Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Ağzımız ve dişleriniz gün içerisinde birçok yiyecek ve içeceğe maruz kalmakta. Üstelik sigara, alkol gibi zararlı madde tüketen bireylerde ağız ve dişler daha fazla yabancı maddeye maruz kalırken bu yabancı maddelerin zarar verme oranı artmaktadır. Toplum içinde ise ağız ve diş sağlığı en çok dikkat edilmesi gereken noktalardır. Gün boyu insanlarla iletişim halinde kalırken kötü bir ağız kokusu veya kirli görünen dişlere kimse maruz kalmak istemez. İşiniz ne olursa olsun günümüzde insan iletişimi yüksek ölçülerde seyreden işlerde çalışıyor olma ihtimaliniz veya çalışma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çalışmıyorsanız dahi akranlık, akrabalık ilişkilerine önem veren bir toplumdan gelmekteyiz. Kimseniz sizi kötü ağız kokusu ve kötü bir ağız görüntüsüyle anmasını istemezsiniz. Bu durumu oldukça pratik, günlük uygulayabileceğiniz yöntemlerle aşmanız mümkün.

1. Günlük Diş Fırçalama

130820141555014346466_2

Ağız bakımı ve diş sağlığının ilk adımı günlük diş fırçalamadır. Günlük diş fırçalama işlemini gün içerisinde yemeklerden sonra gerçekleştirmeniz ise ağzınızda oluşacak bakterilerden sizi koruyacaktır. Ağzınızda oluşan bakteriler boğaz yolu enfeksiyonlarından mide rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığın sebebini oluşturmaktadırlar. Ayrıca ağız ve dişlerinizde fırçalamamaktan kaynaklı oluşan bakteriler diş çürümelerine yol açtığı gibi ağız yaralarına sebep olan virüslerinde işlerini oldukça kolaylaştırmaktadırlar.

2. Doğru Diş Fırçası Seçimi

dic59f-fc4b1rc3a7asc4b1

Ağız ve diş sağlığının en önemli noktası diş fırçalamak dedik. Fakat bu işlemi düzenli uygulamanız kadar doğru uygulamanızda oldukça önemli. Bu konuda ilk adımı doğru diş fırçası seçimi yaparak atabilirsiniz. Herkesin ağız yapısı birbirinden farklı olduğu için birinin oldukça memnun kaldığı bir fırçadan sizin memnun kalmama ihtimaliniz ise yüksektir. Dişleriniz birbirine çok yakın ve sıkı bir yapısı varsa sert fırçalar tercih edebilirsiniz. Ancak diş etlerinize sert fırça ile müdahale etmemenizi öneririz. Eğer dişleriniz güçsüz ve küçük yapıdalarsa dişlerinize daha yumuşak fırçalarla uygulamalar yapabilirsiniz. Diş fırçanızın hareketli bir başlığa sahip olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Hareketli yapıda bir diş fırçası dişerinizin yapısına uyum sağlayarak ulaşılması zor bölgelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

3. Diş ipi kullanımı

dis-ipi

Ağız ve diş sağlığının en önemli adımlarından bir diğeri ise diş ipi kullanımıdır. Diş ipi kullanımı ile diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşmanız mümkündür. Diş ipi kullanarak diş aralarına sıkışmış parçacıkları ayırt etmeniz ve ağız kokusunun önüne geçmeniz oldukça kolaydır. Diş ipini günlük olarak doğru adımlarla uygulamanızı öneririz. Çok fazla diş etlerinize müdahale etmeden diş aralarınızı hafifçe yukarıdan aşağıya hafif oval hareketlerle temizleyiniz. Ardından ağzınızı çalkalayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

4. Ağız Bakım Suyu

img_0003

Ağız kokusu sadece tükettiğiniz besinlerden sonra dişinizi fırçalamadığınız için olmaz. Yani ağız kokusu yaşayan herkes dişini düzenli fırçalamıyor diye bir durum yoktur. Bazı insanlarda bu durum sürekli yaşadıkları bir sorun olabilir. Gün içerisinde yapacağınız bu ufak hareketle ağız kokusunun önüne geçmeniz ise mümkün. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra çeşitli markaların ağız bakım suları ile yapacağınız ağız çalkalama, gargara gibi ufak hareketlerle ağız kokusunu bir süre dindirmeniz mümkün. Bu durumun devamlılığını sağlamak için ise iyi bir ağız ve diş bakımı ve sürekli uygulayacağınız bir ağız suyunuzun olması gerekmektedir. Ağız bakım suları ağız kokusuna büyük ölçüde sebep olan bakterilerinde yok olmasını sağlamaktadır. Ağız suyunu market ve eczanelerden temin edeceğiniz gibi evde hazırlamanız da mümkün. Karbonat, tuz, nane ve limon suyu ile ev yapımı ağız bakım suyunuz kokuları ve bakterileri önlemeye hazır olacaktır.

Ağız bakım suyu tarifi:

  • 2 su bardağı (400 ml.) içme suyu
  • 1 çay kaşığı kalsiyum karbonat (dişlere mineral desteği sağlar)
  • 2 çay kaşığı deniz tuzu
  • 1 çay kaşığı stevya tozu (bitkisel tatlandırıcı)
  • 15 damla nane yağı
  • 15 damla limon yağı (beyazlatır)
  • Kapaklı bir şişe

Hazırlanışı:

  • Şişeyi içme suyuyla doldurun.
  • Bütün malzemeleri ekleyin.
  • İyice çalkalayın ve içmeye hazır duruma gelmiş olacaktır.

5. Diş Macunu Seçimi

Diş Macunu

Diş macunu seçimi diş yapısı ve ağızda bulunan yararlı bakteriler açısından oldukça önemlidir. Diş macunu için her zaman söylenen doğru bilenen en büyük yanlış beyazlatıcı diş macununun dişlere iyi geldiğidir. Beyazlatıcı diş macunları diş yapısını aşındırarak diş minesine zarar vermektedir. Yine halk arasında karbonatla diş fırçalamanın dişlerinizi beyazlatacağı söylentisi duyulmaktadır. Ancak karbonat ağız için için doğru kullanılmadığı taktirde diş yapınıza zarar vereceği gibi ağzı pH’ınıza da zarar verecektir. Diş macununuzu ıslatmanıza gerek yoktur. Diş macunun köpürmesi için tükürüğünüz yeterli olacaktır. Diş macunu ile ilgili bilenen bir diğer doğru ise fazla diş macunu kullanmanın dişlerinizi çizeceğidir. Dişleriniz fazla diş macunu kullanmaktan dolayı değil asit oranı yüksek diş macunu ve çok sert kıllı diş fırçası kullandığınız için çizilir. Diş fırçalarken diş etlerinizin kanaması ise normal karşılanması gereken bir durum değildir. Diş eti kanamaları genellikle önemli diş eti rahatsızlıklarının göstergesidir. Böyle bir durumda uzman bir hekimden yardım almanız diş etinizle ilgili önemli sorunların önüne erken geçmenizi sağlayacaktır. Ancak öncesinde diş etlerinize uygun yumuşak bir diş fırçası ve yumuşak hareketlerle diş fırçalamayı deneyin. Sorunlarınız devam ettiği taktirde uzman bir hekime başvurun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.