Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağızda Çıban Nasıl Geçer?

Ağzımız sadece kendimizi ifade etmemize değil aynı zamanda tüm ihtiyacımız olan besinlerin dışarıdan bedenimize alınmasına yardımcı olur. Etrafta pek çok bakterinin olduğunu kabul edersek ağzımızı her açışımızda bakteri girişi de normaldir. Bu nedenden dolayı pek çok enfeksiyonel duruma maruz kalan ağzımızda oluşan çıbanlar kimi zaman bizlere başka hastalıkların da haberini vererek önlem almamızı sağlar. Ağızda çıkan çıban kişinin yemek yemesine bir şey içmesine ve hatta konuşmasına bile izin vermeyebilir. Bizleri bu kadar etkileyen rahatsızlığı gelin beraber inceleyelim.

Ağızda Çıban Neden Çıkar?

Stres kişinin saç telinden tırnak ucuna kadar olumsuz etkilenmesine neden olan bir sebeptir. Ağızda çıkan birçok çıbanın da sebebi genel olarak strestir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde yaşadığı stres nedeniyle ağızlarında dönem dönem çıbanlar çıkabilir. Ağız temizliği oldukça önemlidir. Sadece dişleri fırçalamak ağız temizliğinin tamamlanmasında yeterli değildir. Dişler temizlendikten sonra bir de gargara sularını kullanarak ağız içinde oluşacak olası bir bakteriyi önleyebilirsiniz. Aynı zamanda diş ipi kullanarak da ağız bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Aksi halde ağızda oluşan bakteriler bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek ağızda çıban çıkmasına neden olabilir.

Bağışıklık sisteminin düşük olmasıyla birlikte pek çok olumsuz sonuçlar doğabilir. Bunlardan biri de ağız çıbanıdır. Vücudun savunma biçimlerinden kaynaklı olarak çıkan çıbanı geçirmek için kişinin bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminleri ve mineralleri alması gerekir. Ancak önce hangi vitaminin eksikliğini yaşadığınızı belirlemeniz gerekir. Gerekirse bir vitamin testi yaptırın ve ek vitamin destekleriyle de bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

Dişler ağız içinde büyük rol oynar. Herhangi bir çürüğün bulunması komple ağız sağlığını tehdit edebilir. Bununla beraber yanlış diş tedavileri de kişinin ağız sağlığını bozarak çıban çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden en iyi önlem çürüğün oluşmasına izin vermeden ağız sağlığını korumak olur. Dil tat alma organıdır. Dilin herhangi bir şekilde zarar görmesi tat alma duygusunu bozacak ve ardından da dilin tahriş olmasına neden olacaktır.

Sigara dilin zaman içinde tahriş olmasına neden olur ve bir süre sonra kişi tat alma duygusunu yitirir. Dilin tahriş olması da dilde çıbanın çıkmasına sebep olur. Ağızda çıkan çıbanların bir süre sonra geçmemesi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklardan biri de ağız kanseridir. Dilde çıkan ya da ağız bölgesinin herhangi bir yerinde çıkan çıbanlar yerini tümseklere bırakıyorsa bu tümsekler de iki hafta sonrasında dahi geçmiyorsa ağız kanseri olma ihtimali yüksek olabilir ve mutlaka uzman biri tarafından muayene edilmesi gerekir. Uzmanlar hastalığınızın ilerleme seviyesine göre sizlere farklı tedavi seçenekleri sunacaktır. İlaç tedavisi ya da kemoterapiyle beraber bu hastalığın üstesinden gelmeniz mümkündür.

Ağızda Çıbanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız içerisinde bulunan çıban tedavisi genelde evde uygulanan birkaç basit yöntemle yapılabilir. Ancak öncelikle kişi ağız sağlığına dikkat etmelidir. Dişlerini günde iki kez olmak üzere fırçalamalı gerekli bakımını da aksatmamalıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan vitaminlere yönelik bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Ağız çıbanını tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem tuzlu sudur. Tuzlu su bakterilerin sevmediği bir çözeltidir. Akşam yatmadan önce tuzlu suyla yapacağınız gargara sayesinde bakterilerin oluşumunu önleyerek ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak bazı çıbanlar her ne kadar dikkat etseniz bile geçmeyebilir.

Bunun için mutlaka uzman bir hekime gitmelisiniz. Hekiminiz sizlere uygun bir ilaç tedavisi ya da tıbbi gargara tedavisi uygulayacaktır. Tıbbi gargara antibakteriyel özellik bulunan bir gargaradır. Bu gargara suyu ağız sağlığını koruyup çıbanın içinde yer alan enfeksiyonu kurutarak geçmesini sağlar. İlaç tedavisi ise genelde çıbanın neden olduğu ağrıların giderilmesine yardım eder. Eğer ilaç tedavisinin haricinde kişi ağrıların geçirilmesinde doğal bir yöntem arıyorsa soğuk kompres yöntemini kullanabilir. Çıbanın üzerine koyacağınız soğuk kompresle beraber hem iyileşme süreci hızlanacak hem de ağrıların giderilmesine yardımcı olacaksınız. Dildeki çıbanların nedeni bazen de vitamin olabilir. Genelde B12 vitaminin eksikliğinde ortaya çıkan çıbanların giderilmesi bu vitaminin takviyesiyle gerçekleşir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.