Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu ağızdaki çirkin kokuya verilen isimdir. Diğer bir ismi ise halitosistir. Ağız kokusu hastalık değildir fakat bazı hastalıkların belirtisi olarak kabul edilebilir. Patolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır.

 • Patolojik Ağız Kokusu

Bu tür ağız kokusu gerçek halitosistir. Bu hastalar genellikle ağız kokusunu kabul ettikleri için hekime başvurmazlar.

 • Fizyolojik Ağız Kokusu

Sağlıklı insanların midelerinde biriken gazların ve ağız içi bakterilerin oluşturduğu kokudur. Dil yüzeyini fırçalamak ve çinko içeren bazı özel gargaralarla bu kokusu engellemek mümkündür. Beslenme sonrasında görülen, nefesteki çirkin koku da fizyolojiktir. Örneğin sarımsak yiyen bir insanın kanına geçen uçucu aromatik bileşikler, dışarı atılır. Kandaki gazların akciğerden atılmasının sebep olduğu bu koku bir hastalık değildir. Zamanla ve ya ağız bakım ürünleriyle geçebilir. Tedaviye gerek yoktur.

Ağız kokusunun esas nedeni ağız bakımının yeterince özenle yapılmamış olmasıdır. Ağızda yerleşen bakteriler dil ve diş üstünde, yanak kenarlarında, diş etlerinde ve boğaz yolu üzerinde yerleşirler. Bu bakteriler ağızdan arındırılmazsa koku için etkendir. Ve bu bakteriler diş çürümesine de neden olurlar.

Ağıza alınan gıdalar, çiğnenme işleminden sonra belli gazlar ortaya çıkarırlar. Yenilenler yutulduktan sonra diş aralarında kalan besin parçaları zamanla bozulmaya başlar ve bozulduktan sonra bakteriler tarafından yok edilmeye başlanırlar. Bu esnada tekrar gaz çıkışı olur ve tekrar kokuşmalar başlar. Gerektiği zamanlarda diş fırçalanması olmazsa bu koku git gide yerleşmeye başlar.

Ağız kokusundan büyük oranda dil üzeri bakterileri sorumludur. Ve bunun için sadece dişileri değil fırçalama esnasında dili de nazikçe fırçalamak önemlidir.

Protez kullanımında da bu hususlar çok önemlidir.

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

1. Beslenme Biçimi

beslenme

Sarımsak, soğan, pastırma, balık ve çeşitli baharatlar ağız temizliğini ihmal etmeseniz bile ağız kokusuna yol açabilirler. Nedeni ise bazı yiyeceklerin keskin kokulu yağlarının, kan yoluyla akciğerlere ulaşmasıdır. Akciğere ulaşan gazların daha sonra ağız yoluyla dışarı çıkması sonucu bu gazlar ağızda toplanır ve ağız kokusuna yol açar. Naneli gargaralar, naneli diş macunlarıyla titiz ve muntazam temizleme sonucu kokular en az düzeye inebilir.

2. Ağız Kuruluğu

ağız kuruluğu

Bazı hastalıklar yüzünden ağız kuruluğu sorunu yaşanıyorsa ağız kuruluğu da ağız kokmasına sebep olabilir. Bunun sebebi tükürük oluşmasının azalmasıdır. Bu kokuyu engellemek için tükürük salgısını arttırma yollarına başvurulmalıdır.

3. Sigara ve Alkol Kullanımı

sigara alkol

Sigara ve alkol de karaciğerde parçalanarak besinlerde olduğu gibi kokusu akciğerlerden ağza geçer. Sigara için özel durum ise içerisindeki katran ve nikotinin tüm solunum yolunu etkileyerek koku oluşumunu engelleyememesidir. Sigara içen kişilerin diş eti hastalığı ve kötü kokuya neden olabilecek diğer rahatsızlıklardan korunma şansı daha azdır.

4. Enfeksiyon

enfeksiyon

Özellikle kış aylarında görülen grip ve onun gibi hastalıklar yüzünden vücuda alınan virüs sayısı artar. Ağız kokusu, ciğer, burun ve diğer solunum yolu enfeksiyonu, kronik bronşit, kronik sinüzit, ve ya geniz akıntısı rahatsızlıklarının sonucu olabilir.

5. İlaçlar

ilaçlar

Ağız kuruluğuna neden olan sinüzit veya alerji ilaçları gibi ilaçlar, ağız kuruluğu ile beraber ağız kokusunun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bazı ilaçlar ağız kokusuna neden olabilecek çeşitli kimyasal bileşenler de içerebilir.

Hastalıklar

Ağız kokusuna neden olan birçok hastalık vardır. Bunların bir kaçı :

 • Diş eti enfeksiyonu
 • Çürük diş
 • Ağız yaraları
 • Boğaz enfeksiyonu
 • Solunum sisteminde enfeksiyon kronik sinüzit ve geniz akıntısı
 • Kronik bronşit
 • Diyabet
 • Reflü
 • Karaciğer veya böbrek hastalığı
 • Laktoz toleransı

Ağız kokusunun nedenleri genellikle çabuk ve kolay bir şekilde önlem alınabilecek sorunlardan kaynaklanır. Bu nedenlerin dışında daha ciddi sorunlar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, diyabet ve mide-bağırsak hastalıkları gibi hastalıların da ağız kokusuna neden olabileceğini görürüz.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Hasta kendi tıbbi geçmişini düşünürken ve bu hastalığın belirtileri tartışılırken bir diş hekimi ve ya doktor hastanın ağız kokusunu fark edebilir. Bazı durumlarda hastanın ağız kokusundan yola çıkılarak bir çok hastalığın çözümü bulunabilir.

Hastanın tıbbi geçmişinin yanı sıra diş, diş eti, ağız dokuları ve tükürük bezleri incelenmesi de önemlidir. Ayrıca ağızdan ve burundan nefes alma koşulları da göz önüne alınacaktır. Fiziki muayene bittikten sonra eğer diş problemleri dışında başka rahatsızlıktan şüphelenilirse, diş hekiminiz sizi başka bir uzmana yönlendirebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

 • Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın. Hatta mümkünse nane aromalı ağız bakım suları kullanın.
 • Diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin. Diş ipi diş arasında kalan besinlerin temizlenmesini sağladığı için kokuyu en aza indirir.
 • Dilinizi ve yanak içini sürekli olarak nazikçe fırçalamayı ihmal etmeyin.
 • Diş fırçanızı en az 3 ayda bir değiştirin.
 • Şekersiz sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek tükürük salgısını arttıracağı için kuruluğa engel olur.
 • En kısa zamanda sigarayı bırakın. İçmiyorsanız sıkıntı yok fakat aktif bir içiciyseniz ağız kurusuna engel olmanız bir süre sonra imkansız hale gelecektir.
 • Bol bol su için ve mümkün olduğunca beslenmenize dikkat edin. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.