Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağrılı Cinsel İlişki Sebepleri

Cinsel ilişki, cinsel zevk ya da üreme amaçlı iki bedenin birleşme halidir. İnsanlığın soyunu sürdürmek için bir yol olan üreme, cinsel ilişki sonucunda ortaya çıkar.

Kişiler sadece üremek ya da soylarının devamını getirmek için cinsel ilişkiye girmezler. Her ne kadar cinsel tercihleri farklı olan bireyler olsa da bu yazımızda verilen örnekleri erkek kadın ilişki üzerinden anlatacağız.  Cinsellik konuşulması gereken ve bireylerin de bilinçlendirilmesi gereken önemli bir mevzudur. Çünkü yanlış ve istenmeyen durumlar sonucu kişi oldukça büyük sorumluluk sahibi olmak zorunda kalabilir. Bu nedenden dolayı kişi bu konudaki eksiğini bilmeli ve araştırmalıdır.

Cinsel ilişki bir kadının östrojen hormonlarının uyarılması ve bir erkeğin de testesteron hormonlarının uyarılması sonucu oluşan bir birleşmedir Bu birleşme farklı yollar ile olabilir. Bu birleşmenin sürmesi esnasında iki taraf da uyarılmaya devam eder. Bu uyarı belirtileri hem kadın da hem de erkekte gözle görülür bir vaziyette belirebilir. Kadının göğüs uçları sertleşir ve dikleşir, cinsel organının girişi genişler ve ıslanır. Erkeklerde de durum aslında çok da farklı değildir. Erkeklerin de göğüs uçları daha hassaslaşır, penis büyür ve sertleşir. Bu durum esnasında cinsel uyarının bir eşiği vardır. Bu eşik ise kişiden kişiye değişmektedir. Bu uyarı eşiğinin sonrasında da her iki tarafın da kalp atışları giderek hızlanır nefes alıp verme eylemi hızlı bir şekilde devam eder ve istemsiz kasılmalara da rastlanabilir. Ve bunun sonunda iki tarafta yaşadığı hazzın en üst noktasında orgazm olurlar. Ancak orgazm olabilmesi için de iki tarafında bu ilişki için istekli olması gerekmektedir. Aradaki gerginlik orgazmı geciktirir ve duyulan hazzı da azaltabilir. Bu da kişide saydığımız belirtilerin azalmasına veya görülmemesine sebep olarak cinsel birleşmeyi zorlaştırabilir. Aynı zamanda bahsettiğimiz orgazm durumunu da azaltır.

Erkekler orgazm sonucunu ve anını hissedilebilirken kadınlarda durum her zaman böyle olmayabilir ve hatta kadın bazen orgazm olduğunu bile fark etmeyebilir. Ancak bu oldukça normaldir. Bu orgazm hissetme durumu kadınlarda nadir rastlanır, kişinin eşiğine ve cinsel ilişkinin de yoğunluğuna bağlı olarak da değişmektedir. Bazı cinsel birleşmelerde ağrı durumu da olabilmektedir. Bu ağrının sebebini ise iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü bazı cinsel hastalıklar sinsi hastalıklardır. Tanı konulmaz ise ve ciddiye alınmaz ise kişinin üreme yetileri kaybolabilir. Cinsel ilişki esnasında yaşanan ağrının ne durumlarda yaşandığını bilebilmek için ise cinsel ilişki aşamalarını iyi bilmek gerekmektedir. Bu sıralama şöyledir;

  • İstek (cinsel ilişki için arzu edilen istek)
  • Uyarılma ( Bedende özellikle cinsel organların bulunduğu bölgede gerçekleşen cinsel birleşmenin başladığı esnada gerçekleşen değişimler
  • Orgazm ( Cinsel hazzın hissedildiği en üst noktadır . Bu nokta kişiden kişiye göre değişmektedir. )
  • Çözülme ( Orgazm sonrasında uyarılma esnasında  organlarda meydana gelen değişmelerin son bulup eski haline gelmesi

Bu ve bunun gibi daha detaylı birçok durum iki tarafta içinde geçerlidir. İstek her iki taraf için de oldukça önemli bir konudur. Çünkü istenmeyen kasılmalara ve sonucunda da ağrılara sebep olabilir. Aynı zamanda isteksiz bir ilişki iki tarafında arasında bir güvensizliğe de sebep olabilir. Kadınların erkeklere göre bu arzusu daha az olabilir ancak uyarıldıktan sonra hemen hemen anlattığımız aşamalar başabaş gitmektedir. Uyarılma evresinde ise her iki tarafında cinsel organlarında ıslanma görülebilir. Vajina kasları gevşerken penisteki kan dolaşımı hızlanır ve artar bu da penisin sertleşmesine ve büyümesine neden olur. Her ne kadar kadınların göğüslerinin uyarıldığı bilinse de bu durum erkek tarafı için de geçerlidir.

