Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Kenarında Kuruluk Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız insan vücudunun en önemli dokularından biridir. Ancak bu kısımda vücudun nem oranına bağlı olarak kuruluk ortaya çıkabilir. Her insanda zaman zaman ortaya çıkan kuruluk, ilk olarak yüzün, daha sonra da vücudun tüm yüzeyine yayılabilir. Genel olarak kısa süreli olabilir ve nemlendirdiğiniz an yok olur. Uzun sürdüğü zamanlarda önemli birtakım hastalıkların habercisi olabilir. Ağız kenarında görülen kuruluğa ek olarak, kaşıntı, kızarıklık ve iltihap gibi farklı şikayetler de ortaya çıkar.

Ağız Kenarında Kuruluğun Nedenleri Nelerdir?

ağız kenarında kuruluk

Ağız kenarında bazı sebeplerden dolayı kuruluk ortaya çıkabilir. Bu sebeplerin başında soğuk hava gelir. Özellikle kış aylarından hava sıcaklığı çok fazla düşer. Soğuk havanın etkisiyle, cilt yapısındaki nem oranı çok azalır. Bu durumda tüm cilt yüzeyinde kuruma meydana gelebilir. Özellikle ağız kenarı nemsizlikten çok fazla etkilenir ve kurumaya başlar. Aynı durum sıcak havalar içinde geçerli olur. Çoğu kişi stresli ya da heyecanlı olduğu zaman, kendini rahatlatmak için dudaklarını yalayabilir. Gün içerisinde dudakların sürekli yalanması ağız kenarında kurumaya ve ilerleyen zamanlarda çatlaklık probleminin oluşmasına neden olur.

Her insanda bazı alerjen maddelere karşı duyarlılık oluşur. Alerjen maddeler, insan vücudunda bazı tepkilerin oluşmasına neden olabilir. Cilt yüzeyinin alerjen bir maddeyle temas edilmesi sonucunda alerji ortaya çıkar. Alerjen maddeler kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ancak sonuçları ya da semptomları aynı olabilir. Vücutta alerjinin meydana gelmesi sonucunda, cilt yüzeyinin tamamında ve ağız kenarında kuruluk ortaya çıkar. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cilt dokusu ilerleyen zamanlarda incelebilir. Bu durumdan ağız kenarı olumsuz bir şekilde etkilenir ve kurumaya neden olur.

Cilt hastalıkların en önemlisi seboerik dermatittir. Bu cilt sorunu genel olarak yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde daha çok görülebilir. Ciltte meydana gelen yağlanma ve köpüklenmenin bir araya gelmesi aynı zamanda enfeksiyonun ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda cilt yüzeyinde kuruluk meydana gelebilir. Aynı zamanda, kurumaya ek olarak kaşınma ve ağrı gibi şikayetler de eklenir.
Aşırı stres, endişe ya da kaygı gibi olumsuz hisler de bu sorunun ortaya çıkmasında etkili olabilir. Çatlama, pul pul dökülme ve kızarıklık gibi belirtiler de ortaya çıkar. Eğik keilitis hastalığı sonucunda cilt nemini belirli bir oranda kaybeder. Bu durumda ağız kenarında kuruluk oluşabilir. Aynı şekilde dudaklarda da kuruluk ortaya çıkar. Küçük, kırmızı kabarcıklar ya da ağız çevresinde papüllerin görünümüne perioral dermatit adı verilir. Bu sorunun nedeni daha çok steroid içeriğine sahip olan yüz kremlerinin cilde uygulanması olabilir. İlerleyen aşamalarda ise ağız kenarında kuruma ortaya çıkar.

Ağız Kenarında Kuruluk Nasıl Geçer?

ağız kenarında kuruluk

Genel olarak geçici bir durum olan ağız kenarında kuruluğun altında yatan sebebe göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ancak bu sorunda doktora başvurmadan önce, bazı yöntemlerle iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini daha çok güçlendirmek için günde en az 2,5 ya da 3 litre su içmeye gayret gösterin. Cilt yapısında nem seviyesinin artması aynı zamanda farklı cilt yüzeylerinde meydana gelen kuruluğu önler.

Ağız kenarına yapay aromaya sahip olan nemlendiriciler yerine, doğal bitki yağlarıyla nemlendirebilirsiniz. Özellikle kakao yağı içeriğinde yer alan vitaminler sayesinde cildi hem nemlendirir hem de uzun süre kurumasını engeller. Eksfoliye adı verilen yöntemle cilt yüzeyinin ölü hücrelerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Cilt yüzeyi ölü hücrelerden arındığı zaman, uzun süre nemi muhafaza eder. Ağız kenarında kuruluğu önleyebilir.

Yapılan tüm yöntemlere rağmen, sorun devam ediyorsa bir cilt doktoruna başvurmanız yararlı olabilir. Bu sorun bazen enfeksiyon hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Aynı zamanda çatlama, pul pul dökülme ve acı gibi şikayetler ortaya çıkarsa, uzun süre devam etmesi durumunda ihmal edilmemesi gerekir. Psikolojik sorunlar ya da aşırı stres altında olma da ağız çevresindeki kuruluğu etkileyebilir. Bu durumda bir psikoloğa başvurabilir ya da psikolojinizi rahatlatan bazı sporlar yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.