Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağrı Kesici Kullanmadan Baş Ağrısından Kurtulmanın 7 Etkili Yolu

Ağrı kesici kullanmadan baş ağrısını geçirmek şeklinde arama motorlarını tarıyorsanız, muhtemelen sizi rahatsız edecek düzeyde bir baş ağrısı çekiyorsunuz demektir. Genellikle baş ağrısı başladığında birçok kişi hemen ağrı kesicilere başvurur ve ağrıyı en hızlı şekilde ortadan kaldırmaya çabalar. Ancak her ilaçta olduğu gibi ağrı kesicilerin de vücuda yan etkileri vardır. Ayrıca bazı kişiler alerji ve farklı birtakım hastalıklardan dolayı ağrı kesici içemeyebilirler. Biz de, nedeni her ne olursa olsun, ağrı kesici kullanmadan baş ağrısını geçirmek isteyenler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Hazırsanız ilk maddemizle başlayalım…

  1. Başınız Yerine Boynunuz Ağrıyor Olabilir

Birçok nörolog ve ortapedi uzmanı, baş ağrısı sanılan ağrıların önemli bir kısmının boyun ağrısı olabileceğini ifade etmektedir. Günümüzde özellikle masa başı çalışma ve telefon kullanımının yaygın olması da duruş bozuklarına neden olabilmektedir. Bu duruş bozukları özellikle boyun bölgesinde ve bu bölgeden başımıza uzanan kaslarda ciddi ağrılar meydana getirebilmektedirler. Bu ağrıların bir kısmı insanlar tarafından baş ağrısı olarak adlandırılsa da aslında ağrının kaynağı boyun bölgesidir. Bu yüzden hemen ağrı kesici almak yerine, YouTube’da yer alan “boyun ağrısı için fizik tedavi hareketleri” ile ilgili videoları bu ağrıyı azaltmak veya gidermek için denemeniz uygun olacaktır. Eğer bu hareketleri yaptıktan sonra baş ağrınız ciddi biçimde azalıyorsa veya tamamen geçiyorsa, sorununuzun baş ağrısı yerine aslında boyun ağrısı olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

  1. Sıcak Su Torbası Kullanın

En yaygın baş ağrısı tiplerinden biri gerilim tipi baş ağrılarıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu tip baş ağrısından kurtulmak için, ağrı kesici almak yerine kafa ve boyun bölgesindeki kasları gevşeterek ağrının azalmasına yardımcı olabilecek olan sıcak su torbası veya ısıtılmış bir havluyla başınızın arkasına ya da boyun bölgenize bir süre pres yapın. Şayet sinüzitin sebep olduğu bir baş ağrınız varsa, ağrıyan bölgeye bu sıcak bezle pres yapın. Ayrıca bu tip bir baş ağrılarına sıcak bir duş almakta iyi gelecektir.

  1. Saç Diplerinize Hafifçe Masaj Yapın

Bu durum daha çok kadınlar için geçerli olsa da saçları uzun olan erkekler için de geçerlidir. Saçları sıkı şekilde toplamak veya saçları at kuyruğu şeklinde örmek, saç derisi üzerinde ciddi bir gerilme yaratır. Bu gerilme bir süre sonra baş ağrısı hissinin oluşmasına yol açar. Buna ek olarak, hem erkek hem de kadınlarda kafaya takılan taç, saç bandı veya şapkalar da kafa derisine baskı uyguladığı için bir müddet sonra yine baş ağrısı hissiyatı verebilir. Baş ağrısı sanılan bu durumu ortadan kaldırmak için saçların çok sıkı toplanmaması ve gevşetilmesi gerekir. Ayrıca ağrı hissini yok etmek için saç diplerine parmak uçlarıyla, çok fazla bastırmadan, 5-10 dakika masaj yapmakta oldukça etkili bir çözümdür.

  1. Parlak Işığın Etkisini Azaltın

Baş ağrısına neden olan etkenlerin en önemlilerinden bir diğeri ise parlak ışığa maruz kalmaktır. Dışarıda bu ışık kaynağı güneşken; kapalı ortamlarda ise aşağı doğru bakan lamba ışıkları, bilgisayar ve telefon ekranlarıdır. Özellikle bu parlak ışıklara doğrudan bakmak hem gözleri hem de gözlerin çevresindeki kasları yoracağı için bu ışıklara karşı önlem alınmalıdır. Dışarıda güneş ışığından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak ve evde ise lambader veya ayarlanabilir lamba kullanmak baş ağrısını büyük ölçüde önleyecektir.

  1. Zencefilin Gücünden Faydalanın

Son yıllarda yapılan bazı araştırmaların sonuçlarından biri ise ağrı kesicilerin dışında zencefilin de özellikle baş ağrısı üzerinde rahatlatıcı etkisinin bulunduğudur. Yapılan bu çalışmalarda zencefilin migren ağrıları üzerinde de ağrıyı azaltıcı etkisi olduğu ortaya konmuştur. Bu nedenle aşırıya kaçmadan çay veya ıhlamur içerisine bir miktar zencefil katmak baş ağrısının şiddetini hafifletebilir. Denemenizde fayda var.

  1. Daha Fazla Su İçin

Yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılan bir başka gerçek ise, yeterli su içilmediğinde bu durumun bazı insanlarda baş ağrısına neden olabildiğidir. Yine bu araştırmalarda kronik dehidrasyonun, özellikle gerilim tipi baş ağrıları ve migrenlerin yaygın bir sebebi olduğu ortaya konmuştur. Baş ağrısı başladığı an da su içildiğinde, 30 dakika ile 3 saat içinde baş ağrılarını dindirebildiği görülmektedir. Bu nedenle gün içinde aldığınız su miktarına dikkat etmeli ve susuz kalmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

  1. Düzenli Magnezyum Takviyesi Alın

Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve sinir iletimi dahil olmak üzere vücuttaki birçok fonksiyon için gerekli olan önemli minerallerden bir tanesidir. Özellikle yeşil renkli sebzelerde yoğun olarak bulunan magnezyum ile ilgili birçok bilimsel çalışmada migren, baş ağrıları, kas ağrıları ve kadınlarda âdet ağrıları gibi ağrılarda magnezyumun oldukça yararlı olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak, magnezyum eksikliğinin migren tipi baş ağrısının oluşma riskini yükselttiği de yapılan çalışmalarda belirtilmektedir. Eğer gıdalarla yeterli miktarda magnezyum alınamıyorsa, takviye olarak kan-beyin bariyerini aşabilen magnezyumların tercih edilmesi de ağrı kesici kullanmadan baş ağrısından kurtulmak için magnezyumdan elde edilecek faydayı arttıracaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.