Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Problemleri İçin Doğal Tedaviler

Vücudumuzun, tüm fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi besinlerle ve ağız yoluyla alırız. Ağzımızdaki en ufak bir sorun bu enerji akışını sekteye uğratır ve sağlığımızın bozulmasına sebep olur. Bu yazımızda belli başlı ağız problemlerine ve bunlar için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerine değineceğiz.

Ağız Sağlığının Önemi

Ağız, vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacak olan besinlerin sindirim kanalına giriş kapısıdır. Sindirim ağızda başlar. Ağzımızdaki en küçük bir sağlıksız oluşum ya da bozukluk önce diş sağlığımızı ve ardından sindirimi olumsuz etkiler. Ağızdan aldığımız yiyecekleri tükürüğümüzle yumuşatır, dişlerimizle çiğner, yutmaya ve sindirime hazır hale getiririz. Dilimiz sayesinde yiyeceklerin tadını algılarız. Taze, sağlıklı ve lezzetli bulduklarımızdan zevk alır ya da tadı kötü olanların bayat, bozuk olduğunu ayırt edebiliriz. Öte yandan ağız, konuşma organımızdır; duygu ve düşüncelerimizi karşımızdakilere ağzımızdan çıkan sesle ifade ederiz. Sağlıksız bir ağız yapısı, bozuk dişler, konuşma güçlüğü yanında estetik olarak da rahatsızlık verir. Tüm vücudumuzu hatta ruh sağlığımızı bile bu derece yakından ilgilendiren ağız problemlerini doğal yollarla daha ortaya çıkmadan önlemek, ortaya çıktığı zaman da yine doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkün. Şimdi, toplumda en sık rastlanan ağız problemleriyle bunların sebep olduğu şikayetleri ortadan kaldırmak için yapılabileceklere birlikte göz atalım.

 

Diş Eti (Periodontal) Hastalıklar

En sık rastlanan ağız problemlerinin başında gelir. Diş eti hastalıklarının temel sebebi çoğu zaman, yetersiz ya da yanlış yapılan ağız bakımıdır. Böylece besin artıkları dişler üzerinde plak oluşturur ve zaman içinde diş etlerine zarar verir. Öte yandan bazı kronik hastalıklar, sürekli kullanımı gereken bazı ilaçlar, düzensiz ve dengesiz beslenme, sigara kullanımı, madde bağımlılığı, hormonal bir takım değişiklikler de (örn: hamilelik dönemi) diş eti hastalıklarına sebep olabilirler. Diş eti hastalıkları dendiğinde akla ilk gelen, diş eti iltihabıdır (Gingivitis). Diş eti iltihabı için önlem alınmaz ve zamanında tedavi edilmezse, çene kemiğine kadar ilerleyen, dokularda bozulmalara sebep olan bir hal alabilir. Diş eti hastalıklarından korunmak için her yemekten sonra ve yatmadan önce dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve düzenli olarak hekim kontrollerine devam edilmelidir. Diş eti sağlığını korumak için yapılabilecek doğal uygulamalardan söz edecek olursak;

1. Ada Çayı

Çok eski çağlardan beri şifalı bir bitki olarak tanınan ada çayının gerçekten de antiseptik yani mikropları öldürücü etkisi olduğu artık bilimsel olarak da kabul edilmiş bir gerçektir. Ağız içi ve boğaz bölgesinde mikrop barınmasını ve çoğalmasını önleyerek, enfeksiyonları engeller. Bir bardak kaynamış suya 2-3 dal ada çayı koyup 10 dakika kadar demleyin. Bu çaydan günde 2-3 bardak içerek bağışıklığınızı da güçlendirmiş olursunuz. Bu çay aynı zamanda gargara yapmak için de kullanılabilir.

2. Greyfurt

Değerli bir C vitamini kaynağı olduğunu bildiğimiz greyfurt aynı zamanda en güçlü antioksidanlardan biri olan likopen bakımından da oldukça zengindir.

3. Nar Suyu

Tarih öncesi çağlardan beri varlığı bilinen, bolluğun – bereketin sembolü nar tam bir C vitamini kaynağıdır. İri bir nar, yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini karşılar. Bu yönüyle vücut direncini artırması ve hastalıklara karşı koruma sağlamasının yanı sıra, virüsleri yok etmekte de son derece faydalıdır. Modern diş hekimliği uygulamalarında diş taşlarının temizlenmesinde nardan faydalanılır. İyi bir idrar söktürücüdür, böylece zehirli atıkları vücuttan atar, ağızda enfeksiyon oluşmasına engel olur.

Ağız Yaraları

Aft denen ağız içi yaraları ne yazık ki sebebi tam olarak bilinmeyen ve tedavisi olmayan yaralardır. Yemek yerken, su içerken hatta konuşurken bile büyük acı verirler. Ağız içi yaraları geçene kadar vücudu kuvvetli tutmak ve acıyı dindirmeye çalışmaktan başka fazlaca yapılacak bir şey yoktur. Bakteriyel olmadığı için antibiyotik kullanmak da çare değildir. Bu dönemde yapılacak en iyi şey asitli, acılı, alerjen besinlerden uzak durmak ve aftın iyileşme sürecini kısaltmak olabilir. Acıyı azaltmak içinse aşağıdaki bitkisel tariflerden yararlanabilirsiniz.

