Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Suyu Neden Akar?

Uyku esnasında birçoğumuz nasıl uyuduğumuzun farkına varmayız. Dişlerinizi sıkabilir veya ağzınız açık vaziyette uyuyor olabilirsiniz. Ağız açık uyuma problemi ise birçok kişide sık görülen bir uyku durumu bozukluğudur. Uyurken ağız sıvısı olan tükürüğün salya şeklinde ağzın açık uyunması sebebiyle yastığınıza veya yatağınıza akma durumu ağız suyu akması problemi olarak bilinir. Uyku sırasında ağız suyu akma probleminin vücutta birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak nedeni ne olursa olsun mutlaka uzman bir hekimden yardım alınması gereken bir konudur.

Ağız suyu akması problemi çeşitli vücut fonksiyon bozuklukları sonucu ortaya çıkar. Bu durumum sindirim sistemi , boşaltım sistemi ve hatta sinir sistemi ile birebir bağlantılı olduğu noktalar mevcuttur. Ağız suyu akması problemi yaş sınırı gözetmeksizin her yaştan bireyde rastlamak mümkündür. Bebeklerde rastlanan ağız suyu akıntısı problemi yetişkinlerdeki kadar önem arz etmemektedir. Birey kendini bilmeye başladığı yaştan itibaren bu sorun ile karşılaşıyorsa bu noktada uzman hekimlerce muayene edilmesi gerekmektedir.

uyurken-salya-akmasi

Ağız suyu uyurken ağzın açık olmasına bağlı olarak akar. Peki uyku esnasında ağzımızı neden açık tutarız? Ağız akıntısı tıbbi bir duruma, gelişim geriliğine veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişmektedir. Yoğun ilaç tedavisi gördüğünüz bir dönemde ağız suyu akması problemi ile karşılaşıyorsanız bu durum kullandığınız ilaç yoğunluğuna ve ilacın etkilerine göre kendini gösterebilmektedir.

İlk etapta doktorunuz sizden kullandığınız ilaç isimlerini alarak şayet kullandığınız ilaçların yan etkisi olduğunu düşünürse bu ilaçların dozunu azaltmaya gidecektir. Probleminiz devam ederse ilaçlar tamamen kesilebilir veya ağız suyu akmasının ilaçlara bağlı olmadığı anlaşıldığında çeşitli testlerle nedenine inilmeye çalışılacaktır. Eğer ağız suyu akması problemi gelişim geriliği ile ilgiliyse öncelik fizik tedavi olmakla birlikte bu konuda farklı tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Ağız suyu akması problemi genel olarak vücut fonksiyonları ile alakalı olarak kendini göstermektedir. Ancak uyku pozisyonunuzda tetiklemektedir. Yan yatma pozisyonunda uyuduğunuzda ufak bir burun tıkanıklığı sebbeinde bile ağız suyunuzun akması mümkündür. Yatış pozisyonunuza dikkat ederek ve aynı zamanda burnunuzun tıkalı olmamasına özen göstererek uyuduğunuzda durumun kendini tekrarlamıyor olması önemlidir. Ancak yan tarafa yatarak uyuma en çok ağız suyu akması probleminin görülme sebebidir.

Sinüs enfeksiyonu yaşadığınız dönemlerde de ağız suyu akması problemi yaşıyor olabilirsiniz. Sinüslerinizde yaşadığınız sorunlar geceleri ağız suyu akıntısı olarak kendini gösterecektir. Sinüs problemleri geniz yolunun kapanmasına, burun tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu durum nefes almanızı zorlaştıracaktığı gibi uyku esnasında sizi uykunuzdan uyandıracaktır. Ağız suyu problemi ile karşılaşma sıklığınız sinüs problemlerine bağlı olarak kendini daha sık gösterecektir.

Ağız suyu akmasının diğer bir sebebi ise midenizde yaşadığınız çeşitli problemler olabilmektedir. Mide ekşimesi ve reflü gibi mide sorunları mide suyunuzda artmaya sebep olacaktır. Artan mide suyu yatış pozisyonuna geçtiğinizde boğaz yolundan ağzınıza ulaşarak akıntıya sebep olabilecektir. Eğer burun tıkanıklığı veya ağız açık uyuma sorunu sürekli yaşadığınız bir durumsa mide suyu problemi ile birleşerek sizi uzun süreli ağız suyu akması sorunu ile karşı karşıya bırakacaktır. Bu gibi durumlarda uzman bir hekimden öncelikle mide sorunlarınız ile ilgili yardım almanız gerekmektedir. Peşinden burun tıkanıklığı sorununuzu gidererek ağız suyu akması problemine son vermeniz mümkündür.

