Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağızda Pamukçuk

Ağız bakımı diler, diller ve damak bakımı olmakla beraber üç ana gruba ayrılır. Ağız bakımında önemli olan nokta ise ağız içinde yaşayan yararlı bakterlere zarar vermemek olacaktır. Çünkü ağız için yararlı bakteriler ağız yolu ile vücuda yerleşmeye çalışan birçok mikroorganizma ile savaşır. Ağzımız bu konuda en hassas bölgelerden biridir. Ağzımızın içinde her zaman mutual (her iki taraf içinde yarar barındıran) yaşayan canlılar yoktur. Çeşitli mikroorganizmalar ağzı içinde küçük koloniler halinde aslında bize zarar vererek yaşamaktadırlar. Ancak bu zarar bizim için bağışıklık sistemini etkilemediği sürece üstesinden gelinebilecek bir çürük veya kısa zamanda giderilebilecek bir ağız kokusu olur. Ağızda pamukçuk oluşumu ise tam olarak bu noktada başlamaktadır.

agiz yarasi

Ağızda pamukçuk ağız içinde yaşayan zararlı mantarlar tarafından meydna gelir. Bu mantarlar tıp dilinde ‘candida albicans’ olarak isimlendirilir. Ağız içinde kendine yarar sağlamak amacıyla yerleşmiş bu mantarlar hemen hemen her vücutta yer alır. Ağız içinde rahatsız edici birçok şikayete sebep olurlar. Diğer zararlı mikroorganizmaların çalışmasında ise olanak sağlarlar. Ancak kendileri bağışık sisteminin en küçük bir düşüklüğünde ağız içinde pamukçuk dediğimiz beyaz ve kabarık deri rahatsızlığıyla kendilerini gösterirler. Ağız içinde oluşan bu maya enfeksiyonu ‘orofarengeal kandidiaz’ olarakta adlandırılmaktadır.

Ağızda pamukçuk küçük çocuklarda ve bebeklerde daha sık olmakla birlikte kendini yetişkinlerde de göstermektedir. Ağzın yanak bölümlerinde ve dilde ise bu mantar enfeksiyonuna rastlamak daha yüksek ihtimallidir. Bu durum kendini alışık olmadığınız kötü bir ağız kokusu ile gösterebilir. Ancak ilk başta mantarın bağışıklık sisteminizi ele geçirdiğini anlamama ihtimaliniz yüksektir. Sonrasında meydana gelen beyaz lekeler ve kabarıklıklar ile pamukçuk sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu anlamak oldukça kolay olacaktır. Bu beyaz ve kabarık bir şekilde kendini gösteren duruma lezyon denilmektedir.

Lezyonlar ağzınızın çeşitli bölümlerinde çıkarak üzerinde kremsi bir yapı oluşturur. Ağız içinde ağrı, kuruma ve çatlama, yutkunma zorluğu gibi durumların yanı sıra kazındıklarında kanama belirtileri ile ağız pamukçuğunu kolayca anlamak mümkündür. Bebeklerde ise bezlenme zorluğu, stres gibi durumların algılanması ile pamukçuk ihtimalinin üzerinde durulmalıdır. Bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmemiş ve bu tip enfeksiyonlarla karşılaşmamış olduğunu düşünürsek bu duruma bebeklerde rastlamak daha olasıdır.

Ağzıda Pamukçuk Neden Olur?

afte

Ağızda pamukçuk yaş gruplarına göre oldukça çeşitli nedenler göstermektedir. Ancak temel nedeni ağız içinde yaşayan mantarların bağışıklık sisteminin düşük olduğu bir dönemde etkilerini göstermesi olacaktır. Temek neden bu olsa da bu durumu tetikleyen fazlaca nedenler bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında bahsettiğimiz gibi bağışıklık sisteminin zayıf olması geliyor.

Bazı bireyler yaşamlarının her döneminde düşük bağışıklık sistemine sahip olurlar. Bu kişinin beslenme düzeninden, kullandığı ilaçlara ve karşılaştığı hastalıklara kadar birçok sebepten etkilendiği bir durumdur. Ancak bağışıklık sisteminizin düşük olması sadece ağız mantarı için değil birçok hastalık için bulunmaz bir ortam olacaktır. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi yüksek tutmaya ve desteklemeye özen göstermeniz gerekecektir. Düşük bağışıklık sistemi ile karşılaşan ağız mantarları bu durumdan faydalanıp etkilerini enfeksiyon şeklinde gösterecektir. Bu da sizin gördüğünüz beyaz ve kabarmış ağız içi manzarası ile aynı anlama gelmektedir.

Diyabet hastaları ikinci risk grubu hastalardır. Diyabetiniz kontrol altında tutulamıyor ve bu nedenle ağız sıvınızda fazla şeker bulunuyorsa bu Candida mantarı için oldukça güzel bir ortam olacaktır. Bu şekerli ortam Candida mantarının çoğalması için oldukça güzel bir yerdir.

