Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız İçi Deri Soyulması

Ağız içi deri soyulması insanların yaygın olarak karşılaştığı problemlerden bir tanesi olabilmektedir. Bu problem elbette pek çok farklı değişkene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Genellikle hijyen kaynaklı olarak meydana gelen bu soyulmalar bazı durumlarda bir takım vücuda yararlı maddelerin eksikliği nedeni ile de oluşmaktadır. Elbette ağız için deri soyulması insanları çok fazla rahatsız eden bir problemdir. Genellikle bu problem direkt olarak tedavi edilmediğinde artarak devam da edebilmektedir. Hatta bazı durumlarda tüm ağzı saran sıkıntılara kadar ulaşabilmektedir. Bunun için bir problem olduğunda mutlaka bir doktora başvurarak profesyonel bir destek alınması gerekmektedir. Aksi takdirde rahatsızlığın önlenmesi mümkün olmamak ile birlikte hastalığın tekrar etmesi de kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Aslında bu hastalığı bir kez tedavi ettikten sonra ağız içi hijyenine de büyük oranda dikkat etmek gerekmektedir. Hatta bazı durumlarda tüketilen bazı yiyecekler bile bu rahatsızlığın şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Bu konuda da çok dikkatli olunması ve yemeklerden sonra ağzın hiçbir yemek kalıntısı kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Ancak yine de ağız içi deri soyulmasında çok da fazla korkmamak gerekir. Çünkü çok sık görünen bir rahatsızlıktır ve başka bir şey olabileceği şüphesine kapılmaya gerek yoktur. Yine de bir hekimin görmesinde ve en doğru yorumu onun yapmasında fayda vardır.

Ağız İçi Deri Soyulması Neden Olur?

Ağız İçi Deri Soyulması Neden Olur?

Ağız içi deri soyulması ağırlıklı olarak insan vücudundaki bağışıklık sisteminin ağız içindeki deri hücrelerini yabancıymış gibi algılaması saldırması ile birlikte meydana gelmektedir. Ağız içi deri soyulmasının nedenleri arasında en ağırlıklı olarak alerjik reaksiyonlar yer almaktadır. Yani bu problemin alerji kaynaklı olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Benzer şekilde ağız içinde meydana gelen deri soyulmalarının nedenleri arasında çeşitli enfeksiyon hastalıklarının da önemli bir etkisi olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak da ağız içlerinde deri soyulması sorunları ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Bazen mantar hastalığı da vücutta bazı bir takım başka rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle çok sık olmamak ile birlikte mantar hastalığının da ağız içi deri soyulması probleminin nedenleri arasında gösterilebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bazı ilaçların da ağız içinde bu tip yaraların oluşmasına neden olduğu bilinmektedir. Hatta bazı ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılan çok güçlü ilaçlar bu tip sıkıntılar oluşturabilmektedir ağız içlerinde. Ayrıca yaygın olarak çok sıcak yiyecekler ya da çok sıcak içecekler de ağız içindeki deride bir takım soyulmalar yaratabilmekte ve bunların tedavi edilmemesi halinde yaralar genişleyebilmektedir. Özellikle bu noktada yaralı bölgeyle çok fazla oynanmaması gerekmektedir. Ancak maalesef çocuklar bu bölgeye sürekli elleri ile ya da dilleri ile dokunarak yaranın bir miktar daha açılmasına neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra kimi durumlarda bağışıklık sisteminde oluşan bazı bozukluklar ve ağız kanseri gibi nedenler de çeşitli ağız içi deri soyulmalarına neden olabilmektedir.

Ağız İçi Deri Soyulması Tedavisi Nelerdir?

Ağız İçi Deri Soyulması Tedavisi Nelerdir?

Ağız içi deri soyulmasının tedavisi için öncelikle problemin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü dışarıdan sadece yaranın kapanmasını sağlayacak bir tedavi yöntemi ciddi rahatsızlık bulunuyor ise eğer tamamen geçici bir çözüm olacaktır. Bunun için de bir doktora giderek çok iyi bir şekilde tedavi olunması ve rahatsızlığın nedeninin araştırılması gerekmektedir. Eğer ki ağız içinde ciddi bir hastalık tespit edilir ise doktor tarafından bu hastalığın iyileştirilmesine yönelik ciddi bir tedavi uygulanacaktır. Bu noktada ağız içi deri soyulmaları yalnızca bir çeşit belirti halini almaktadır.

