Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Neden Kurur, Nasıl Geçer?

Su, hayatımızı devam ettirebilmemiz için yegane ihtiyacımızdır. Günde en az iki litre su içmemizi söyleyen uzmanlar kimi zaman bu miktarın yetersiz olduğunu bile söylüyorlar. Her ne kadar çok su tüketsek de kimi zaman ağızda kuruluk problemi kişinin konuşmasına ve normal yutkunmasına engel olabilir. Ağızda kuruluğun pek çok sebebi vardır. Önce bu sebepler araştırılmalı ve ardından tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Ağız Neden Kurur?

Ağzın hareketini kolaylaştıran ve konuşmamıza da yardımcı olan tükürük miktarı her zaman belli bir seviyededir. Ancak bazı durumlarda bu tükürük miktarı azalır ve kişi her zamankinden daha fazla su ihtiyacı hisseder.

  • Yeterli tükürüğün salgılanmaması durumunda akla ilk gelen hastalık şeker hastalığıdır.
  • Uzmanlar her ne kadar 2 litre dese de kişinin günlük tüketmesi gereken miktar yaşam tarzına ve kilosuna göre değişebilir. Kişi yeterince su içmezse salgı bezleri çalışmaz ve tükürük miktarı da azalır. Bu da ciddi bir kuruluk hissine neden olur.
  • Kişinin burnunda et olması ya da alerjik reaksiyonlar yüzünde bir alışkanlık haline getirdiği yanlış nefes almak da bu duruma neden olabilir. Eğer kişi ağızdan nefes alıp ağızdan veriyorsa ağzındaki nem miktarı azalır. Bu da kuruluğa sebebiyet verir.
  • İçinde pek çok zehir ve kimyasal barındıran sigara salgı bezlerini oldukça olumsuz etkiler. Özellikle sigarayı aşırı tüketen kişilerde ağızda kuruluk sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Önemli bir konuşma sırasında ya da heyecanlandığında kişide tükürük miktarı düşer, bu da sık sık su ihtiyacı hissettirir.
  • Merkezi sinir sisteminde hasar oluşan ya da zedelenen kişilerin salgıları azalır. Tükürük de bu olumsuz durumdan nasibini alarak azalır.
  • Bağ dokusu zarar görmüş kişilerde de bu duruma sıklıkla rastlanır. Kişide ağızda kuruluk sık sık yaşanıyor ve bir de gözyaşı kuruluğu da mevcutsa bağ dokusu rahatsızlığının üzerinde durulmalıdır.
  • Dört bine yakın ilacın yan etkilerinden biri olan ağız kuruluğu pek çok hastalığın ve etkileşimin ortak belirtisidir. Ağız kuruluğunun yanında diğer belirtiler de vardır. Bu belirtiler spesifik belirtiler olup teşhisin kolaylaşmasına yardımcı olur.

Ağızda Kuruluğun Belirtileri Nelerdir?

ağız kokusu

Ağızda kuruluk yaşayan kişiler tükürük problemi yaşarlar. Bu da olan tükürüğün daha yoğun bir hal almasına neden olur. Bu durumdan kişinin yutkunması zorlaşır. Aynı zamanda konuşma problemi ortaya çıkar. Besinlerin sertliğinden de koruyan tükürük azaldığı zaman tahrişe ve batma hislerine neden olabilir. Boğazın oluşturduğu hassasiyetle birlikte yemek yerken kişide sürekli batma hissi oluşur. Bu batmaların sonucunda da ağız yarları da oluşabilir. Ağızdaki tükürük bazen bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak azaldığı zaman ağızda kalan bakteriler kötü bir kokuya neden olur. Bu şekilde de dişler hızlı bir şekilde çürümeye başlar. Tükürük sayesinde tat duyumu gelişir. Ancak olmadığı zaman tat algımız olumsuz etkilenebilir. Yaşlı bireylerin kullandığı takma dişlerin kullanılmasının zorluğu da ağız kuruluğunun diğer neden olduğu belirtilerdir.

Ağızda Kuruluk Nasıl Geçer?

Ağızda kuruluk yaşayan kişinini yapması gereken ilk şey elbette çok su içmektir. Ancak kimi zaman da ihtiyaç olmadığı halde içilen su, ihtiyacımız olan vitaminlerin ve minerallerin vücuttan atılmasına neden olabilir. Bu yüzden kişi önce neden bu hastalığı yaşıyorsa ona yönelik bir müdahalede bulunmalıdır.

Kullandığınız ilaçlar sebebiyle bu durumu yaşıyorsanız doktorunuza bu durumu iletin, doktorunuz bu durumda bu yan etkiyi ortadan kaldıran başka bir ilaç tavsiye edebilir veya ilacın dozunu düşürebilir.

Bununla beraber kişi olabildiğince salgı bezlerinin düzenli çalışmasına yönelik beslenmelidir. Limon gibi ekşi besinler, tükürüğün salgılanmasına neden olabilir. Aynı zamanda gün içinde çiğnediğiniz sakızlar da aynı etkiyi yaratır. Olabildiğince su kaybı yaşatacak içecek ve gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle kafein ve tein çok miktarda su kaybetmenize neden olabilir. Eğer durumunuz ciddi ise doktorunuzun önerdiği yapay tükürük tabletlerinden faydalanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.