Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Agorafobi Hastalığı

Agorafobi Hastalığı Nedir?

Agorafobi; sizi paniğe kaptıran, sıkışmış, çaresiz veya utanmış hissettiren yer veya durumlardan korkup kaçındığınız bir anksiyete türüdür. Agorafobi ile toplu taşıma araçları kullanmak, açık veya kapalı alanlarda olmak, hatta ayakta kalmak veya kalabalıkta olmak gibi gerçek veya beklenen bir durumdan korkabilirsiniz. Bu anksiyete, böyle yerlerden kaçmanın zor olduğu ya da yoğun kaygı gelişirse yardım aramanın kolay bir yolu olmadığı korkusuyla gelişir. Agorafobisi olan birçok kişi bir veya daha fazla panik atak geçirdikten sonra bu hastalığı geliştirmiştir. Bu yüzden bu hastalar bir başka ataktan korkar ve bu atağın gerçekleştiği yerden kaçınırlar.
Agorafobisi olan insanlar genellikle halka açık bir yerde ve özellikle kalabalıkların toplandığı her yerde kendilerini güvende hissetme konusunda zorlanırlar. Sizinle birlikte halka açık yerlere gitmek için akrabanız veya arkadaşınız gibi bir yardımcıya ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz. Bu korkular bazen öyle aşırı hale gelir ki evinizi terk etmeyi bile başaramayabilirsiniz. Agorafobi tedavisi zor olabilir, çünkü genellikle korkularınıza karşı gelmek anlamına gelir. Ancak konuşma terapisi (psikoterapi) ve ilaçlarla agorafobinin tuzağından kurtulabilir ve daha keyifli bir hayat yaşayabilirsiniz.

Agorafobi Hastalığının Sebebi Nedir?

Agorafobinin tam nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, agorafobi geliştirme riskinizi arttırdığı bilinen çeşitli faktörler vardır. Bunlara şunlar dahildir:

 • Depresyon
 • Klostrofobi ve sosyal fobi gibi diğer fobiler
 • Genelleşmiş anksiyete bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk gibi başka bir anksiyete bozukluğu türü
 • Fiziksel veya cinsel istismar yaşanması
 • Bir madde bağımlılığı sorunu
 • Sülalede agorafobi bulunması

Agorafobi, kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Genellikle genç yetişkinlik döneminde başlar, 20 yaş ortalaması başlangıç yaşıdır. Bununla birlikte, durumun belirtileri her yaşta ortaya çıkabilir.

Agorafobi Hastalığının Belirtileri

Tipik agorafobi belirtileri şunları içerir:

 • Her durumda yalnız olma korkusu
 • Kalabalık yerlerde olma korkusu
 • Kamusal alanda kontrolü kaybetme korkusu
 • Asansör ya da tren gibi ayrılması zor olabilecek yerlerde olma korkusu
 • Evden ayrılamama sorunu veya başkası sizinle birlikte giderse ayrılabilme
 • Çaresizlik hissi
 • Başkalarına aşırı bağımlılık

Buna ek olarak, panik atak belirtileri ve belirtileri olabilir:

 • Hızlı kalp atış hızı
 • Aşırı terleme
 • Solunum zorluğu
 • Titrek, uyuşmuş veya karıncalanma hissi
 • Göğüs ağrısı veya basıncı
 • Baş dönmesi
 • Ani kızarma veya titreme
 • Mide bulantısı veya ishal
 • Kontrol kaybı hissi
 • Ölüm korkusu
 • Panik bozukluğu ve agorafobi

Bazı insanlar agorafobiye ek olarak panik bozukluğuna sahiptir. Panik bozukluğu ani bir korkuya maruz kaldığınız anksiyete bozukluğunun bir türüdür ve birkaç dakika içinde zirveye ulaşır ve yoğun fiziksel semptomları (panik ataklar) tetikler. Tamamen kontrolü kaybettiğinizi, kalp krizi geçirdiğiniz veya ölmekte olduğunuzu düşünebilirsiniz. Başka bir panik atak korkusu, benzer koşullardan veya gelecekteki panik ataklarını önlemek için panik atağın başına geldiği yerden kaçınmak da semptomlardandır.

Agorafobi Hastalığının Tedavileri


Agorafobi tedavisinde genellikle hem psikoterapiyi hem de ilaç tedavisini içerir. Biraz zaman alabilir, ancak tedavi daha iyi olmanıza yardımcı olacaktır.