Şayet ağız içi deri soyulmaları çok sık tekrarlanıyor ise ve bir hastalık da tespit edilmemiş ise problem vitamin eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Ancak yine bir hastaneye gidip vücutta bu ağız içi deri soyulmalarına neden olan hangi vitamin eksikliğinin olduğunun testler ile öğrenilmesi gerekmektedir. Bu eksiklik de tespit edildikten sonra yine doktorun tavsiyesi ile gerek ilaçlar vasıtasıyla gerekse yiyecek ve içecekler vasıtasıyla vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin geri kazandırılabilir.

Bazı durumlarda tüketilen aşırı sıcak yiyecek ya da aşırı sıcak içecekler ile oluşan ağız içi deri soyulmaları için direkt olarak bir tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Bu soyulmalar çok büyük ve çok derin olmayacağı için o bölgeye herhangi bir müdahalede bulunulmadığı sürece kendi kendine geçebilmektedir. Eğer ki kendi kendine geçmiyor ise bu soyulmaların üstüne sürülebilecek iyileştirici merhemler kullanılabilmektedir. Fakat bu noktada da kesinlikle kişinin kendi aklından merhem tercih etmemesi gerekir. Çünkü her yaraya iyi gelen merhem ağız içine uygulanmamaktadır. Bu noktada bir doktora ya da bir eczacıya danışılmasında fayda vardır. Aynı zamanda bu süreçte kesinlikle çok aşırı sıcak yiyeceklerden ve çok aşırı sıcak içeceklerden uzak durulması gerekir. Aslında sürekli olarak bu problem ile karşılaşmamak için tamamen bu tip yiyecek ve içecekler ile kişinin arasına mesafe koymasında büyük bir fayda elbette ki olacaktır. Bu hususta dikkatli olunmasının faydası büyüktür.

Ağız içi deri soyulmalarının en etkili tedavi yöntemleri elbette ki merhemlerdir. Ağız içi yaralar için kullanılabilen bu merhemler düzenli olarak ve eksiksiz bir şekilde kullanılmalıdır. Her ne kadar bu merhemler ağız içine uygun olduğu için tüketmek konusunda bir tehlike teşkil etmeseler de yine de merhemlerin faydasının görülebilmesi için yutulmamasına özen gösterilmesinde fayda vardır.

ağız içi deri soyulması

Eğer ki ağız içi deri soyulmaları ileri bir seviyeye ulaşmış ve tedavi edilemiyor ise, bunların neticesinde de bir doktor tarafından ağız kanseri teşhisi konulmuş ise izlenilecek tedavi yöntemi çok daha derin olmaktadır. Bu süreç her kanser tedavi süreci gibi biraz meşakkatli bir süreç olsa da yine de erken teşhis ve erken tedaviye başlanmasının önemi bir hayli büyük hale gelmektedir. Genellikle doktorlar ağız kanseri tedavisi için cerrahi tedavi yöntemi, radyoterapi tedavi yöntemi ve kemoterapi tedavi yöntemi kullanmaktadır. Ancak bu noktada özellikle ağız kanseri konusunda kemoterapi çok yaygın olan bir yöntem haline gelmemektedir. Bu yüzden de ağırlıklı olarak ağız kanserlerinde tedavi için cerrahi ile birlikte radyoterapinin sık bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Bu tedavi yönteminde ağız kanserine neden olan tümör ilk olarak cerrahi yöntem ile çıkarılmaktadır. Sonrasında da radyoterapi ya da brakiterapi yöntemleri ile hastalık tamamen tedavi edilmektedir. Bazı durumlarda cerrahi öncesinde de radyoterapi ya da brakiterapi yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu tedavi şekilleri günümüzde bu hastalığın tedavisi için en yaygın olarak uygulanan yöntemlerdir. Elbette ağız içindeki ağız kanserine neden olan tümör çıkarıldıktan sonra hastalık tamamen tedavi edilmiş ve hasta iyileşmiş sayılmamaktadır. Çünkü hem estetik hem de işlev bakımından tümörün çıkarıldığı yerde bir doku kaybı oluşmaktadır. Bunun için de ağız içindeki eksik olan dokuların uygun bir biçimde onarılması, bir diğer değiş ile bu dokuların rekonstrüksiyonu gerekir. Bu noktada tedavinin en son aşamasında bir plastik cerrah ve plastik cerrahi yöntemi devreye girmektedir. Bu plastik cerrahi tedavisi ile çeşitli rekonstrüktif yöntemler kullanılarak hastanın ağzının içinde tümör nedeni ile eksik kalan doku yerine getirilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.