Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız ve Burunda Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız ve burunda zaman zaman sarı rengin meydana gelmesinde ya da normal vücut renginden farklı bir rengin oluşumunun çeşitli sebepleri olabilir. Meydana gelen bu oluşumun asıl kaynağı akut nedenlerdir. Fakat bazen ciddi sonuçlara neden olabilir. Ancak bazı durumlarda sarılık, kronik etkenli de meydana gelebilir. Bu durumda, sarılığın nedeni araştırılmalı ve ona göre tedaviye başlanmalıdır. Kronik etkenli durumlar daha ağır seyrederken akut etkenli durumlar kolay tedavi edilir. Ağız ve burunda sarılık oluşumu esnasında çeşitli semptomlar da görülebilir. Başlangıçta hafif olan bu semptomlar ilerleyen süreçte şiddetli olabilir. Bu yazımızda ağız ve burunda sarılığın neden olduğundan ve nasıl geçeceğinden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Ağız ve Burunda Sarılık Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

ağızda sarılık oluşumu

1. Sarılık

Ağız ve burunda sarılık dendiğinde akla ilk gelen hastalık sarılıktır. Aslında ağız ve burunda oluşan sarılık direkt olarak sarılık habercisi sayılmaz. Çünkü sarılık doğumsal olarak meydana gelebilir. Bebeklerde yeni doğan sarılığı olarak bildiğimiz olay bebeğin doğumdan sonra vücudunda sarılık oluşmasıdır. Bebeklerdeki bu sarılığa ağız ve burunda oluşan sarılık da dahildir. Ama yetişkin bireylerde meydana gelen sarılıkta bu tür semptomlar genelde çok nadir gözlenir ya da hiç gözlenmez.

Sarılık tek başına oluşabilecek bir hastalık değildir. Genelde diğer hastalıkların habercisi olarak meydana gelir. Kandaki alyuvarların parçalanması sonucu meydana gelir ve sarı renkli bilirubin maddesi oluşur. Bilirubin, karaciğerden safra içine karışır ve bağırsaklara dökülür. Bazı olaylar sonucunda kan içinde toplanmaya başlar ve sarılık meydana gelir. Birçok nedeni olan sarılığı ana başlık altında toplayacak olursak;

  • Karaciğerin normal işleyişini ve karaciğer hücrelerini bozacak hastalıkların tümü
  • Safra yollarını tıkayan tüm hastalıklar
  • Kandaki alyuvarların parçalanmasına neden olan hastalıklar

2. Viral Enfeksiyonlar

Kış mevsimine girdiğimizde vücudumuzdaki bağışıklık sistemi zayıflar ve bazen çöker. Bu sebeple vücutta sık sık viral enfeksiyonlar meydana gelir. Viral enfeksiyonlar grip gibi basit hastalıklara yol açabileceği gibi çok ciddi hastalıklara da sebep olabilir. Viral enfeksiyonlar sonucunda ağız ve burun çevresinde sarılık meydana gelir ve çok spesifiktir.

Bu tür semptomları ortadan kaldırmak için de antiviral ajanların (virüslere karşı) kullanılması gerekir. Kesinlikle doktor kontrolünde kullanmakta fayda vardır. Başlangıçta ağız ve burundaki sarılık ortadan kalkacaktır. Viral enfeksiyonlar için önerilen antiviral ilaçlar virüslerin yayılmasını engeller ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Beslenme Bozukluğu

Beslenme bozukluğu bazen bir hastalığın sonucu iken bazen de hastalığa sebep olan etkendir. Özellikle de vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin yeterli miktarda alınmaması sonucunda vücutta çeşitli değişiklikler görülür. Bu durumda fazladan gıda takviyelerine ihtiyaç vardır. Mineraller vücut için çok önemlidir ve bu minerallerin yeterli oranda alınmaması sonucu çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Yetersiz miktarda mineral ve vitamin tüketimi sonucunda ağız ve burun etrafında sarı renkli oluşumlar meydana gelebilir. Kan tahlili ya da vitamin ölçümü gibi çeşitli tahliller ile mineral ve vitamin miktarları da ölçülür. Tedavi ise kişiye yönelik planlanır.

Ağız ve burun çevresinde meydana gelen sarılık nedenleri çok çeşitli ve farklıdır. Burada öncelikli olarak, nedenin bulunması ya da buna uygun tedavinin yapılması gerekir. Bu nedenle hemen doktora başvurulması ve semptomlara yönelik tedaviye başlanılması gerekir.

Ağız ve Burunda Oluşan Sarılık Nasıl Geçer?

burunda sarılık

Altta yatan nedenine bağlı olarak sarılık için pek çok tedavi bulunur. Oluşan sarılığın etkenine göre kişisel tedavi planlansa da koşullara bağlı olarak sarılığa yakalanma riskini en aza indirmek için gerekli önlemleri almakta fayda vardır. Bu önlemler şunlardır;

  • Günlük alkol kullanımına dikkat etmeniz gerekir.
  • Boyunuza göre sağlıklı bir kiloya sahip olmak ve bunu korumak için gereken önlemleri ve diyet programlarını uygulamanız gerekir.
  • Hepatit A ya da B olan ülkelere gitmeden önce ya da gittikten sonra aşılarınızı yaptırmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.