Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Kokusu İçin Yoğurt Kullanımı

Ağız kokusu insan ilişkilerini en çok etkileyen rahatsızlıklardan bir tanesi. Öyle ki kişinin birikimi, dış görünüşü, yetenekleri ve özellikleri ne olursa olsun bir kişi ile konuşurken eğer karşı taraf o kişinin ağız kokusundan etkileniyor ise tüm ilişki henüz başlamadan bitebiliyor. Hatta bazen romantik ilişkilerin sonlanmasında bile ağız kokusunun olumsuz etkisi bulunabiliyor. Genelde bir kişinin ağız kokusunu hisseden insanlar o kişiye karşı bir tiksinti duyarak o kişiden uzaklaşma yolunu tercih edebiliyorlar. Ayrıca iş görüşmesi, toplantı, sunum gibi ortamlarda ağız kokusu bulunan kişilerin etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi de azalabiliyor. Çünkü bu problemin farkında olan kişiler hem karşı taraf ile rahat iletişime geçemiyor hem de problemden rahatsız olan kişinin muhattap olduğu kişiler ondan uzaklaşmaya çalışıyor. Bunların yanı sıra kişinin olumlu intiba bırakması gereken ortamlarda şansını da bir hayli düşürebiliyor. En kötüsü ise evliliklerde ya da sevgililik ilişkilerinde taraflardan bir tanesinin ağız kokusu problemi bulunması evlilikleri ya da ilişkileri bitiren bir neden olarak da görülüyor. Bu nedenle iyi insan ilişkileri kurmak isteyen kişilerin eğer var ise ağız kokusu problemlerini ortadan kaldırmaları gerekiyor. Bunun için yani ağız kokusundan kurtulmak için en etkili yöntemlerden bir tanesi hiç kuşkusuz ki düzenli olarak yoğurt tüketmektir. O yüzden ağız kokusu problemi olan kişiler mutlaka yoğurt tüketmeye özen göstermelidir.

Ağız Kokusu Nedenleri

ağız kokusu

Ağız kokusunun pek çok farklı nedeni bulunabilir. Bunların en ağırlıklı olarak görülenleri dişler, ağızda bulunan bakteriler, çeşitli burun hastalıkları, şeker hastalığı ve mide rahatsızlıklarıdır. Ağızda bulunan bakterilerin hidrojen sülfür bulunduran maddelerinden oluşur ağız kokusu. Bu nedenle de ağız ve diş sağlığına yeteri önemi göstermeyen kişilerin ağzında bu tip bakterilerin oluşması ve ağız kokusuna yol açması kaçınılmaz bir son haline gelir. Ağız içindeki en önemli organlardan olan dil bir hayli pürüzlü bir yapıya sahip. Bu nedenle de dil bakterilerin yaşaması için çok makul bir ortam olur. O yüzden özellikle dilin, diş yüzeylerinin ve diş etlerinin çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde bakterilere yaşamak için çok güzel bir ortam ikram edilir.

Bazı kişilerde diş eti hastalığı ileri derecede olabilir. Bu gibi durumlarda kişiler diş etlerini kendileri iyi bir şekilde temizleyemez hale de gelebilirler. Örneğin çok derin diş eti cebi olan kişilerde ağız kokusunun sebebi bu durum olabilir.

Ağız kokusuna neden olan ağız içi sebepler arasında; ağız içi hijyen azlığı, ağız içindeki enfeksiyonlar ya da apseler, çeşitli diş eti hastalıkları, çürümüş dişler, ağızda meydana gelen kanserler, ağız kuruluğu, alerjik reaksiyonlar, yanlış yapılan dolgular ya da protezler ve tükürük yapısında meydana gelen bozulmalar vardır.

Ağız kokusuna neden olan dış sebepler arasında; alt solunum yolu ve üst solunum yolu rahatsızlıkları, kulak, burun ve boğazda meydana gelen sinüzit, farenjit ve geniz eti iltihabı gibi hastalıklar, sindirim sistemi hastalıklarından olan ülser, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklar, karaciğerde meydana gelen yetmezlik, kronik böbrek yetmezlikleri, şeker hastalığı yani diyabet, psikojenik faktörlerden olan depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklar, antidepresan, antipsikotik ve antihitaminik gibi çeşitli ilaçlar, lösemi, çeşitli kan hastalıkları, alkol, sigara ve çeşitli gıdalar vardır.

