Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağrılarınızdan Kurtulmanızı Sağlayacak 10 Akupunktur Noktası

Bilindiği üzere akupunktur çok eski, geleneksel bir Çin tıbbı yöntemi. Bedendeki çeşitli noktaların vücudu sardığına inanılan vücut enerjisini yönlendirmede etkili bir şekilde kullanılması ilkesine dayanan akupunktur, günümüzde de uygulanıyor ve pek çok şikayete iyi geliyor. Akupunktur denildiğinde akla hemen iğneli yöntemler gelir fakat iğne dışında akupunktur noktalarına basınçla da uygulanabilir. Akupunkturla amaçlanan, belirli noktalara yapılan basınç ve masajla vücuttaki enerji akışını düzenlemek. Şimdi vücutta bulunan akupunktur noktalarını ve ne gibi ağrılara iyi geldiğini inceleyelim.

1. Avuç içinde bulunan L14 Akupunktur Noktası

Vücuttaki en önemli akupunktur noktalarından biri elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasında bulunan etli bölgede yer alır ve bu noktaya uygulayacağınız basınç ve masajla baş ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Bu noktaya uygulanacak masaj yalnızca baş ağrılarına değil aynı zamanda diş ağrılarınıza, boyun ve omuz bölgelerinizde yaşadığınız tutulma ve ağrılara da iyi gelir. Üstelik avuç içinde yer alan L14 noktasına masaj kabızlık sorununuza da iyi gelebilir.

2. Perikardiyum P6 Akupunktur Noktası

Vücudunuzda yer alan bir diğer önemli akupunktur noktası yine el bölgesinde yer almaktadır. Avucunuzun içini açın ve avuç bitiminden sonra 3 parmak civarı aşağı inin. Bilek bölgesinin iç kısmına doğru geldiğinizde P6 akupunktur noktasına ulaşmış olacaksınız. Bu bölgeye uygulayacağınız masajla yaşadığınız baş dönmeleri, baş ağrıları ve mide bulantılarını önleyebilirsiniz. Grip ya da nezle gibi rahatsızlık durumlarınızda da bu bölgeye masaj uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

3. Üçüncü Göz Akupunktur Noktası

Günlük hayatta yaşanan baş ağrılarının bir kısmının sebebi gün içinde zihnimizi çok kullanmamız olabilir. Baş ağrılarının bir sebebi de zihnin fazla zorlanması olabilir. Eski geleneklerden ve inanışlardan adını alan üçüncü göz akupunktur noktası iki kaşınızın tam arasında biraz üstte yer alan bir bölgede. Bu bölgedeki üçüncü göz akupunktur noktasına uygulayacağınız masaj sayesinde stres dozunuzu azaltabilirsiniz ayrıca yorgunluğunuzu bastırabilir ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz. Yalnızca masaj olarak değil bu bölgedeki akupunktur noktasına yaklaşık 1 dakika boyunca yalnızca bastırarak da fayda görebilirsiniz.

4. Dinginlik Denizi Akupunktur Noktası

Dinginlik Denizi adı verilen akupunktur noktası göğüs kemiğinin tam orta yerinde yer alır. Bu noktadaki dinginlik denizi akupunktur noktasına uygulayacağınız masaj duygusal olarak dengenizi korumanıza, kaygılarınızı ve depresyonunuzu azaltmaya yardımcı olacak. Bu bölgedeki akupunktur noktasına yapacağınız basınç aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de daha iyi çalıştıracak ve nefesinizi açacaktır.

5. Diz Altı Akupunktur Noktası

Diz altı akupunktur noktası bacağınızın dışa bakan kısmında, diz kapağının tam bitiminde yer alır. Bu noktaya uygulayacağınız masaj ve basınçla kabız sorununuzu giderme konusunda şansınız olabilir. Ayrıca diz altı akupunktur noktasına uygulanacak masaj yine yorgunluğa karşı da faydalı. Bunun dışında baş dönmelerinizi de kontrol etmek bu akupunktur noktasına uygulayacağınız masajla mümkün olabilir.

6. Diz Arkası Akupunktur Noktası

Diz kapağının arkasında yaklaşık üç parmak kadar üst kısımda yer alan bölgede bulunan diz arkası akupunktur noktasına uygulayacağınız masaj, diz ağrılarınızı azaltacaktır. Aynı zamanda kalça ve bacaklarda bulunan ağrı ve diğer rahatsızlık verici durumları geçirmede de etkili olabilir. Üstelik diz arkası akupunktur noktası siyatik rahatsızlığına da iyi gelmektedir.

7. Sakral Akupunktur Noktası

Omurga bölgesinin bitimiyle kuyruk sokumu arasında kalan bölgede yer alan sakral akupunktur noktasına uygulayacağınız masajla özellikle bel ağrıları azalacak ve aynı zamanda vücudun tamamını rahatlatacak. Üstelik sakral akupunktur noktasına uygulayacağınız masaj ve basınç sayesinde kadınların adet dönemlerindeki ağrıları ve sancıları da azalabilir.

8. Shen Men Akupunktur Noktası

Kulağımızın iç bölümündeki kavisli alanın olduğu alanda yer alan shen men akupunktur noktasına uygulanacak masaj ve baskı sinir sistemine iyi gelir. İşaret parmağınızla bu bölgeye uygulayacağınız masajla baş parmağınızı da kulağınızın arkasına yerleştirerek vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

9. Cennet Sütunu Akupunktur Noktası

Boyun bölgesinin arkasında ve omurganın üzerinde yer alan bölgede mevcut olan cennet sütunu akupunktur noktasına uygulayacağınız masajla uykuyla alakalı sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu noktaya uygulayacağınız masaj ve basınçla stres seviyenizi de düzenleyebilirsiniz. Üstelik bu noktaya yapılacak masajla boyun ve sırt ağrılarınızı da hafifletebilirsiniz.

10. Ayak Üstü Akupunktur Noktaları

Ayak baş parmağı ile ikinci parmağın kesiştiği noktada yer alan akupunktur noktasına uygulanacak masajla hafıza ve konsantrasyon problemlerine karşı bir çözüm geliştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.