Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağızdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Günlük hayatta birçok kişinin karşılaştığı durumlardan bir tanesi de ağızdan gelen su sorunudur. Ağızdan gelen su halk ağzı ile “salya” olarak bilinir. Bu durumun genellikle uyku sırasında gerçekleştiği belirlenmiştir. Ağızdan akan su yani diğer bir deyişle salya, her yaş grubunda görülebilen bir olaydır. Peki, sıklıkla karşılaşılan bu durumun nedenleri nelerdir ve neler yapılabilir?

Ağızdan Su Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ağızdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Ağızdan su gelmesi genellikle bebeklerde görülen ama bahsettiğimiz gibi belli bir yaş sınırlaması olmayan bir durumdur. Ağızdan gelen suyun birçok nedeni bulunur. Genel olarak sınıflandıracak olursak; ağız açık uyumak, yanlış uyku pozisyonu, diş problemleri, alerji, reflü, parkinson hastalığı, diş çıkarma, ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi bozuklukları, ağız anatomisinde problem ve kıl kurdu gibi etkilerden dolayı ağızdan su gelme durumu yaşanabilir. Genel olarak sınıflandırdığımız bu maddeleri bir de tek tek açıklayacak olursak:

 • Ağız Açık Uyumak: Sinüzit hastalığı etkisiyle ağız açık uyuma durumu gözlenir. Burun tıkanık durumda olduğu için ağızdan nefes alınır. Bu durum uyku sırasında aşırı tükürük üretimi tetiklenip, ağızdan su akmasına neden olur. Ağız açık uyuma alışkanlığının oluşmasının birçok etkisi olabilir. Bunlar; alerjik rinit, uyku apnesi ve tonsilit gibi rahatsızlıklardır.
 • Yanlış Uyku Pozisyonu: Mide üzerinde uygulanan baskı yani yüzü koyun yatmak, diğer bir deyişle mide üzerine yatma durumunda tükürük üretimi artar ve ağızdan su akma olarak dışarı yansıtılır. Yüzü koyun yani mide üzerine yatmanın farklı sakıncaları da vardır. Pek tavsiye edilmeyen uzun vadede tehlikeli bir alışkanlıktır.
 • Diş Problemleri: Diş problemleri olarak gösterilebilecek en önemli etken diş etlerinde oluşan iltihaplanmalardır. Diş çürümesi ya da diş çıkarma olaylarında da ağızdan su gelmesi gözlemlenebilir. Bu durumda tükürük üretimi artar ve ağızdan su gelmesi olayı yaşanır.
 • Alerji: Alerjik tepkileriniz çoksa yani toza, polene ya da herhangi bir şeye alerjiniz varsa; vücudunuzda diğer insanlara oranla daha fazla histamin hormonu, mukus ve tükürük üretilir. Bu durumda da ağızdan gelen su nedeninizin alerjik tepki gösterdiğiniz zaman olması beklenir.
 • Reflü: Öncelikle reflü nedir diye soracak olursanız; genel olarak mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması durumunda oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık sonucunda vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir. Bunlardan bir tanesi de ağızdan gelen su olayıdır. Reflü hastası olan bir insanın tükürük bezleri diğer insanlara göre daha hızlı çalışır. Uyku sırasında yutkunma durumu en aza indirgendiği için ağızdan dışarıya su olarak akabilir.
 • Parkinson Hastalığı: Parkinson hastalığı etkilerinden bir tanesi de yutkunma mekanizması bozukluğudur. Yutkunma mekanizmasının bozulması da tükürük bezlerinden gelen suyun yutkunmadan ağızdan atılmasına neden olur. Bu durumda ağızdan su gelir, uyku sırasında akıntı olabilir.
 • Diş Çıkarma: Diş çıkarma döneminde olan bebek ve küçük çocuklarda; ağızdan su gelmesi görülebilen bir durumdur.
 • İlaçların Yan Etkileri: Genellikle depresyon ilaçlarına ait yan etkilerde görülebilen uyku sırasında ağızdan su gelmesi durumu farklı tür ilaçlarda da gerçekleşebilir. Kullandığınız ilaçlara ait prospektüsü okuyup yan etkileri hakkında bilgi edinin. Ağız akıntınızın sebebi kullanmış olduğunuz ilaç ise doktorunuza danışın.
 • Sinir Sistemi Bozuklukları: Dawn sendromu, parkinson hastalığı, otizm, alzheimer hastalığı, beyin felci ve benzeri hastalıklarda görülebilen bu durum hastanın tükürüğünü zapt edememesi durumunda ağzından su olarak akmasına neden olur.
 • Ağız Anatomisinde Problem: Ağızda bulunan fazla diş, kemik yapısı bozukluğu, bademciklerde iltihaplanma veya şişme ve ağız yapısı bozukluğu sebebiyle ağızdan su gelmesi görülebilir.
 • Kıl Kurdu: Ağızdan gelen su durumuna en çok gösterilen nedenlerden bir tanesi olan kıl kurdu vücutta bulunduğunda tükürük bezlerinin hızlı çalışması etkisini yaratıyor ve uyku sırasında ağızdan su akmasına neden oluyor. Bu durumdan şüphelenirseniz bir dahiliye doktoruna gidip test sonucunda vücudunuzda kıl kurdu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Uyurken Ağızdan Su Gelmesi Nasıl Önlenebilir?

 • Nefes alıp verme şeklinizi burundan alıp, ağızdan verecek şekilde değiştirerek,
 • Geniz eti veya burunda anatomik bozukluk bulunuyorsa Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilerek durum anlatılmalı ve gerekli tedaviye başlanarak,
 • Alerjik tepki gösterdiğinizde oluşuyorsa; alerjiyle ilgili olan ilacı kullanarak,
 • Yastığınız eğer alçak bir yastık ise yüksek bir yastık ile değiştirmeniz nefes alıp vermenizi kolaylaştırarak ağızdan su gelmesini en aza indirgeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.