Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Mantarı

Tıp dilinde Candida albican olarak isimlendirilen ağız mantarı, ağızda oluşan enfeksiyonel rahatsızlıklar sonucunda ağız içi, ağız etrafı ve boğazda rastlanan bir deri rahatsızlığıdır. Ağız mantarı beslenme ile ilişkilendirileceği gibi vitamin eksikliği veya ağız bakımı gibi çeşitli sebeplere de bağlanabilmektedir. Enfeksiyonel olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık iştah kesme özelliğine sahipken, yemek yeme düzenini de bozar.

Ağız mantarı dolayısıyla vücudunuzda ateş ile de karşılaşmanız mümkün. Çocuklardan yaşlılara kadar her yaşta meydana gelebilen bu rahatsızlık özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülmektedir. Bu durum aynı zamanda vücudunuzun yüksek vitamin ihtiyacı olduğunun göstergesidir.

Ağız Mantarı Nedir?

mantar-enfeksiyonu-1280x720

Ağız mantarı ağızda bulunan bakteri dengesinin bozulmasıyla ve buna bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar sonucu ağızda çıkan beyaz yaralar ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle boğaza yakın yerlerde karşılaşılan ağız mantarı ağız deri yapısının bozulduğu bir çeşit deri rahatsızlığıdır. Esas olarak ağız bölgesinde meydana gelen ülsere ağız mantarı denilmektedir. Halk arasında da ağız ülseri olarak adlandırılmaktadır. Bebeklerde bağışıklık sistemi daha düşük olduğundan daha sık rastlanmaktadır. Ağız çevresindeki küf mantarlarının neden olduğu bir oral rahatsızlık olarak da adlandırılan ağız mantarı ağızda kendini dil üzerinde beyazlıklar boğaz çevresinde görülen beyaz yara şeklinde bir alanla göstermektedir.

Ağız Mantarı Neden Olur?

CandidiasisFromCDCinJPEG03-18-06

Ağız mantarı bebeklerde görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülmektedir. Görülme oranları ve sıklığı değişiklik göstermektedir. Bebeklerde daha uzun süren aralıklarla ve uzun rahatsızlık dönemleriyle kendini gösterirken yetişkinlerde daha sık ve daha kısa süreli rahatsızlık dönemleri yaşatmaktadır. Ağız mantarına bebeklerde özellikle emzirme döneminde anne meme ucundan bulaşan mikrop ve bakterilerin yol açtığını söyleyebiliriz. Bu mikrop ve bakteriler anne meme ucundan bebeğin ağzına doğru yayılırken yayıldığı bölgede bir bağışıklık düşüklüğüne neden olur ve bunun sonucunda bu rahatsızlığa yol açan mantarlara bir yatak hazırlamış olurlar. Mantarlar ağızda çeşitli bölgelere yerleşerek kendisini göstermeye başlar. Bebeklerde bu durum iştah kaybına ve ateş gibi belirtilere yol açabilmektedir. Yetişkinlerde en çok bağışıklık sisteminin düşmesi ile ağız mantarı kendini gösterir. Ağız bölgesi en hassas bölgelerden ve mikrobik enfeksiyon ihtimali en yüksek bölgelerden biridir. Bunun sonucunda düşük bağışıklık sisteminden yararlanan mikroplar ağız çevresine ve ağız yoluna yerleşerek ağız bakteri dengesini bozmak sureti ile ağız mantarına yol açmaktadır. Ağızda yararlı bakterilerinde yapısı bozan mikroplar ağızda mantarın yerleşmesine ve yayılmasına neden olur.

