Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Yarası İçin Karbonat

Kendinizde ve çevrenizde birçok insanda rastlayacağınız ağız yaraları için bitkisel tedavi yöntemlerinden karbonatı duymayanınız yoktur. Ağız yaraları stres altında olduğunuzda önemli ölçüde kendini gösterirken, yediğiniz besinler sebebiyle de oluşabilmektedir. Ağız yaraları düşük bağışıklık sistemi göstergesi olarak da yorumlanabilir. Yılda üç dört kezden fazla ağız yarasıyla karşılaşıyorsanız bu durum doktorlar tarafından öncelikli olarak vitamin eksikliği gibi nedenlere bağlanmaktadır. Düzenli alınmayan besinler, meyveler ve sebzeler ağız yaralarını tetiklemektedir. Kişiden kişiye farklılık gösteren ağız yarası çeşitleri vardır. Bu sizin bünyenize bağlı olarak renk, oluşum, boyut farklılığı gibi farklılıklar göstermektedir. Mantardan bağımsız olarak ortaya çıkan ağız yaraları genelde enfeksiyon barındıran yaralardır. Sarı renkte bir ağız yarasının daha fazla enfeksiyon barındırdığını söyleyebiliriz ve buna muhtemelen bir virüs sebep olmuştur. Daha beyaz ağız yaralarının strese bağlı olarak türediği söylenmektedir. Uzmanlar büyük ağız yaralarının içsel olarak türediklerini söylemektedir. Yani mide rahatsızlıkları, yaraları, boğaz rahatsızları, iltihaplanması gibi durumlar ağızda daha uzun sürede iyileşen ve daha büyük yaralara sebep olmaktadır.

Ağızın Hangi Bölgelerinde Yara Çıkar?

1. Damak bölgesi

damak-sismesi

Damak bölgesinde çıkan ağız yaraları daha kısa sürede tedavisi mümkün yaralardır. Dile ve dil altı bölgelerine göre daha az ıslaklıkta olan bu bölgelerde ilaç tedavisi veya krem tedavisi uygulandığında daha hızlı çözümler sağlanmaktadır. Ancak karbonat tedavisi tam olarak bu bölgeler içindir. Karbonatı yara olan bölgenin üzerine sürebileceğiniz gibi ağız gargarası yaparak kullanabilirsiniz. Bir miktar diş macunu içerisine karıştırarak kremsi bir yapıda yaranın bulunduğu bölgeye sürebilirsiniz. Yaranın iltihaplı olmasına veya büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek bir süre olsa da iki veya üç gün içerinde yaranın verdiği acı hissi kesilecek ve normal bir yemek yeme düzenine geçebileceksiniz. Bu dönemde eksik kaldığınız yemek yeme alışkanlığına hızlı bir şekilde kavuşarak bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor olmanız peş peşe çıkan ağız yaralarının önüne geçecektir.

2. Dil üstü bölgesi

Dil üstü bölgesinde ağız yarası tedavisi en kritik noktadır. Gün içerinde yemek yemenizin bire bir etkilendiği bölgedir. Ağız içerisinde birçok hareketin sağlandığı ve kısmı sindirimin gerçekleştiği dil üstü bölgesinde çıkan ağız yaraları kabarmaya müsait yaralar olup oldukça fazla acı hissi vermektedir. Burada her türlü tedavi uygulaması zor gerçekleşmektedir. Ancak karbonat diğer tedavilere göre daha hızlı etki gösteren ve çabuk sonuç alınan bir yöntem olduğu için herhangi bir krem uygulamasına göre dil üstünde sürdüğünüz andan itibaren daha kalıcı olacak ve yaranın kısa sürede dinmesini sağlayacaktır. Ayrıca dil üstü bölgesi için yapılacak en iyi karbonat tedavisi,yöntemi ağız gargarası olacaktır. Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı ile ilave edip karıştırarak gargara  şeklinde uygulayacağınız karbonat tedavisi dil bölgesinde oldukça hızlı etki göreceğiniz bir tariftir. Dil bölgesi yemek yeme düzeninizi direk etkileyen nokta olacağı için hızlı bir iyileşme süreci bu noktada önemli olacaktır.