1. Yoğurt Otu

Taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilen yoğurt otundan bir tutamı, bir bardak soğuk suyla birlikte 3-5 dakika kaynatılır. Bu şekilde hazırlanan yoğurt otu suyu süzülerek gargara yapılabileceği gibi, gün içinde içilerek de tüketilebilir.

2. Kantaron Yağı

Sarı kantaron çiçeklerinin zeytinyağında bekletilmesiyle elde edilen kantaron yağı, aktarlarda hazır olarak bulunabilir. Bir çay kaşığı kantaron yağı ağız içinde, özellikle yaraların olduğu bölgelerde gezdirilir ve yutmadan tükürülür. İltihap giderici etkisiyle geleneksel olarak yaygın biçimde kullanılan kantaron yağı Anadolu’da basurdan yaraların tedavisine, hazımsızlıktan kas ağrılarının giderilmesine kadar pek çok şikayette kullanılan bitkisel bir çözümdür.

3. Karadut

Güçlü bir antioksidandır ve ağız içi yaralarında kullanımı çok yaygındır. Mevsiminde taze olarak ezilen karadutların suyu içilerek yıl boyu vücut direnci için fayda sağlanabilir. Karadut yaprakları kurutularak saklanabilir ve her mevsim bu yapraklar kaynatılarak elde edilen suyla gargara yapılabilir.

Ağız Kokusu

Ağız kokusunun sebebi diş çürükleri ve diş eti iltihapları olabileceği gibi, mide ve sindirim sistemine ait hastalıklar da olabilir. Kokuya sebep olan bakterilerin ağız içinde yaşamasını ve çoğalmasını önlemek için karbonatlı suyla düzenli olarak ağzı çalkalamak ve gargara yapmak ağız kokusu problemi için uygulanabilecek en etkili çözümdür. Sebebi ne olursa olsun ağız kokusu şikayetinden kısa zamanda kurtulmak için kullanılan en yaygın yöntem ise nane maydanoz ya da karanfil gibi hoş kokulu bitkiler çiğnemektir. Öncelikle yapılması gereken ağız kokusunun sebebinin araştırılması ve bunun tedavi edilmesi olmalıdır. Ağız, diş ve dil temizliğini aksatmadan sürdürmek de ağız kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler arasındadır. Ağız kokusu problemine çözüm olabilecek doğal yöntemlere gelince;

1. Yoğurt

Yoğurt, laktik asit fermantasyonu sonucu elde edilen ve içinde canlı bakteriler barındıran son derece değerli bir besindir. İçinde barındırdığı bakteriler sayesinde bağırsaklarda oluşan ve ağız kokusuna da sebep olan pek çok başka zararlı bakterinin üremesini ve çoğalmasını engeller. Özellikle evlerde, klasik yöntemlerle mayalanan doğal yoğurt tüketimi alışkanlık haline getirilmelidir.

2. Tarçın

Tarihin bilinen en eski baharatlarından olan tarçın, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip bir baharattır. Daha çok toz halinde ve sütlü tatlıları süslemek için kullanılan tarçın, çubuk olarak bitki çaylarına eklenerek de tüketilebilir. Kokusu keskin ve uzun süre kalıcıdır. Tek başına tarçından çay yapmak için; bir bardak kaynar suyun içine bir çubuk tarçın atılır, üzeri kapatılarak on dakika kadar demlenmeye bırakılır. Çubuk 1-2 parçaya bölünerek suya atılırsa daha iyi sonuç verecektir. Çubuk tarçın yoksa bu çay toz tarçınla da yapılabilir. Toz tarçın kullanacaksanız, bir tülbent yardımıyla suya salmanızı tavsiye ederiz, içimi daha rahat olacaktır.

Ağız Kuruluğu

Parkinson, diyabet, AIDS, hodgkin gibi pek çok metabolizma hastalığı ağız kuruluğu şikayetinin sebebi olabilir. düzenli ve sürekli kullanılan kimi ilaçlar da ağız kuruluğuna sebep olabilirler. Öncelikle kişi bu hastalıklar yönünden değerlendirilmeli ve bu sebepler elenmelidir. En basit tanımıyla tükürük salgısının azalması ve ağız içinin nemini kaybetmesi olan ağız kuruluğu için sakız çiğneyerek tükürük salgısını artırmak uygulanabilecek en kolay yöntemdir.

Ağızla ilgili şikayetlerin ilk sebebi çoğu zaman ağız hijyenine gereken önemin verilmemesidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin de çok önemli bir etken olduğu ağız problemlerini yaşamamak ve mevcut problemlerden kurtulmak için ağız bakımı ve temizliğine dikkat etmek gerekir. Düzenli diş hekimi kontrolleri, her yemekten sonra dişleri ve dili fırçalamak, diş ipi kullanmak, aşırı şeker tüketiminden, asitli içeceklerden uzak durmak, düzenli olarak karbonatlı suyla gargara yapmak ağız sağlığını korumak için yapılabilecek en doğru ve en basit uygulamalardır ve alışkanlık haline getirilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.