Bademcik iltihabı gibi boğaz yolundaki dokularda yaşadığınız enfeksiyonik durumlarda ağız suyu akması sorununa sebep olacaktır. Boğaz yolundaki tahriş olmuş ve şişmiş bölge yutkunmakta sorun yaşatarak uyku esnasında açılan ağızdan ağız suyunun akmasına sebep olmaktadır.

Alerjik durumlar vücudunuzda ağız suyu akması problemi olarak kendini gösterebilmektedir. Yaşadığınız bir alerjik problem burun tıkanıklığına ve vücudunuzun aşırı salya akıtmasına sebep olmaktadır. Bu durumda vücudunuzun ürettiği fazla ağız sıvısı kendini ağız suyu akması problemi olarak göstermesi yüksek ihtimallidir.

Ağzınız açık uyumanız geniz eti problemi yaşadığınızın göstergesi olabilir. Burun yolunuzu tıkayan geniz eti sağlıklı nefes almanızı engelleyerek uyku düzeninizi bozacaktır. Uyku esnasında ağzınız açık uyumanıza sebep olan geniz eti ağız suyu akmasının en büyük sebeplerindendir.

Tedavisi

3010175115TFyQH

Ağız suyu akması probleminin öncelikli sebepleri arasında yer alan geniz eti problemi  uzman hekimler tarafından kontrol edilip bu sorunun çeşitli uygulamalarla giderilmesi sağlanmalıdır. Bu noktada en çok başvurulan yöntem geniz eti alınması operasyonudur. Oldukça kısa süreler içerinde gerçekleşen bu operasyon bademcik operasyonu ile oldukça benzerdir. Yukarıda bahsedilen alerjik durumlar, bademcik iltihabı, sinüs enfeksiyonu gibi sebepler ilaç tedavisi uygulaması ile kısa sürede giderilecek sebepler arasında yer alır. Midenizde yaşadığınız problemler ise öncelikle bir mide endeskopisi operasyonu geçirmenize sebep olabilir. Midenizde gerçekleşen ekşime veya reflü gibi sorunlar anlaşıldığı taktirde bu sorunlara yönelik ilaç tedavisi uygulaması yine uzman hekimler kontrolünde gerçekleşip kısa sürede iyileşme sağlanacaktır.

Uyku esnasında yaşadığınız ağız suyu akması problemine kesin çözüm getirilmesi için iyi gözlem yapmanız, kendinizi kontrol ediyor olmanız ve diğer hastalıklarınızın bu duruma sebep olup olmayacağına açıklık getiriyor olmanız önemlidir.

Uzmanların bitkisel olarak önerisi ise uyumadan önce bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırarak düzenli olarak içmenizdir. Limonlu su ağız suyunu düzenleme özelliğine sahiptir. Ancak diğer rahatsızlıklara meyil vermemek için  limonu fazla kaçırmamakta fayda vardır.

Ağız suyu akıntısı normal düzeylerde olduğunda ileri düzeyde tedavi yöntemleri tavsiye edilmemektedir. Ancak uyku esnasında çok fazla akını ile karşılaşıldığında ve önlenemez salya akıntısı olduğunda ileri tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Uzman hekiminiz bu konuda size rahatsızlığınız ne seviyede olduğunu ve nasıl bir tedavi yöntemi izlemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Tedavi sırasında yutkunma becerilerin gelişmesi ve dudak kontrolü gibi süreçler üzerinde durulur. Yutkunma becerisinin geliştirilmesi ve dudak kontolünün sağlanması ile büyük ölçüde rahatsızlık kontrolü sağlanmış olmaktadır.Ancak devam eden durumlarda hasta diyetisyene yönlendirilerek besinlerin asidik ve bazik özellikleri dikkate alınarak hastaya bir beslenme listesi çıkartılır.

Tedavi süreçlerinde ağıza yerleştirilen bir parça görmekte mümkün. Bu parça ile dudakların kapanması kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca vücut gereğinden fazla tükürük üretimi yaparak tedavi sürecini zorlaştırıyorsa bu durumu da kontrol altına alabilmek adına çeşitli ilaçlı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Ağız duyu akıntısı rahatsızlığında gördüğünüz üzere birden fazla tedavi yöntemi uygulaması yapılmaktadır. Sizin rahatsızlığınızın kök nedenine inilerek uygulanması gereken tedavi yöntemi sapptanır. Ardından vücudunuzun cevap vermesine göre tedavi yöntemleri geliştirilebilir veya ufak doza arttırımlarına gidilebilir. Ancak ağız suyu akıntısının sürekli hale geldikten sonra hafife alınmayacak bir rahatsızlık olduğunu hatırlatır ve bu konuda kulaktan dolma bilgilere itibar etmeden uzman hekimler kontrolünde ilerlemeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.