Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Kuruluğu

Vücudumuzun mikroplarla karşılaştığı ilk bölgelerden biri ağızdır. Ağzımız hastalıklara davetiye çıkarma açısından mikropların ve bakterilerin en çok bulunmak istediği yerlerden biridir. Birçok hastalık vücudumuza ağız yoluyla bulaşırken biz bundan bir haber yaşarız. Elbette tüm hastalıklar değil ancak yediğimiz besinlerle veya ağzımıza temas eden herhangi bir şey ile hastalık riski artmaktadır. Ağzımız nemli yapısı ile bu duruma oldukça müsait bir bölgedir. Ancak ağız içinde bulunnan yararlı bakteriler vardır. Bu bakteriler birçok yabancı madde ile mücadele eder ve ağızdan vücudumuzun diğer bölümlerine yayılarak hastalık üretmeye çalışan mikroorganizmlar ile savaşır. bu noktada tükürük önemli bir yere sahiptir.

Tükürük içerdiği maddeler ile ağızda bir savunma aracı olarak görev alır. Üstelik sindirim üzerinde de etkili bir rolü vardır. Tükürük sayesinde bir çok bakteri ve mikrop yemek borusu seviyesinde iken imha edilmektedir. Ağzın nemli olması ve tükürüğü sağlıklı bir şekilde salgılıyor olmak bu noktada önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ağız kuruluğu yani tıptaki ismi ile ‘xserastomia’ farkında olmadığınız kadar önemli bir rahatsızlık halini almaktadır.

Ağız kururluğu neden olur?

agiz1

Ağız kuruluğu uzmanlar tarafından ilk etapta bir hastalık olarak isimlendirilmez. Bu durumun bir ilacın yan etkisi veya yenilen bir maddeden kaynaklı olabileceği düşünülür. Hatta hastalık belirtileri arasında da sıkça görmek mümkündür. Ancak ilerleyen dönemlerde yani ağız kuruluğunun kalıcı bir hal almasıyla artık bir hastalık gibi tedavi süreçlerine uygulanmaktadır. Ağız kuruluğu tat almada zorlanmalara hatta yediğiniz bir çok besinden zevk alamıyor hale gelmenize, çiğneme ve yutma problemleri ile sindirim sistemi sorunlarına tüm bunların yanında önemli ölçüde konuşma zorluklarına sebep olmaktadır. Bu durumlar günlük yaşantınızda sizi oldukça olumsuz etkilerken hastalık sürecinin uzaması can sıkıcı bir hal alacaktır. Tükürük salgısı azaldığında ağız dokuları önce kısmi olarak sonrasında ise kalıcı hasarlar görecektir. Ağız içi kimyasal yapısıi pH seviyesi bu durumdan birebir etkilenen noktalar olacaktır. Ağız kuruluğu yüksek seviyelerde diş çürümesine de sebep olmaktadır. Bu problemi yaşadığınız dönemlerde diş bakımına daha fazla zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Ağız kuruluğu ile beraber ağız yapınızda karşılaşacağınız bir diğer değişiklik ise damak çekilmesi problemi olabilmektedir. Sıvı kaybı yaşayan et zamanla küçülme gösterecektir. Ağız kuruluğu ile beraber ağız kokusu problemi de yaşıyor olacaksınız. Ağız kuruluğu seviyeniz ilerleyen bir hal aldıysa ağız kokusu sorunu ile başa çıkmanız hayli zorlaşacaktır.

Ağız kuruluğu kalıcı hale geldiyse öncelikle bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Ağız içinde ki damak ve diş problemleri bu hastalığı tetikliyor olabilir. Diş doktorunuzun tavsiyesine göre veya durumun ilerlemesine göre ağız kuruluğunun arkasında başka bir nedenin yatma ihtimali üzerinde durulmalıdır. Bu nedenle vücudunzun bir çok bölgesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda doğru olan bir dahiliye uzmanına başvurmanız olacaktır.

Hali hazırda kullandığınız ilaçların prosrektüsünü okuyarak bu duruma kullandığınız ilacın sebebi olup olmadığını anlamız mümkün. Ayrıca birden fazla ilacı beraber kullanıyorsanız bu ilaçların birbiri ile etkileşimi sonucunda da ağız  kuruluğu sorunu yaşıyor olmanız mümkündür.