Ağız Kokusunun Tedavisi

Ağız kokusu

Ağız kokusunu gidermek için en etkili yöntemlerden bir tanesi hiç kuşkusuz düzenli olarak yoğurt tüketmektir. Çünkü yoğurdun içinde probiyotikler bulunur. Bu probiyotikler de bakteriler ile mücadelede nötrleştirici bir etki göstererek kötü kokunun asıl sebebi olan bakterileri ortadan kaldırırlar. Aynı zamanda yoğurt ağızda asit birikimi nedeni ile ortaya çıkan ağız kokularında bir hayli etkili olur. Bunun için de yoğurdu düzenli olarak tüketmek gerekir. Ağız kokusu genelde fizyolojik ve patolojik olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle fizyolojik ağız kokusu herkesin sabah ilk uyandığında ağzında hissettiği o kokudur. Bu ağız kokusu sindirim sisteminde birikmiş olan gazların ya da dil üstünde oluşan bakteriler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu ağız kokusu için bir tedavi uygulamaya gerek yoktur. Ancak buna karşılık patolojik ağız kokusu ağız içinden ya da ağız dışından kaynaklı olmaktadır. Fakat genellikle ağız kokusunun asıl sebeplerinin %90’ı ağız içi nedenlerle oluştuğu bilinmektedir. Genellikle böyle ağız kokularında ilk muayenede sebep hemen tespit edilebilir. Ağız dışındaki sebepler ise %10 oranında ağız kokusuna neden olur. Bu ağız dışı sebepleri %5’i kulak, burun ve boğaz ile ilgili olur iken, %4’ü ağız, kulak, burun ve boğaz ile ilgili olur. %1 oranında ise sindirim sistemi nedeni ile oluşan ağız kokuları vardır.

Ağız kokusunun tedavi sürecinde ilk olarak yapılması gereken kokuya neden olan şeyin tespit edilmesidir. Özellikle geniz eti, bademcik ya da sinüs iltihapları gibi rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkan ağız kokuları konusunda mutlaka cerrahi müdahale ile birlikte bir tedavi yöntemi izlenmesi gerekir. Aynı şekilde karaciğerde, midede ya da böbrekte meydana gelen hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan ağız kokuları da bu organdaki hastalıkların tedavi edilmesi ile birlikte tamamen ortadan kalkmaktadır.

Ağız kokusuna son

Genelde ağız içi nedenler ile ortaya çıkan ağız kokularının ortalama %90’ı kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Zaten bu tedavinin en önemli koşulu doğru ve gerekli ağız ve diş bakımını yapmaktır. Çünkü dişlerde meydana gelen çürükler ve çeşitli diş eti hastalıkları rahatsız edici ağız kokularının en önemli sebepleri arasında gösterilmektedir. Bunun yanı sıra ağız içinde bulunan bir enfeksiyon da bakteri üremesini arttırarak sürekli bir ağız kokusuna neden olabilir. Bu yüzden de dişler ve diş etleri temelli olan rahatsızlıkların bir an önce tedavi edilmesi ve sürekli olarak ağız içindeki protezlerin ve dolguların bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Bununla birlikte ağız kokusunun nedeninin ağız içi bir problem temelli olup olmadığı mutlak suretle bir diş doktoru tarafından tespit edilmeli. Ayrıca ağzın içinde bulunan çürükler, diş eti kanamaları, tam olarak temizlenmemiş olan protezler de kontrol edilerek tedavi edilmeli. Hatta bu noktada kişinin kendisine de büyük bir görev düşüyor. Kişi ağız içi tüm tedavilerini yaptırdıktan sonra ağız ve diş sağlığını korumak için diş fırçası, diş macunu ve diş ipi kullanımına da özen göstermeli. Üstelik bu noktada sadece dişlerin fırçalanması da yeterli olmaz. Bununla birlikte dilin de düzenli olarak fırçalanması gerekir. Bunun için de dil için özel üretilen dil fırçalarını kullanmak çok daha iyi bir sonuç almak ve dil üzerinde bakterilerin yerleşmesini önlemek için etkili olur. Hatta bunların yanı sıra şekersiz sakız çiğnenmesi de tükürük akışını arttıracağı için ağızda kalan çeşitli artıkların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ağız kokusunu azaltmak için bir diğer yöntem ise ağız gargaralarının düzenli olarak kullanılması olmaktadır. Fakat diş hekimi tarafından ağız hijyenine dair bir sorun görülmez ise problemin kaynağının başka bir sorun olduğu anlaşılır ve bunun için de konu ile alakalı bir uzman ile görüşmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.