Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağrılı Sivilce İçin Ne Yapılmalı?

Cildimizin her zaman pürüzsüz olmasını isteriz. Ancak dönem dönem yüzümüzde çıkan lekeler sivilceler olabilir. Özellikle bir türlü geçmek bilmeyen ağrılı sivilceler durumu biraz daha zorlaştırabiliyor. Ağrılı sivilceler hem kişinin rahatsız olmasına hem de görüntüsünün pürüzsüzlüğünün bozulmasına neden oluyor. Eğer sizler de ağrılı sivilcelerden şikayet ediyorsanız ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamında yer alan bilgiler sizlere faydalı olacaktır.

Ağrılı Sivilce Neden Çıkar?

Ağrılı sivilceler genelde cildin birçok pürüzünün de beraberinde gelmesine neden olur. Bu sivilceler özellikle kadınların makyajını silmeden uyudukları dönemlerde daha çok çıkar. Gün boyu makyaj malzemelerinin içinde yer alan kimyasal yüzdeki gözeneklere nüfus ederek oralarda bakteri oluşumuna neden olur. Bu da enfeksiyonların iltihaplanmaların nedendir. Ağrılı sivilceler genelde iltihaplı sivilcelerdir.

Diğer bir sebep ise cilt tipine uygun olmayan nemlendirici cilt bakım ürünleridir. Yağ içeren ürünler cildin hızlı bir şekilde yağlanmasına yardımcı olur. Krem formdaki nemlendiriciler için bu durum zaten fazladır. Bir de kişinin cildinin yağlı ya da karma olması kişinin cildin ağrılı iltihaplı sivilcelerin oluşumuna neden olur.

Ağrılı sivilcelerin oluşumuna yardım eden bir diğer madde de yağdır. Kişinin aşırı yağlı beslenmesi de buna yardımcı olur. Kişinin aşırı abur cubur tüketmesi sindirilmesi zor yağlar içeren ürünler yemesi, sindirim sistemini bozar bu da elbette içimizin yansıması olan cildin bozulmasına neden olarak ağrılı sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Her hastalıkta olduğu gibi ağrılı sivilceler de de kalıtsallık önemlidir. Ailede cilt sorunları yaşayan bireylerin bulunması kişide de bu durumların yaşanmasına neden olur. Ciddi bir tedavi gerektirse de kişide zaman zaman kimyasal yöntemler daha etkili olabiliyor.

Derinin altında bulunan yağlar ve düzenli olarak salgılanan hormonlar sayesinde cildimiz pürüzsüzleşir. Bu pürüzsüzlüğü bozan durumlar genelde vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır. Eğer hormonlar düzensiz salgılanırsa bu cilt sağlığının bozulmasına neden olur. Bu da ağrılı sivilcelere yol açar.

Hormon demişken hormonların oldukça etkili olduğu hamilelik döneminde annenin cildi bir hayli bozuktur. Artan azalan hormonların etkisi nedeniyle ağrılı sivilceler de oluşur. Kimi zaman ağrılı sivilceler kalıcı olmakla birlikte kimi zaman hamilelik sürecinin bitmesiyle birlikte bu durumda kendiliğinden geçebilir.

Güneşten gelen zararlı ışınlar cildin pigmentin sağlayan yani korumasını sağlayan hücrelerin zarar görmesine neden olur. Güneşten gelen bu ışınlar cildi hassaslaştırarak bir süre sonra ağrılı sivilcelerin de başlamasına sebep oluyor.

Alın bölgesinde oluşan ağrılı sivilceler genelde kahkül kullanan kişilerde daha çok görülür. Bunun sebebi de alında bulunan gözeneklerin havasız kalıp, terleme etkisiyle birlikte ağrılı sivilceler oluşmasıdır.

Ağrılı Sivilce İçin Neler Yapılabilir?

Ağrılı sivilcelerin oluşum nedenleri farklı olduğu için kişinin dikkat etmesi gereken hususlar da farklılık gösterir. Eğer gece yatmadan öne makyajınızı silmiyor ya da siliyor fakat iyi çıktığından emin olmuyorsanız bu durumu yaşamanız gayet olağandır. Bu sebepten dolayı gece yatmadan önce mutlaka makyajı çıkardığınızdan emin olun ve bol suyla beraber durulayın.

Cilt bakım ürünlerini seçerken dikkat etmeniz gereken bir nokta da cilt tipinize uygun bir içeriğe sahip olan ürünleri seçmeniz. Bu şekilde hem ürünün yararını görebilir hem de hiçbir yan etkisini görmezsiniz.

Aşırı yağlı beslenme, sağlıksız beslenme ve ara öğünlerde sürekli abur cubur tüketme ağrılı sivilcelerin daha da ağrılı olmasına neden olacağı için kişi mutlaka sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmelidir. Olabildiğince içeriğinde E vitamini barındıran gıdaları tercih etmelisiniz.

Ailede oluşan sivilce sorunları nedeniyle sivilce sorunu yaşıyorsanız mutlaka kişi bir cildiyeye gitmelisiniz. Aksi takdirde evde doğal yöntemler etkili olmaz. Doktorun uygulayacağı ilaç tedavisi cildinizin eski halinden daha iyi bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Hamilelik döneminde annenin yüzü ve cildi epey bozulur ancak bu süreçte herhangi bir kimyasal kullanması hem kişinin sağlığına hem de bebeğin sağlığına zarar gelmesine neden olacağı için bu süreçlerde doğal yöntemler tercih etmelidir. Ancak bu da doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aksi halde alerjik sorunlar da ortaya çıkabilir.

Eğer beslenme alışkanlığınız sağlıklı ancak yine de ağrılı sivilcelerle baş etmek orunda kalıyorsanız yediğiniz gıdaların besin değer günlük almak durumunda olduğunuz vitamin miktarını karşılamıyor demektir. Bunu ise ek gıda takviyeleri ve vitaminlerle birlikte karşılamalısınız.

Güneşin dik geldiği saatlerde kişi olabildiğince dışarı çıkmamaya özen göstermelidir. Ancak çıkma durumunda ise de mutlaka cilt tipine uygun yüksek koruyuculu bir güneş kremi sürerek çıkmalıdır. Bir de şapka ve gözlükle güneş kreminin işlevini desteklemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.