Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağızda Metal Tat Hissi Neden Olur?

Ağızda metalik tat hoş bir his değildir, neyse ki vakaların çoğunda rahatsızlık kısa sürede geçebilir. Metalik tat oluşumu; çevresel faktörlerden hastalıklara, aldığınız ilaçlardan yediğiniz besinlere birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenleri öğrenmek, probleminizin kaynağını tespit etmek ve kötü tadı yok etmekte size yardımcı olacaktır. Bu nedenle yazımızda ağızda metal tat hissinin neden olduğundan ve nasıl geçebileceğinden bahsettik.

Ağızda Metal Tat Hissi Olmasının Nedenleri Nelerdir?

1. İlaçlar

Birçok ilaç metalik tat dahil olmak üzere olağan dışı yan etkilere neden olabilir. Herkes ilaçlara farklı tepki verdiğinden aldığınız herhangi bir ilaç ya da miktarı buna sebep oluyor olabilir.

2. Ağız Sağlığı ve Sinüs Problemleri

Enfeksiyon, tıkalı sinüs, diş eti ya da diş rahatsızlıkları ve diğer birçok ağız hastalıkları ağızda kötü tat oluşumuna neden olabilir.

3. Sistemik Hastalıklar

Diyabet, böbrek yetmezliği, çinko eksikliği ve kanserin de dahil olduğu tüm vücudu etkileyen bazı hastalıklar tat alma hissinizi bozabilir.

4. Sinir Sistemi Hastalıkları

Yüzünüz veya ağız çevrenizdeki sinirler bir hastalıktan etkilendiyse bu tatları algılayışınızı değiştirebilir. Tat ve koku alma duyuları birbirine bağlı olduğundan koku almanızı destekleyen her şey de tat almanıza etki edecektir.

5. Hamilelik

Hamile kadınlar genelde birçok bedensel değişikliğe maruz kalır, bunlara tat ve koku hassasiyeti de dahildir. Birçok farklı tat hissetmeye başlayabilirler, metalik tat da bunlardan biridir.

6. Metal Yüklemesi

Vücudunuzdaki demir ya da bakır gibi metallerin seviyesi normalin üstüne çıktıysa vücudunuz, ağzınızda oluşacak ve nadiren geçecek şiddetli bir metal tatla size durumu bildirir.

7. Deniz Ürünü Zehirlenmesi

Eğer bozuk balık tüketirseniz deniz ürünü zehirlenmesi yaşarsınız ve ağzınızda oluşan metalik tat, zehir sisteminizden atılana kadar kalır.

8. Alerjiler

Eğer alerjiden muzdaripseniz, sinüsleriniz sıkça bundan etkilenecektir. Bu durum damak tadınızı etkileyebilir ve ağzınızda metalik bir tat verebilir.

9. Nefesle Solunan Maddeler 

Koku duyusu doğrudan tat alma duyusuna bağlı olduğu için aldığınız nefes yediklerinizin tadını değiştirebilir. Sigara içmek tat almayı zayıflatır ve ağızda metal tadına neden olabilir. Petrol, benzin ve atık tozlar gibi çevresel zehirlerin solunması özellikle etkilidir.

10. Nedeni Bilinmeyen Tat Bozukluğu

Eğer tat almadaki bozuklukta kesinlikle bir neden bulunamıyorsa doktorlar buna idiopatik disguzi teşhisi koyarlar.

11. Koku Alma Duyusunda Bozukluk

Koku alma duyusundaki bütün hasarlar tat alma duyunuzu da etkiler. Bu da yediklerinizin tadının bozuk algılanmasında hatta ağzınızda yemek yokken de bozuk tat almanıza sebep olabilir.

12. Burun Enfeksiyonları

Sinüzit, grip, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklar damak tadınızı değiştirebilir ve metalik bir tat hissetmenize neden olabilir.

Ağızdaki Metal Tat Hissi Nasıl Geçer?

  • Baharatlı Yiyecekler Tüketin: Tüm baharatlı yiyecekler damak tadınızı temizler ve metalik tattan kurtulmanıza destek olabilir.
  • Plastik Kullanın: Metal kaşık, çatal ve tabak kullanımından kaçının, teneke kutulardan içecek tüketecekseniz de ağzınız da tadı kalmasın diye önce cam bardağa koyun.
  • Soğuk Yiyecek Tüketin: Soğuk ya da dondurulmuş yiyecekler nadiren geride metalik bir tat bırakır ve mevcut olan şiddetli metalik tadı da hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Asidik Besin Tüketin: Asidik bir tat metalik tadı maskeleyebilir. Et üzerinde barbekü sos, her şeyin yanında turşu, suya eklenmiş limon ya da misket limonu deneyebilirsiniz.
  • Yemek Kokularından Kaçının: Yemek yaparken güçlü hava temizleyici kullanın ya da genelde ızgara yemeklere ağırlık verebilirsiniz. Aynı zamanda pişirme kokularına maruz kalmamak için oda ısısında ve pişirmeye gerek olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz.
  • Protein Tüketin: Eğer ağzınızdaki metalik tadın nedeni kırmızı etse; balık, yumurta, fıstık ezmesi, fasulye ve süt  ürünleri gibi diğer protein yüklü yiyeceklere yönelebilirsiniz.
  • Tatlı Tüketin: Bazen tatlılar ağızdaki metalik tadı tamamen ortadan kaldırabilir. Dondurma, milkshake ve diğer tatlıları besin düzeninize ekleyin.
  • Ağızda metalik tadı önleyebilecek bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bunlar; tarçın, yeşil çay, elma sirkesi, nane gibi besinlerdir. Ayrıca diş fırçalamaya özen gösterilmelidir. Dişlerinizi fırçaladığınızda metalik tadın azalması için dil alanını da fırçalandığından emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.