Yetişkinlerde aynı zamanda ilaç kullanımı da bu ağız mantarına sebep olmaktadır. Bildiğiniz gibi bilinçsizce ilaç tüketmek, yanlış ilaç tüketmek ve fazladan ilaç kullanmak vücudun her bölgesinde yararlı bakterilerin yok olmasına ve bakteri dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Bozulan bakteri dengesi ile mikroplar ve virüsler rahat bir şekilde vücuda yerleşmektedir ve yerleşme sonucu vücudun tüm bağışıklık sitemi ile oynayabilmektedirler. Bu nedenle kontrol dışında kullandığınız ilaçlarda özellikle ağız bölgesinde bağışıklık kayıplarına sebep olup tüm bakteri yapısını değiştirerek ağız mantarına yol açmaktadır. Ağız mantarında özellikle dikkat edilmesi gereken nokta vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutmak olacaktır. Ayrıca beş insandan birinde bu durum kronikleşerek tüm yaşamı boyunca eşlik etmektedir. Bu nedenle mikropların bağışıklık sisteminizin zayıf halkasını bulmasını engelleyin. daima bağışıklık sisteminizi ayakta tutacak bir beslenme yöntemi belirleyin. Birçok insanda dönem dönem rastladığımız beyaz dil sorunu tam olarak bu rahatsızlığın kendisidir.

Ağız Mantarı Tedavisi Nasıl Olur?

stomatit2

Ağız mantarı ile karşılaşan kişilerin özellikle uzak durması gereken besinlerin başında şekerli besinler gelmektedir.  Şerbet, şekerli ve gazlı içecekler, karpuz, kavun gibi bol şekerli meyvelerin yanı sıra peynir ve pirinç gibi besinlerinde ağız mantarı sorunu yaşayan hastaların o dönemde tüketmemeye özen göstermesi gereken besinlerdir. Bebeklerde bu rahatsızlığın daha uzun süreler boyunca yaşandığını belirtmiştik. Bu hastalık süresi boyunca bebeğin ağzı ile temas eden her şeyin iyi bir şekilde temizlendiğine önem verilmelidir. Hastalığın tedavisinde özellikle kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır. Ağız mantarı kişiden kişiye göre iyileşme süreci farklılık gösterse de ortalama bir hafta içerisinde iyi bir beslenme düzeni ile atlatılabilecek bir rahatsızlıktır. Önerilmeyen besin ve gıdalardan uzak durarak ağız temizliğine özen göstererek bu süreyi kısaltmak mümkündür. Özellikle hastalık boyunca hastaların ağzı bakımına daha fazla özen göstermeleri önerilmektedir.

Ağız pH dengesini bozacak maddelerden kaçınılmalıdır. Uzun süre kullanılmış bir dış fırçanız varsa değiştirmeniz önerilmektedir. Rahatsızlıkta vücudun bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketilmeli ve gerekli görüldüğü taktirde vitamin desteği alınmalıdır. Ağız mantarı problemi yaşandığında ilk etapta enfeksiyonun nedenine yönelik bir araştırma yapılacaktır. Bu işlemlerin sonucuna göre enfeksiyon nedeni belirlendikten sonra hastaya enfeksiyon giderici takviye ilaçlar uygulanmalıdır. Enfeksiyon sebebine göre de hastaya uzak durması gereken noktalar belirtilmeli diğer yandan mikroplar tarafından yorgun düşürülmüş bünye tekrar canlanması için besin yardımı yapılmalıdır. Ev içerisinde ağız mantarı rahatsızlığına sahip kişinin kullandığı yemek araçları rahatsızlık geçene kadar kişiye özel olarak kullanılmasında fayda vardır. Ayrıca diş fırçası gibi yine ağza temas eden maddeler de toplu olarak tutulan yerlerden çıkartılarak başka bir yerde muhafaza edilmelidir. Hastalığa rastlanılması sonucu veya belirtileriyle karşılaşıldığı zaman uzman bir hekimden mutlaka yardım alarak tedavi sürecinize başlamanızı öneririz. Yanlış uygulayacağınız her adım hastalığın ilerlemesine neden olacaktır ve önüne geçilmez bir hal almadan önce belirtilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.