Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözyaşlarınızı Tutmayın, Ağlamak Çok Yararlı!

Kimileri ağlamanın zayıflık göstergesi olduğunu düşünsene uzmanlar hiç de öyle düşünmüyor. Çünkü ağlamanın vücuda oldukça büyük olumlu etkileri var. Elbette her birimizin bildiği en yoğun etkisi duygusal olarak çok yoğun şeyler yaşadığımız zamanlarda ağlayarak kendimizi bir nebze olsun rahatlatabiliyor oluşumuz. Ağlarken vücudumuz bazı hormonlar salgılıyor. İşte tam da bu hormonlar acılarımızı yatıştıran şeyler. Hatta o hormonlar vücudumuzda bir nevi uyuşturucu işlevi yaratıyor. O yüzden bir süre sonra acılarımızı daha az hissetmeye başlıyoruz. Her ne kadar ağladığımızda gerçekler ortadan kaybolmuyor olsa da kendimizi rahatlattığımız ve daha rahat düşünebildiğimiz bir gerçek.

Unutmayalım ki ağlamak insani bir davranış ve gerçekten de bize çok iyi geliyor. O nedenle ağlamanın acizlik belirtisi olduğunu düşünenlere inat ağlamaktan geri durmayın. Çünkü ağlayarak sağlığınız için gerçekten de çok faydalı bir şey yapmış olabilirsiniz. Ağlamayı insanı her daim sağlıklı tutabilen bir egzersiz olarak da düşünebilirsiniz. Zaten o gözyaşları doğal olarak vücudumuz tarafından oluşturuluyor. Yani aslında ağlamamaya çalışmak insanın vücudunu anormal bir duruma zorlaması olarak da düşünülebilir. Üstelik yalnızca mutsuz olduğumuzda da ağlamayız ki. Bazen de mutluluğumuzu doyasıya yaşamak için gözyaşı dökeriz.

Elbette ağlamanın vücudumuza sağladığı fayda yalnızca bizi rahatlatmasıyla da sınırlı değil. Sizin ağlamanın sağlığınıza faydaları listeledik. Bundan sonra ağlamak konusunda kendinizi tutmayacağınızı düşünüyoruz. İnsan kendisine iyi gelecek ve vücudunun doğal olarak sağladığı bir şeyi neden engellemek istesin ki?

1. Göz Sağlığı İçin Yararlı

Gözyaşları sayesinde mukoza zarı sürekli nemli kalır ve bu zarın kuruması önlenir. Bu durum da elbette görüşümüzü iyileştirdiği gibi gözlerimizin de sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Hatta fazla gözyaşı üretilememesi gözler için bir tehlike bile yaratabilir. O nedenle her şeyden önce gözlerimiz için ağlamalıyız belki de.

2. Bakterilerin Öldürülmesine Yardımcı Olur

Gözyaşının içinde lisozim adı verilen bir bileşim bulunur. İşte tam da bu bileşim bazı bakterilerin ölmesini sağlar. Çünkü gözyaşı ile temas eden bazı bakteriler kısa süre içerisinde ölebilirler. Böylece soğuk algınlığı ya da benzeri bakteri kaynaklı hastalıklardan ve mikroplardan bu şekilde korunabiliriz. Belki de öldürmeyen acı hem güçlendiriyor hem de bakterileri öldürüyordur?

3. Toksinlerin Temizlenmesini Sağlar

Stres ya da benzeri nedenler de vücudumuzda toksinlerin birikmesine neden olabilir. İşte bu durumlarda gözyaşlarınızda toksinlerden kurtulabilirsiniz. Belki sadece toksinleri temizlemek için gözyaşı dökmek çok doğru bir davranış olmayacaktır ancak en azından içinizden geldiği zamanlarda gözyaşlarınızı tutmayabilirsiniz. Yani siz belki kötü deneyimler yaşadığınızda ya da sıkıntılı olduğunuzda gözyaşı döküyorsunuz ancak bir yandan da iyi şeyler oluyor ve vücudunuzdaki toksinlerin bir kısmı temizleniyor.

5. Stresin Azalmasını Sağlar

Stres konusunda ağlamak ile ter dökmek aynı işleve sahip. Yani ağladığımızda da ter döktüğümüzde de vücudumuzdaki stres giderek azalıyor. Bu yüzden bazen psikolojik anlamda çok dolduğunuzda ya da size çok yüklenildiğinde ve bir türlü kendinizi rahatlatamadığınızda gönlünüzce ağlayabilirsiniz. Stresinizin geçtiğini fark edeceksiniz. Özellikle insanların da hakkınızda ne düşündüğünü umursamamanızı tavsiye ederiz.

6. Ruh Halinizi İyileştirir ve Geliştirir

İnsan ağladığı zaman vücudunda güçlü miktarlarda manganez salgılanır. Bu da otomatik olarak vücudunuz ve beyninizin rahatlamasına yardımcı olur. Hatta manganezin asabiyet sorunu olan, sürekli yorgun olan, depresyon problemi ya da anksiyete problemi yaşayan kişiler üzerinde dahi etkili bir rol oynadığı biliniyor. Belki de hiç düşünmeden ağlayarak arınmış, tertemiz bir ruha sahip olabilirsiniz.

İşte tüm bu önemli sebeplerden dolayı ağlamaktan vazgeçmemeniz gerekiyor. Üstelik bu hem duysal sağlığınız için hem de fiziksel sağlığınız için çok kıymetli. Bu nedenle ağlamayı bir zayıflık göstergesi olarak değil vücudumuzun bize bir armağanı olarak görmenizi tavsiye ederiz. Zaten eskiden beri bilinen bir gerçek var ki her şeyi içine atan insanlar daha çok mutsuz olurlar ve sağlıkları ile alakalı daha çok sorunla karşılaşırlar. Bu yüzden yaşadığınız acıyı ya da mutluluğu da içinize atmayın ve gönlünüzce ağlayın. En önemlisi de ağlamaktan utanmayın ve korkmayın. Gözyaşlarınız sizin gücünüz. Onlardan vazgeçmeyin. Onlar yalnızca karşınıza bir problem çıktığında size yardımcı olmak için çaba sarf ediyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.