Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız İçinde Kabarcık Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Ağız bizlerin hem kendimizi ifade etmemize hem de sindirimimize yardımcı olan önemli organlardan biridir. Ağız içinde oluşan herhangi bir sorunda tüm bu saydığımız yaşamsal fonksiyonlarımız olumsuz olarak etkilenir. Ağız içinde oluşan kabarcıklar da bunlardan biridir. Ağız içinde oluşan kabarcıklara dair bir fikriniz yok ise yazımızın devamında yer alan detaylar sizlere yol gösterecektir.

Ağız İçinde Kabarcık Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız içi kabarcıkların oluşumu pek çok farklı sebeplerden dolayı olabilir. Aklınıza gelmeyen herhangi bir hastalık durumunda bile bu belirtiye rastlanıyor olabilir. Çünkü ağız içinde oluşan kabarcıklı yaralar bağışıklık sistemiyle bire bir ilgilidir. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıflamışsa bu genelde görülür. Teşhis koyabilmek adına ağızda çıkan kabarcıklar oldukça önemlidir.

Kişi çok sıcak ya da çok soğuk yiyecekler yiyor ve bunları bir de arka arkaya yapıyorsa ağız içinde bulunan tüm organlar ve devamında yer alan tüm sindirim organları bu durumdan olumsuz etkilenir. Ağza tek seferde alınamayacak sert kabuklu yiyecekleri bir anda yemek ağız içinde kabarcıklara neden olabilir. Genelde fiziksel sebepli kabarcık yaşayan kişiler protez diş kullanan kişilerdir. Asitli yiyecek tüketmek de ağız içinde oluşan kabarcıklı yaralara neden olabilir.

Alerjiye bağlı olarak da görülen bazı kabarcıklı yara durumları vardır. Kişinin alerjisi olan bir gıdayı tüketmesi ya da içmesi durumunda bu sorun karşımıza çıkar. Asit oranı fazla olan ve aynı zamanda kimyasal içeriğe sahip olan birçok besin ve içecek ağızda kabarcıklı yaralanmayı oluşturabilir.

Ağızda oluşan herhangi bir sorunun dışında da gelişen bir sorun ağız sağlığını bozabilir. Örneğin mide sorunu yaşayan mide mikrobu olan kişilerde ağız içinde kabarcıklı yaralar görülebilir. Heliobakteri pilori olarak bilinen bu mikrop özellikle B12 eksikliğinde daha sık karşımıza çıkar.

Sigara tüketen kişiler de de bu sorun sıklıkla görülür. Sigaranın içinde yer alan bazı zehirli maddeler ağız içindeki yapıyı ve sağlamlığı bozarak ağızda kabarcıklanmaya neden olabilir. Aynı zamanda alkol de bu durumun oluşmasını tetikleyen maddelerden biridir.

Diş macunları her ne kadar ağız sağlığımızı koruyan bir ürün olarak görünse de aslında içerisinde barındırdığı sodyum loril sülfat adındaki madde ağızda kabarcıklanmaya neden oluyor. Aynı zamanda o bölgenin kurumasını da sağlayarak tükürük seviyesini azaltıyor. Bu da başta sindirim sistemimizi etkiliyor.

Ağız İçinde Kabarcık Nasıl Geçer?

  • Ağız içinde kabarcıklar eğer herhangi bir vitamin eksikliğinden dolayı yaşanıyorsa kişi öncelikle bir vitamin testinden geçmelidir. Ardından test sonuçlarında belirtilen vitaminlere göre bir vitamin takviyesi sağlamalıdır.
  • Ağız büyüklüğüne uygun lokmalar yutmak ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur ve bununla beraber çok soğuk ya da çok sıcak ürünler tüketmek ağız içi hücrelerin sağlığını koruyarak kabarcıklanmaların önüne geçebilir.
  • Aynı zamanda yine hangi alerjik maddelere karşı reaksiyon gösterdiğiniz öğrenmek adına bir alerji testi uygulamasından geçebilirsiniz. Test sonucunda ortaya çıkan maddelerin olmadığı bir beslenme düzeni alışkanlığı edinmeniz hem sizin sağlığınızı korur hem de belirtilerden uzak bir yaşam sürmenize yardımcı olur.
  • Mide mikrobu çok sık görülen bir durumdur. Midenin pH’ı genelde bu mikropların barınmasına izin vermez. Ancak bu hastalığı bulunduran kişilerin mide sıvısının pH’ında bazı değişimler olmuş olabilir. Bu yüzden kişi öncesinde bir mide kontrolünden geçmek ve gerek ilaç gerek cerrahi müdahalelerle tedavi edilmelidir. Bu şekilde mideden olumsuz etkilenen ağız içinde oluşan kabarcıklar da kendiliğinden geçmiş olur.
  • Eğer kötü alışkanlıklarınız arasında alkol ve sigara varsa ağız yarlarına mahkum olmanız çok normal. En kısa sürede bu alışkanlıkları bırakmalı eğer bırakamıyorsanız da uzman bir yardım almalısınız.
  • Bol bol su tüketmek ağız içindeki mikropların ölmesine ve dolayısıyla da kabarcıklanmaların oluşmasını sağlayan bakterilerinde yok olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kullanacağınız ağız bakım ürünlerini de buna yönelik seçerseniz hem zarar görmez hem de eskisinde daha sağlıklı bir ağza kavuşursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.