3. Yanaklar ve dil altı

Yanaklar ve dil altı en çok ağız yaralarının rastlandığı bölgelerdir. Üstelik dilimizin ağız içinde sürekli hareketini düşünürsek dil altı bu noktada gerilmeden dolayı acıyan, yanaklar ise dilin değmesinde dolayı acıyan bölgeler olacaktır. Nemlilik açısından en az dil üstü kadar nemli olan bu bölgelerde de tedavi uygulaması zordur. Ancak kuru karbonat uygulaması ile bölgenin nemi alınarak karbonatın yara üzerinde tedavi etkisi arttırılacağı gibi yine her bölge için rahatça uygulayabileceğiniz ağız gargarası yöntemi ile dil altı ve yanak bölgelerinde tedavi uygulaması mümkün olacaktır. Bu bölgelerde genelde daha küçük boyutlarda yaralara rastlamak olasıdır. Ayrıca boğaza daha uzak bölgeler olarak düşünülürse sarı ve büyük yaralardan ziyade küçük boyda ve beyaza yakın yaralara rastlanacaktır.

Karbonat ağız içerinde bir çok yöntem ile uygulanabilmektedir.

Ağız Yarası için Karbonatın Kullanım Şekilleri

Kremsi Yapı

karbonat

Karbonatı ağız içi kremlerine karıştıracağınız gibi diş macununuz ile karıştırarakta uygulamanız mümkündür. Kremsi yapı ıslak ağız içi yapısında durması ve etki göstermesi zor uygulama yöntemlerindendir. Ancak uygulamadan önce parmağınıza aldığınız bir tutam kremi toz karbonata sürüp yara üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu uygulamayı dezenfekte edilmiş el veya çubuklar yardımı ile yapmanızı öneririz.

Toz Karbonat

Genel uygulama olarakta bilinen toaz karbonat yapısı yara üzerine direk olarak uygulanan etkisi uzun süren bir yöntemdir. Yara ile direk olarak buluşan toz karbonatın iyileştirme süreside diğer yöntemlere nazaran daha hızlı gerçekleşecektir. Ayrıva yara ile buluşan toz karbonat kısa sürede yarayı uyuşturarak acı hissini en az seviyelere taşıyacaktır.

Ağız Gargarası

agiz_kokusuna_evde_cozum

Bir su bardağının içine bir-bir buçuk çay kaşığı kadar karbonatı atarak karıştırın sonrasında sabah ve akşam olmak üzere günde iki kes ağızınızı bu su ile çalkalayın. Ağzınızda özellikle yara üzerinde hafif yanma ve acı hissi olacaktır ancak sonrasında karbonatlı su yara üzerinde uyuşturucu bir etki yaratacak ve acınızın dinmesini sağlayacak. Uygulamaya devam ettiğinizde ise yaralarınızın kısa sürede iyileşmeye başladığını ve küçüldüğünü gözlemleyeceksiniz.

Karbonat ağız içi yapısına zarar vermeden ağız yaralarında önemli bir iyileştirme özelliği olan maddedir üstelik yuttuğunuz taktirde herhangi bir zararı yoktur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yağmur dedi ki:

    Kızımın ağzının içi komple yara ateşlendikten sonra oldu beyaz renkte yarası kızım 20 aylık karbonatı uygularsam zararı olur mu küçük olduğu için

  2. Gokhan dedi ki:

    Dostlar agiz yarasina bizim şivemizde zey yani şap dedikleri kristal tuza benzeyen yara kesin cozumdur .zeyi (şapı) yatmadan once yaraya gore kirip yaranin ustunde gezdirin bir kac dakika sonra yatin bunu gun icide yapin ara sira 2 ya da 3 gunde kurtulursunuz.