Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Kişilerin tükettiği şeylerden zevk almasını büyük ölçüde etkileyen, aynı zamanda acı veren ağız yaraları birçok nedenden kaynaklanabilir. Ağız yaraları halk arasında aft olarak da bilinir. Bir diğer adı ağız ülseri olan ağız yaraları, doku bozukluklarından kaynaklanır. Bu doku bozukluğunun tam olarak sebebi bilinmese de farklı kaynakları olabileceği bilinir.

Ağız temizliğine yeterli önemi vermemek, aşırı sıcak veya soğuk gıdaları tüketmek, yanağımızı anlık bir hareketle ısırmamız gibi daha birçok neden ağız yarası yapabilir. Daha çok kadınlarda görülmekle beraber çocuklarda da görülebilir. Lakin ağız yaralarını uçuk ile karıştırmamak gerekir. Ağız içinde orta kısmı beyaz veya sarı renkte olan bu yaralar büyüklü küçüklüdür ve çoğunlukla aynı anda birden fazla oluşur.

Ağız Yarası Neden Olur?

İyileşme süresi yedi ve on gün arasında değişebilen ve tek bir sebepten kaynaklanmayan ağız içi yarası; sigara kullanımı, yanağın yanlışlıkla ısırılması, vitamin eksikliği, demir eksikliği veya hormon değişiminden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Ağız içi yarasının tedavi süresi ve şekli, hastalığın kaynağı ile yakından ilgilidir. Yaranın nedeni belirlenirse çözüm süreci de hızlı bir ilerleme gösterir. Bu yaralarda bulaşma özelliği bulunmaz. Bu sebeple ekstra bir önlem alınmasına gerek yoktur.

1. Beslenme

Bazı kişilerde ağızda, özellikle belli gıdaların yenilmesi durumunda yaralar oluşabilir. Fıstık, patlıcan, domates, çilek, çikolata gibi yiyecekler bu gıdaların başında gelir. Bu yiyeceklerin geneline bakıldığında hepsini kapsamasa da çoğu asitli yiyeceklerden ileri gelir.

2. Sigara

Ağız içi yarası da sigaranın sebep olduğu bir durumdur. Diğer yol açmış olduğu hastalıklara nispeten basit bir sorundur.

4. Fiziksel Nedenler

Özellikle de çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir sebep olan bu durum yanlışlıkla yemek yerken veya sakız çiğnerken, yanak iç kısmının ısırılması sonucunda oluşur. İyileşmesi birkaç gün süren bu durum, yanakta yer yaparsa sık sık tekrar edebilir. Yanlışlıkla yanak iç kısmının ısırılması haricinde, fazla sıcak yiyecek ve içecek tüketilmesi ağız içine zarar veren yara oluşumuna sebep olur. Yine sivri bir aletin ağız içine zarar vermesi yara oluşmasına zemin hazırlayabilir. Diş fırçalama esnasında fırçayı sert hareket ettirmek bu sonuca neden olabilir.

5. Vitamin Eksikliği

Vitamin grubu içerisinde B12 vitamini suda eriyen bir vitamin türüdür. Lakin diğer suda eriyen vitaminlere benzemez. Böbrek, karaciğer ve diğer dokularda depolanabilen bir vitamindir. B12 daha çok hayvansal dokularda bulunur yani sebzelerde fazla bulunmayabilir.

B12’ye nadir olarak birkaç sebze içinde rastlayabiliriz. Eksikliği durumunda vücutta yorgunluk hali, halsizlik, düzensiz regl kanaması ve sıklıkla hasta olma gibi durumlar gözlenebilir. Bir diğer belirti de ağız içi yarasının ortaya çıkmasıdır. Şayet bu yaralar ile birlikte halsizlik ve nefes darlığı da varsa sebebi B12 vitamin eksikliği olabilir.

6. Demir Eksikliği

Bu mineral vücutta kırmızı kan hücreleri, enzimlerin ve kas pigmentinin üretimi için bulunması gerekli olan bir mineraldir. Vücudumuzda demir miktarının yüzde sekizi kan damarlarından gelir. Demir mineralinin en fazla bulunduğu gıdalar; böbrek, kırmızı et, pancar, balık, yumurta, şeftali, fındık, ciğer, badem ve hurmadır.

İnsan vücudunda bulunması gerekli olan demir miktarı yeterli olmazsa bazı aksaklıklar meydana gelir. Bunların başında saçlarda hızlı dökülme, konsantre olamama, devamlı bir uyku durumu, kilo alamama ve sinir gelir. Ağız içerisinde oluşan yara da buna örnektir. Kırmızı kan hücreleri vücutta yeterince bulunmazsa, ağız içi yaralar ile birlikte sık üşüme, halsizlik ve baş dönmesi gibi durumlar da görülebilir.

Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Karbonatlı Su İle Gargara: Bir bardak su içine 1 tatlı kaşığı karbonat eritildikten sonra ağız bu suyla çalkalanmalıdır.

Ada Çayı İle Gargara: Ada çayı hazırlanıp soğutulduktan sonra gargara yapılmalıdır.

Meyan Kökü İle Gargara: Meyan kökü kaynatıldıktan sonra elde edilen suyla gargara yapılmalıdır.

Altın Mühür Bitkisi: Çay için, 250 ml suya 2 çay kaşığı altın mühür bitkisi atılıp karıştırılmalıdır. Daha sonra 10 dakika süreyle demlenip gargara yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.