Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Yaraları

Ağzımız gün içerisinde bizim kontrolümüzde olmaksızın birçok yabancı madde ile karşılaşmaktadır. Ağız içerisinde yer alan yararlı bakteriler bu yabancı maddelere ev sahipliği yapar ve çeşitli yollarla yabancı maddelerin ağız içi ve çevresinden uzaklaştırılmasını sağlar. Bu noktada ağız içi bakterilerine yardımcı birçok etmen vardır. Bunlardan biri ağız pH seviyesidir. Yararlı bakterilerde diğer bakteri türleri gibi belirli bir pH seviyesinde, belirli bir sıcaklıkta ve nemde yaşayabilmektedir. Bu nedenle ağız pH dengesinin bozulmamasına önem verilmelidir. Ağız içi sıcaklığı çok değişken olmamakla birlikte ekstra hastalık durumlarında değişim göstermektedir. Bu nedenle bakteriler üzerinde çok fazla bir etkisi olduğu söylenemez. Ancak ağız nemliliğine de en az pH dengesi kadar dikkat edilmelidir. Ağız içi nemliliği biz her zaman her koşulda hissetmiyor olsak da fazla değişim yaşayan kriterlerden biridir.

Ağız pH seviyesi için tükettiğimiz besinlerin asit ve baz seviyelerine özen göstermeli ağız pH seviyesi ölçümü yapılarak gün içerisinde tüketilen su, bu pH değerine göre tercih edilmelidir. Bu duruma ek olarak fazla kahve ve çay tüketiminden kaçınılmalıdır. Ağız nemliliği de ağzı bakımıyla doğrudan alakalı olup diş ve diş eti bakımına özen gösterilip vücut su dengesine dikkat edildiği taktirde sizin için büyük bir sorun teşkil etmeyecektir.

Ağız Yaraları Neden Olur?

Ağız yaraları öncelikli olarak yukarıda bahsedilen ağız içi yapısına bağlı olarak gelişmektedir. Ancak pH seviyesi ve ağız içi nemliliği gibi sebeplerin yanı sıra ağız yaralarının diğer bir nedeni mide gibi ağız yoluyla direk bağlantısı bulunan iç organların sağlık durumudur.

Mide, yemek borusu, gırtlak, geniz gibi ağız yolu ile bağlantılı bir çok iç yapı mevcuttur. Bu iç yapıların sağlık durumları ise kendi aralarında bağlantılı olarak ilerlemektedir. Bir burun enfeksiyonu geniz yolunu ve buna bağlı olarak boğaz yolunu etkiler ve sonucunda bu bölgelerde de çeşitli hastalık belirtileri veya hastalık kalıntılarına ulaşmak mümkün olur. Bu nedenle ağız yaralarında ağız içi etki faktörlerinin yolunda olduğunu görüyor veya hekiminiz tarafından onaylanıyorsa ikinci aşamada tespit edilmesi gereken nokta ağız yolu ile bağlantılı iç organlarınız olmalıdır.

u_24-06-2015-014128agiz-enfeksiyon-aft

Sürekli yaşadığınız ağız yarası probleminde ağız içi faktörlerin etkisi yoksa öncelikli olarak mide kontrolünden geçmeniz önerilir. Çünkü mide içinde bulunan ülser, mide yaraları gibi sorunlar ağız içini direk etkileyen faktörlerdir. Mideniz için uygulanan tedavi sonucunda eğer ağız yarasına sebep olan durum bu ise geçtiğini görme ihtimaliniz yüksektir. Bu durum yemek borusu, geniz, burun yolu ve boğaz bölgesi için de geçerlidir. Ağız içi sağlığını etrafındaki tüm bölgeler ve organlarla bağlantısı olarak bir bütün gibi düşünmek gerekmektedir.

Tüm bunların yanında stres bir diğer ağız yarası faktörlerindendir. Stresli olduğunuz dönemlerde ağız yarası ile karşılaşmanız veya zaten ağız yaralarına sahipseniz bu durumun arttığını görmeniz mümkündür. Çünkü stres vücudunuzun hemen hemen her bölgesinde etkilidir. En çok bağışıklığınızı etkileyen stres, aslında bağışıklık sisteminizi düşürerek dolaylı olarak ağız yaralarına sebep olmaktadır. Stresle beraber düşen bağışıklık siteminiz ağız içinde çalışan yararlı bakterilerin yok olmasına ve sağlıklı çalışamamasına sebep olmaktadır.

Hormonlar bir diğer faktördür. Zaman zaman hormonlarınız fazla değişim gösterebilir. Bu durum vücut içi kimyasal akivitelerinden etkilenmekle birlikte tükettiğiniz besinlerle de yakından ilgilidir. Hormonlarınızda meydana gelen ani değişimler kendini ağız içinde yara şeklinde göstermektedir. Eğer hormonlarınızda meydana gelen değişimler düzenli bir beslenme düzeni ile yoluna giriyorsa ilaç kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü kullandığınız ilaçlarda ağız içinde çalışan bakterilere zarar vererek ağız içi yaralarına sebep olmaktadır. Ancak beslenme düzeni ile düzelmeyecek seviyede ise uzman hekim kontrolünde kısa ve etkili bir ilaç tedavisine başvurabilirsiniz.

Ağız Yarası Tedavisi

1424871687842

Ağız yaralarında tedavi için herhangi bir ilaç kullanmadan da bir hafa içerisinde çoğunlukla iyileşme sağlanmaktadır. Ancak tedaviyi hızlandırıcı uzman hekim kontrolünde antibiyotik tedavisi de uygulanabilmektedir. Ağız yarası tedavisinde ağız için gargara uygulamalarına da sık sık başvurulmaktadır. Ağız içi gargaralarını hazır bir şekilde eczanelerden alabileceğiniz gibi evde hazırlamanızda mümkündür. Limon, karbonat ve tuz gibi maddelerle hazırlanan ağız içi gargaraları özellikle yara içerisindeki enfeksiyon oranını azaltarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Tuz ve karbonatı yaranın tam üzerine kuru bir şekilde uygulamanız etkili olacaktır. Biraz acı veren bir süreç olsa da iyileşme sürecini hızlandırdığını ve iltihap oranını minimum seviyelere kısa süre içinde çektiğini söylemek mümkündür. Ağız yaralarının fazlalaşmasıyla ağız salyası akıntısı problemi yaşıyorsanız bunun için bir miktar kimyonu çiğnemeniz iyileştirici etki gösterecektir.

Tedavi süresince asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız. Çok fazla acı ve ağrı çekiyorsanız ağız içi yaraları gibi durumlarda kullanılmak üzere üretilmiş eczanelerden alabileceğiniz uyuşturucu jeller bulunmaktadır. Bunları yaranın olduğu bölgeye uygulayarak acı ve ağrı hissini azaltmanız mümkün olacaktır. Ancak yara üzerine direkt olarak uyguladığınız bir tedavi yöntemi varsa aynı anda uygulamamanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.