Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Kokusunu Gideren Gıdalar

Ağız kokusu insanların %80’lik bir kısmında görülebilen bir sorundur. Bunun sebebi ağız temizliğinin düzenli olarak yapılmaması ve bazı hastalıklardır. Tabi sigara ve alkol da bu kokunun oluşmasındaki sebeplerden biriydi. Ağız kokusunun bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Fakat günlük ağız kokularını önlemek için bazı bitkiler ve yiyecekler de mevcuttur. Bu listedeki bazı besinler diş sağlığını koruduğu için ağız kokusunu da önleyecektir.

Ağız Kokusunu Gideren Gıdalar Nelerdir?

1. Maydanoz

gebelikte-maydanoz-yemenin-zararları

Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tüketildikten hemen sonra dört-beş yaprak taze maydanoz çiğnemek ağız kokunuzu bastıracaktı ve aynı zamanda hoş bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Peynir

ezine-peyniri

Peynir içindeki kalsiyum minerali sayesinde dişler için birden çok yarar sağlar. Öncelikle ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşı korur ve yeni çürüklerin oluşmasını büyük ölçüde engeller. Özellikle şekerli gıdalar alındıktan hemen sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini azaltması açısından son derece önemli bir besindir.

3. Yeşil Çay

yesilll

Yeşil çayın içerisinde bulunan katesin adı verilen madde ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olur ve aynı zamanda kansere karşı büyük ölçüde etkili olur. Bu nedendir ki ağız kanserlerine karşı da etkili bir maddedir. Katesin maddesi aynı zamanda kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

4. Kivi

kivininfaydalari-620x400

Vücuttaki C vitamini eksikliği diş etlerini hassaslaştırabilir ve bakterilere karşı daha dirençsiz hale getirebilir. Bu durumda da diş eti hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz artabilir. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun için kiviyi seçebilirsiniz, çünkü kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir. Eğer meyve sevmiyorsanız C vitamini tabletlerinden C vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz.

5. Çilek

tessenderlo-agrochem-bitki-rehberi-cilek-strawberry-016

Çileğin dişlere ve diş etlerine faydası gözle görülür derecededir. Aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülünü içermektedir. Çileğin içinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir. Diş plak oluşumunu en az düzeye indirir.

6. Elma

elmanin-faydalari

Elmanın içerisinde bir çok minerallerin de diş ve diş etine katkısı vardır. Kabukla yenilmesi bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken, diğer yandan da içerisinde bulunan maddelerle diş ve diş etlerini temizler temizler. Elma, havuç gibi meyvelerin ısırarak yenilmesi tavsiye edilir. Bu sayede dişleriniz kuvvetlenecektir.

7. Balık

{9778B198-A344-4AD6-B67F-0D0E487ECC93}

Balığın içeriğinde bulunan fosfor, kemik ve diş dokusunun temel maddelerinden bir tanesidir. Dişteki fosfor dişin sertleşmesi için ana maddedir. Dolayısıyla daha sağlıklı dişler için haftada bir en az kez balık tüketilmelidir.

8. Kereviz

kereviz21

Kerevizin dişleri koruması iki yolla olur. Kereviz bolca çiğnenmesi gereken bir yiyecektir. Bu ekstradan tükürük salgılamayı sağlar ve çürüklere neden olan bakterilerin etkilerini en aza indirir. Buna ilave olarak lifli ve sert yapıdaki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve aynı zamanda diş aralarını temizlerler.

9. Kuru Yemişler

04

Kuru yemişler ve bazı meyve çekirdekleri dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu bitkisel yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olup çürümelere karşı daha dayanıklı olmalarını sağlar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir.

10. Karanfil

karanfil

Pek çok yerde yemeklerden sonra karanfil sunulur. Gerçekten de karanfilin ağız kokusunu özelliği vardır. Karanfilin keskin tadı ve konusu vardır. Aynı zamanda bakterilerin ve mikropların üremesini engelleme özelliği vardır. Antiseptik ve antioksidan etkisi sayesinde hem sindirimi kolaylaştırır hem de ağız kokusunu önler. Unutmamak gerekir ki karanfil ağızda tahrişe neden olmaktadır. O yüzden karanfil kullanımını maksimum düzeyde tutmamakta fayda var. Karanfil ve karanfil tozuyla çay yapıp bunu ağız kokusu için kullanabilirsiniz.

11. Aloe Vera

aloe-vera

Bu mucize bitkinin kesik, yara gibi cilt sorunları için etkisi gözle görülür derecededir. Aloe vera, b-sitosterol içeren bir madde içerir. Bu madde iltihap giderici ve mide asidini düzenleyici bir madde içerir. Malum mide sorunları ağız kokusunun temel sorunudur. Yarım bardak saf aloe vera sıvısını bir bardak su da eriterek içildiğinde ağız kokusunu engelledi görülmektedir. Kokuyu bastırmaz aynı zamanda tedavi eder.

12. Ada Çayı

adacayinin-cilde-ve-saca-faydalari1

Ada çayında bitkisel esanslar bulunur. Ve bu esanslar antibakteriyel özellik gösterir. Bu da diş eti iltihabından oluşan ağız kokusunu önler. Sadece bakterileri yok etmez aynı zamanda sindirime de yardımcı olur. Bu yüzden kokuları yok eder.

13. Siyah Çay

siyah-cay

Siyah çay içinde pelifenol isimli bir antioksidan bileşik barındırır. Bu bileşik dişlerdeki plak oluşumunu azaltır. Bazı araştırmalara göre bu bileşik bakteri oluşumuna karşı etkili olduğunu da belirtir.

14. Tarçın

kaneel_stokjes

Tarçın çubuklarının içinde bulunan esansiyel yağlar bir kısmının ağız kokusuna neden olan bazı bakterileri öldürür.

15. Isırgan Otu

ısır3

Isırgan otu ağızdaki ağır metalleri ve toksinleri yok eder. Aynı zamanı vücudu bu maddelerden temizler. Günlük olarak tüketildiğinde bu etkiler gün yüzüne çıkmaya başlayacaktır. Isırgan otu böbrekleri çalıştırır toksinleri böbrekten attırır ve ağız kokusunu kökten çözmeye yardımcıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.