1. Psikoterapi

Konuşma terapisi ya da psikolojik danışma olarak da bilinen psikoterapi, bir terapistle birlikte çalışarak anksiyete belirtilerini azaltmayı içerir. Bilişsel davranışçı terapi, agorafobi de içeren anksiyete bozuklukları için psikoterapinin en etkili biçimlerinden biridir.  Genellikle kısa süreli bir tedavi olan bilişsel davranışçı terapi, endişe nedeniyle kaçındığınız etkinliklere aşamalı olarak dönmek için size özel becerileri öğretmeye odaklanmaktadır. Bu süreç sayesinde, ilk başarılarınızı geliştirirken semptomlarınız azalacaktır.

Bu tedaviyle bunları öğrenebilirsiniz:

 • Korkularının gerçekleşmesi pek mümkün değil
 • Halka açık yerlerde kalırsanız endişeniz giderek azalır ve semptomları kontrol edebilmeye başlarsınız
 • Hangi faktörler panik atak veya panik benzeri semptomları tetikleyebilir ve daha da kötüleştirebilir?
 • Bu semptomlarla nasıl başa çıkılır?
 • Korku ve kaygıya neden olan yer ve durumlarla güvenli bir şekilde yüzleşmek için maruz kalma terapisi olarak da adlandırılan hassasiyetsizleştirme yoluyla istenmeyen veya sağlıksız davranışları nasıl değiştirirsiniz?

Evinizden ayrılırken sorun yaşıyorsanız, bir terapistin odasına nasıl gidebileceğinizi merak edebilirsiniz. Agorafobiyi tedavi eden terapistler bu sorunun farkında olacaklardır. Sizi ilk defa evinizde görmeyi teklif edebilirler veya güvenli bir yer olarak (güvenli bölgeler) düşündüğünüz yerde sizinle görüşebilirler. Ayrıca, telefonla, e-postayla veya bilgisayar programları veya başka ortamlar kullanarak bazı oturumlar da sunabilirler. En azından tedavinizin başlangıcında, ofis içi randevular için alternatifler bulmanıza yardımcı olabilecek bir terapist arayın. Gerekirse, randevunuza güvendiğiniz bir akrabanızı veya arkadaşınızı rahatlık ve yardım sunması için davet edebilirsiniz.

2. İlaçlar

Antidepresan ve anti-anksiyete ilaçları çoğunlukla agorafobi ve yaygın olarak agorafobiye eşlik eden panik belirtileri tedavi etmek için kullanılır. Sizin için en uygun olanı bulmadan önce birkaç farklı ilaç denemek zorunda kalabilirsiniz. Doktorunuz muhtemelen aşağıdakilerden birini veya her ikisini birden reçeteye yazar.

Antidepresanlar:

Panik bozukluğun agorafobili tedavisinde paroksetin (Paxil, Pexeva) ve fluoksetin (Prozac) gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak adlandırılan belirli antidepresanlar kullanılır. Trisiklik antidepresanlar veya monoamin oksidaz inhibitörleri gibi diğer antidepresan türleri, SSRI’lardan daha fazla yan etki ile ilişkili olsalar da agorafobiyi etkili bir şekilde tedavi edebilirler.

Anti-anksiyete ilaçları:

Benzodiazepinler olarak da adlandırılan anti-anksiyete ilaçları, sınırlı koşullar altında doktorunuzun anksiyete belirtilerini hafifletmesi için reçete edebileceği sakinleştiricidir. Bu kategoride agorafobili panik bozukluğun tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında alprazolam (Niravam, Xanax) ve klonazepam (Klonopin) bulunur. Benzodiazepinler genelde akut endişeyi kısa vadede hafifletmek için kullanılır. Alkol ya da uyuşturucu kullanımı ile ilgili sorun yaşamışsanız, alışkanlıkla şekillendikleri için bu ilaçlar iyi bir seçim değildir.

Antidepresanlara hem yeni başlamak hem de alımını bitirmek panik atak gibi görünen yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuz tedavi sırasında dozunuzu kademeli olarak artıracak ve ilacı almayı bırakmaya hazır olduğunuzu hissettiğinde dozunuzu yavaş yavaş azaltacaktır.

Agorafobi Hastalığı için Önlemler

Agorafobiyi önlemek için kesin bir yol yoktur. Bununla birlikte, endişe edip korktuğunuz durumlardan ne kadar çok kaçınırsanız o kadar artar. Güvenli yerlere giderken hafif korkular yaşarsanız, korkularınız artmadan önce bu yerlere gitmeye çalışın. Bunu kendi başınıza yapmanız çok zorsa, bir aile üyesinin veya arkadaşın sizinle gelmesini veya profesyonel yardım aramasını isteyin.

Kaygılar artarsa veya panik ataklarınız varsa, mümkün olan en kısa zamanda tedaviyi başlatın. Belirtilerin daha da kötüye gitmesini önlemek için erken yardım alın. Kaygı, diğer zihinsel sağlık koşulları gibi, beklerseniz daha da zor olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.