Sadece hissedilme oranları kadında daha yoğun erkekte daha azdır. Ve her iki tarafında fiziksel ortak değişimleri vardır. Eğer istekli bir ilişki ise ve her iki taraf da birbirine bir güven içerisinde ise bu tepkilerin hemen hemen hepsi oluşur. Eğer bu uyarılmaları yaşıyorsanız istekli bir ilişki içerisinde olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu da iki tarafın orgazm esnasında hissedeceği zevki artırır. Ancak bu anlattıklarımızın aksini yaşayanlar da mutlaka vardır. Her iki taraftan biri isteksiz ise hissedilen orgazm azalır. Ve bunun öncesinde her iki tarafta da ağrılar oluşabilir ve hatta kızarıklar ve yaralarla da sonuçlanabilir. Elbette ki bu oluşumların başka sebepleri de olabilir. Ancak en sık rastlanan cinsel ağrı sebebi isteksizlikten kaynaklanmaktadır. Eğer kişi herhangi bir şekilde üşütme ya da idrar yollarında bir sıkıntı yaşıyorsa cinsel ilişki esnasında kasların gevşeme aşamasına kadar bu sıkıntıların etkilerini çekebilir ve hissedebilir. Kasların kasılması ağrının daha da hissedilmesine sebep olurken kasların gevşemesi ağrının daha az duyulmasına sebep olmaktadır.  Çiftler arasında zaman zaman yaşanan cinsel ilişki esnasında hissedilen ağrı sebeplerini sizler ile bu yazımızda paylaşacağız. Ancak bu ağrıyı yaşarken hangi pozisyonda olduğunuzu ve yukarıda saydığımız hangi aşamada hissettiğiniz tanı koyulması açısından bilmeniz oldukça önemlidir.

Ağrılı Cinsel İlişki Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle her iki tarafta ciddi ve bulaşıcı bir rahatsızlık geçiyorsa mutlaka bu cinsel ilişkiyi hem fiziken hemde zihnen iyi oldukları bir zaman yaşamaları gerekmektedir. Aksi takdirde karşı tarafa da geçebilecek rahatsızlıkların etkisi kişiden kişiye göre değişerek cinsel ilişki esnasında istenmeyen ağrılara sebep olabilir.

Kadınlarda ağrı çeşitli şekilde olabilmektedir. Vajinanın girişinde ve derinlerde hissedilebilir. Ağrıların sebebini ve ne zaman oluştuğunu bilmek tedavi için önemli bir adımdır.

Vulva ağrısı kadının vajinasının girişinde hissedilen bir ağrı türüdür. Vajina herhangi bir kimyasal ile hasar görmüş olabilir ya da duş esnasında tahriş olmuş olabilir. Bunun sonucunda da vulvada ağrılar hissedilebilir. Ancak vulva ağrılarının en ciddi sebepleri ise kişide kistlerin ve enfeksiyonların olması durumu olabilir. Bunun için ise hissettiğiniz bölgeyi iyi tespit etmeniz gerekmekte ve mutlaka uzman bir hekime de danışmanız gerekmektedir. Vulva ağrılarının bir diğer sebebi ise vajina kuruluğudur. Vajinanın penis ile teması sonucunda sürtünmelerin oluştuğu durumlarda eğer ıslanmadı ise tahriş olması söz konusudur. Vajina kuruluğu da genelde isteksiz ilişkilerde görülür.

Diğer bir ağrı olan derin ağrılar ise ciddiye alınması gereken türden ağrılardır. Eğer kişide idrar ve idrar yolu hastalığı, rahim – yumurtalık enfeksiyonları, rahim sorunları, endometriozis, alt karın bölgesinde kist, bağırsak ve idrar torbası hastalığı, yapışıklıklar, yumurtalık kistleri yaşıyorsanız derin ağrıları hissetmeniz normaldir. Bunların olduğu bir dönemde iseniz cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye ederiz. Cinsel ilişki esnasında hissedilen derin ağrının tedavisi genellikle alttan muayene dediğimiz bir muayene türüdür. Bu muayene türü ile yukarıda saydığımız sebeplere ulaşabilen doktorlar laparoskopi yöntemi ile de tedavi uygularlar.

Bazı kadınlarda görülen ağrıların sebepleri de psikolojik olabilir. Örneğin eğer kadın geçmişte taciz ya da tecavüz gibi psikolojisini bozan bir olay yaşadıysa bu ağrıları hissetmesi normaldir. Çünkü psikoloji direkt uyarılmaların önünü keser ve vajinanın ıslanmasına engel olarak ağrıların oluşumuna yol açar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.