Ağız kuruluğu yaşayanların genel şikayeti tükürük salgılarında azalma meydana geldiği veya tükürük yoğunluğunun değiştiği olmaktadır. Tükürük seviyenizde meydana gelen gözle görülür ve rahatsız edici azalma aklınıza ilk etapta ağız kuruluğu sorununu getirmelidir. Aynı zamanda tükürük salgınızda fazla yoğunluk sizi konuşurken veya yemek yerken rahatsız edici bir hale getiriyorsa bu durumlarda da ağız kuruluğu probleminin belirtilerine sahip olduğunuzu unutmayın.

Sigara kullanıyorsanız ağız kuruluğu problemi yaşıyor olmanız olası bir durumdur. Sigara ağız kuruluğuna yol açan önemli kimyasallar barındırmaktadır. Ağzınız sürekli açık kalıyorsa veya uyurken farkında olmadan açılıyorsa bu durumda da ağız kuruluğu ile karşılaşma ihtimaliniz yükselmektedir. Gün içerisinde yeterli su tüketmeyerek ve vücudu susuz bırakarak da ağız kuruluğu sorununa davetiye çıkarıyorsunuz. Kullandığınız ilaçlar ve çok sık ilaç kullanıyor olmanız ağız kuruluğunun ortaya çıkması için beklenen adım olacaktır. Stres altında çalışıyorsanız veya sosyal hayatınızda stresli dönemler yaşıyorsanız bu dönemlerde ağız kuruluğu problemi yaşayabilirsiniz. Geçirmiş olduğunuz hastalıklar sonucu ağız kuruluğu problemi yaşamanız normal olarak karşılanmaktadır. Bazı hastalıklar vücutta farklı hasarlara sebep olmaktadır. Bazı hastalıklarda geçtikten sonra etkisini ağız kuruluğu gibi sorunlarla devam ettirebilmektedir.

Ağız kuruluğu tedavisi

Bahsettiğimiz gibi ağız kuruluğu kendi kendine türeyen bir hastalık değildir. Çoğu zaman önemli sebeplere bağlı olarak veya bir hastalığı devamı şeklinde karşılaşmamız mümkündür. Bu durumda ilk olarak yapılması gereken ağız kuruluğuna sebep olan durumu ortadan kaldırmaktır. Ağız kuruluğunun nedeni araştırılmaya başlanarak tedavinin ilk adımı atılmış olacaktır. İlaç kullanıyorsanız ilacı veren hekime başvurarak ilaç dozajlarında değişimler yapabilirsiniz. Diş macununuzu değiştirdiyseniz eski diş macununuza dönerek sebebin diş macunu kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun dışında ağzınıza temas eden yeni uygulamaya başladığınız maddeler varsa bunları bir süre kullanmayarak sebebin bu maddeler olup olmadığını anlamanız mümkün olacaktır. Bunların dışında aşırı ağız kokusu problemi yaşıyorsanız diş problemi sebebiyle ağı kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda diş hekimine başvurmanız sağlıklı bir çözüm olacaktır. Eğer tüm bunlarla alakalı bir sorun değilse uzman bir hekimden yardım almanız önerilmektedir.

240520160309153198415_2

Gün içerisinde aşırı dozda kahve ve çay tüketmeyerek sık sık su içerek ağız kuruluğunu kontrol altına almanız mümkündür. Sigara, alkol ve şekerli içeceklerden uzak durmanız ağız kuruluğunu önemli ölçüde geriletecek faktörlerdendir. Yaşadığınız mekanın nemini ayarlamalı gerekirse eczanelerden yapay tükürük tabletlerine başvurulmalıdır. Bunların dışında ağızda ki bakteri plağı kontrol altında tutulmalıdır. Fazla asitli içeceklerden uzak durularak ağız pH’ı kontrol altında tutulmalıdır. Durdurulması veya hala ilerleme görüyor olmanız durumunda ise uzman bir hekimden yardım almalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.