HIV/AIDS’e neden olan virüsler bağışıklık sistemini yıkma özelliğine sahiptir. Bu şekilde darbe alan bağışıklık sistemini Candida mantarı gibi enfekte olmaya meyilli birçok mantar ve bakterinin istediği ortamı sağlamış olacaktır. Ancak sık sık başınıza gelen pamukçuk rahatsızlığı tıpta da HIV’in ilk belirtileri arasında yer almaktadır.

Kanser tedavisi görüyorsanız düşük bağışıklık sistemi ve düzenli olarak alınan ağır ilaçlar Candida mantarının çoğalarak ağız içinde bağışıklık sisteminize hükmediyor olmasına olanak vermektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonları da Candida mantarı ile aynı şekilde çalışmaktadır. Hamilelikle beraber doğum sırasında çocuğa geçerek yeni doğan bebekte pamukçuğa sebep olabilmektedir.

Takma dişler, anemi, antibiyotikler, sigara, aşırı zayıflık, organ nakli gibi durumlarda da ağızda pamukçuk görülme ihtimalleri yüksektir.

Ağızda Pamukçuk Tedavisi Nedir?

ağız-yaraları-nasıl-geçer

Yukarıda bahsedilen tüm nedenlerin ortaya çıkmasında en büyük etken düşük bağışıklık sistemidir. Öncelikle düşük bağışıklık sisteminin giderilmesi gerekmektedir. Zaten bağışıklık sistemi sorunları giderildiğinde ağızda pamukçuk sorunun son bulduğu çoğunlukla görülmektedir. Bağışıklık siteminin güçlü durması için öncelikle düzenli bir yeme içme programına sahip olmalısınız. Sebze ve meyve tükettiğiniz gibi et ve süt ürünlerininde eksikliğini vücudunuza hissettirmemelisiniz. Ağır antibiyotik kullanımı ile bağışıklık sisteminiz olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında antibiyotik kullanımı vücudunuz için sandığınızdan daha olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir.

Şeker hastaları için meydana gelen ağzı sıvısında fazla bulunan şeker oranı ise uzman hekimlere danışılarak kontrol altına alınmalıdır. Aksi taktirde hiç iyileşmeyen ağız pamukçuğu sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bebeklerde sık görülen ağız pamukçuğu aslında bu mantar ile karşılaşmamış olan bağışıklık siteminin göstergesidir. Çok endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte uzman hekimlerde yardım alınması en sağlıklı çözüm yöntemdir. Bebeklerde genellikle bir kez rastlanılan bu durum farklı sorunlar gelişmediği sürece kendini tekrar göstermeyecektir. Bebeğin bağışıklık sistemi mantar ile karşılamış olup bu sayede bu yabancı ve zararlı maddeye karşı vücudu nasıl savunacağına dair bir sistemi kendi içinde geliştiriyor olacaktır.

Ağızda pamukçuk tedavisinde özellikle dikkat edilmesi gereken nokta emziren anne ve bebeklerde gelişen durumlardır. Bu ikili arasında sürekli bir temas hali olduğundan tedavi süreci hem anne üzerinde hem de bebek üzerinde devam etmelidir. Bebek emzik kullanıyorsa emziklerinde ve biberonlarında hijyene özellikle dikkat edilmelidir. Sirkeli suda bekleterek hastalığı tetikleyici mikropların ölmesi sağlanabilmektedir.

Yetişkinler tedavi sürecinde asidik özelliği yüksek besinler tüketerek vücuttaki bakteri florasının yenilenmesine katkı sağlayabilirler. Asidik besinler mantarı yok etmez ancak restore olan bakteriler sayesinde ilerlemesi durdurulabilmektedir. Ancak pamukçuk tedavisinde genel olarak izlenen yöntem hastanın kritik durumları yoksa ileç yöntemi olacaktır. İlaç yönteminden önce hasta izlenir ve rahatsızlık seviyesi tespit edilir. Bu süreçte pamukçuk gerileme gösterirse ilaç tedavisine başlanmayabilir. Ancak gerileme göstermediği taktirde kesin olarak hekiminiz tarafından ilaç tedavisi sürecine başlanacaktır.

Bu süreçte bol bol ağız çalkalayın. Ağız temizliğine fazla özen gösterin ve asidik ağız çalkalama suları tercih edin. Taze kültür yoğurdu tüketin. Kültür yoğurdundaki bakteriler ağız pamukçuğuna oldukça iyi gelmektedir. Şeker kullanımı azaltarak tedavi sürecine katkı sağlamış olursunuz. Mantar içeriği az veya olmayan besinler tüketin. Düzenli olarak diş hekimine görünün ve diş fırçanızı sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.