bir blok gibi de birbirine yapışık değillerdir. Dolayısıyla rahatsız eden dental plak da dişlerin arasına rahatça yer­leşir, orada güzelce olgunlaşır ve buralarda üremek için yeterli ortamı bulmuş olurlar. Çünkü düzenli bir fırçalamayla bile bu yerlere ulaşmak imkansızdır. Çok küçük alanlardan bahsedilmesine rağmen bu bakterilerin de gözle görülmeyecek kadar küçük olduğunu ve bi­zim küçük dediğimiz alanda milyonlarca sayıya ulaştıkla­rını düşünülürse, bu bölgelerin ne kadar ciddiye alınmasını gerektiği fark edilir.

Fırçanın ulaşamadığı bu alanları diş ipi ve özel dental kürdanlarla temizlenmeli ve plak oluşumuna neden olan bakteriler yok edilmelidir. Düzenli olarak diş temizliği yapılmasına rağmen çürükler, diş kaybı, diş eti çekilmesi ve kanaması gibi rahatsızlıklar yaşanmasının sebebi ara yüzlerin temizlenememesi ve bu sebepten oluşan sorunlardır.

Ağız Hijyenini Sağlamak İçin Neler Yapılmalı?

1. Doğru Diş Macunu

87346578326532

Plakla bir diğer savaş aleti de diş macunudur. Fakat diş macununa çok fazla değer verilmez. İçerisindeki fosfor takviyesi hem dişlerin dayanıklılık gücünü arttırır hem de dişlerin sararmasını engeller. Plağı esas dişten atan diş fırçası ve diş ipidir fakat diş macunu bu temizliğin daha rahat yapılması için önemlidir.

2. Doğru Diş Fırçası

Elektrikli-Dis-Fircasi-

Fırça kalitesi, şekli ve yumuşaklığı dikkat edilmesi gereken hususlardır. Fırça kılları paralelliğini kaybettiğinde, yamulduğu zaman, mutlaka değiştirmelidir.

Fırça yumuşak olmalıdır. Diş üzerindeki yumuşak yapışkan bir plaktır fazla yağ gibi kazınmasına da gerek yoktur. Diş üzerindeki bu plak yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle temizlenmelidir. Sert fırça dişin mine tabakasında aşınmalara neden olur. Bu işlem zamanla diş etlerine travma etkisi yaratır ve mine tabakasında gözle görülmeyecek delikler oluşturur. Bu tabakalarda çürük oluşmasa bile soğuk ve sıcak besinlerde duyarlılık oluşturur. Bu durumda diş hekimi açılan mine tabakasını bazı özel karışımlarla kapatır.

Dişlerinizi günde iki kere düzenli olarak fırçalamanıza rağmen hala çürük oluşumu varsa mutlaka yapılan hatalar vardır.

3. Fırçalama Süresi

dişfırçazaman

Normal şartlar altında diş fırçalaması en az iki dakika sürmesi gerekirken pek çok kişi bu süreyi kendine göre en aza indirir. Bu sürede genelde ön yüzden fırçalanır ve arka yüzler ihmal edilir. Ancak sadece ön yüz değil arka yüzler, yanaklar ve dil de fırçalanmalıdır. Ama bilinmelidir ki bu belirtilen yerler en çok plak biriken yerlerdir. Bu yüzden buraların temizliğine daha çok özen gösterilmesi gerekir.

4. Diş Fırçasının Sertliği

dis-fircasi_3

İnsanlar sert fırçayla daha temiz dişlere sahip olunacağını düşünürler fakat bu algı tamamen yanlıştır. Sert fırça diş eti çekilmelerine neden olur. Aynı zamanda sertlikten dolayı girintili çıkıntılı yerlerin temizlenmesi oldukça zorlaşır.

5. Diş İpi Kullanımı

Diş-İpi-Nasıl-Kullanılır

Diş fırçasıyla doğru uygulama yapılmasına rağmen hala çürük oluşumu varsa diş ipi kullanmamaktan kaynaklanır. Dişlerinizin ara yüzleri temizlenmediği için burada biriken bakteriler diş çürüklerine neden olur.

Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  • Diş ipi kullanımı fırçalama işleminden hemen sonra yapılmalıdır.
  • Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve baş parmağınız yardımıyla kullanılır.
  • Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş, küçük hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin.
  • Diş etini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçının.
  • Diş ipini her dişin çevresinde c harfi çizecek şekilde ileri ve aşağı hareket ettirerek ara yüzü temizleyin.
  • Aynı işlemi her dişte tekrar ederek tüm dişlerinizi tamamen temizleyin.

 

dis-ipi

6. Ara Yüz Fırçaları

676_buyuk_zoom

Bu fırçalar diş aralarında geniş boşluklar ya da braketler, köprüler ve implantlar varlığında dişler arası bölgenin temizliğinde kullanılır. Bir sap kısmı ile bir taşıyıcı ucuna yerleştirilen silindirik veya konik değişebilen küçük fırçalardır. Eğer varsa inter dental diş fırçası kullanımı sizin için daha faydalı olabilir.

7. Ağız Gargaraları

fft99_mf6063251

Mikrobik plağın diş eti iltihabına yol açacağı durumlarda hastanın ağız bakımını kolaylaştırmak için önerilebilir. Diş fırçası ve diş ipinin yaptığı temizliğe büyük ölçüde yardımcıdır.

8. Diş Duşu

Untitled

Tüksek basınçlı su püskürten aletlerin yaptığı işleme diş duşu denir. Fakat plağı temizlemez. Ayrıca kalan gıda atıklarını dişin içine iterek apselere neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.