Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağrılı Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cildin pürüzsüz olmasını istemek erkekler ve kadınlar için de geçerlidir. Ancak bu durum ne yazık ki her zaman olmuyor. Ciltte çıkan sivilceler hem görüntüyü hem de cilt sağlığını bozuyor. Bir de ağrılı sivilceler olunca bu durum ve bu süreç kişi için daha can sıkıcı olabiliyor. Şimdi sizlerle birlikte ağrılı sivilcenin oluşum nedenlerine ve nasıl geçeceklerine bir göz atalım.

Ağrılı Sivilce Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Cildimiz içimizin yansımasıdır. Rengi ve pürüzlü oluşu iç hastalıklara dair pek çok bilgi verebilir. Ergenlik döneminden itibaren çıkmaya başlayan sivilceler hormonların etkisiyle birlikte daha çok görülür. Ancak bu ergenlik dışı sivilceler genelde ağrılıdır ve bir türlü geçmek bilmez, bu tür sivilcelerin sebebi çok farklı olabilir. Ağrılı sivilcelere uygulanan sıkma işlemi sivilcenin daha çok büyümesine neden olabilir. Bu yüzden kişinin öncelikle sivilcenin oluşum nedenini öğrenmesi ve ona uygun bir tedavi seçmesi her zaman daha uygun ve sağlıklı olur.

Özellikle kadınlar gece yatmadan önce makyajlarını yüzünden çıkarmayı unutuyorlar. Bu da cildin gece boyu nefes alamamasını ve tüm gözeneklerin bu makyaj malzemesine maruz kalmasını sağlıyor. Bu da cildin bir reaksiyon göstermesine ve ağrılı sivilcelerin oluşumuna neden oluyor. Cilt tipine göre alınmayan cilt kremleri ve makyaj malzemeleri de buna neden olabilir. Kişi cildini iyi tanımalı ve buna uygun ürünler kullanmalıdır.

Aşırı yağlı beslenmek ve abur cubur ürünler tüketerek kişinin cildinde ağrılı ve büyük sivilcelerin çıkmasına neden olur. Kişinin beslenme alışkanlığı devam ettiği sürece bu sivilcelerin iyileşme süreci yavaşlar.

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi ağrılı sivilce sorununda da genetik faktörler etkili olabiliyor. Eğer ailede cilt sorununu sıkça yaşaya bireyler bulunuyorsa bu durum sizlerde de oluşabilir. Ancak kesin oluşacak diye bir kaide yoktur.

Hamilelik sürecinde annenin hormon dengesi bozulur. Bu bozulmayla birlikte hormonların etkisi altında olan birçok sağık problemi görülebildiği gibi cilt sorunları da görülür. Özellikle bu dönemde ağrılı sivilceler oluşumu da sıkça görülür.

Kimi zamanda vücudun bağışıklık sisteminin bozulduğunu gösteren ağrılı sivilceler herhangi bir vitamin eksikliğinden olayı da oluşabilir.

Güneşten gelen bazı zararlı ışınlar cildin altında bulunan hücrelerin hasar görmesine neden olabilir. Bu hasar sonucu ciltte anormal durumlar oluşabildiği gibi ağrılı sivilceler de bu dönemde görülebilir.

Ağrılı Sivilceler Nasıl Geçer?

Ağrılı sivilcelerin geçmesi için öncelikle bu sivilcelerin neden oluştuğunu araştırmak gerekir. Bunun için ise en yakın bir cildiye uzmanından yardım alabilirsiniz. Özel makineler sayesinde cildin yüzeyi incelenir ve sonuçlarına göre bir analiz yapılır. Bu analizleri yaparken doktorunuz sizlerden aldığı kan örneklerini de göz önünde bulundurur.

Ağrılı sivilceleriniz bir vitamin eksikliğinden dolayı çıkmışsa doktorunuzun sizlere verdiği ilaçları düzenli kullandığınızda bu belirtiler kendiliğinden geçer. Bu vitamin takviyelerini alırken dikkat etmeniz gereken tek nokta düzenli olarak ilaçları içmektir.

Eğer sivilceleriniz kullandığınız ürünler yüzündense bu ürüne muadil ürünleri tercih edebilirsiniz. Özellikle kadınlar makyajlarını mutlaka çıkarıp uyumalıdır. ve kendi cilt tipine uygun makyaj ürünleri cilt bakım ürünleri seçmelidir.

Çok yağlı beslenen kişilerde karaciğer sorunu yaşanır, bu da cilde yansır. Ağrılı sivilcelerin nedeni olan abur cubur ve yağlı ürünleri kişi bir an önce tüketmeyi bırakmalıdır ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmelidir.

Cildin nemli kalması da cildin sağlığını korur. En iyi nemlendirici ise yan etkisi olmayan sudur. Kişi düzenli olarak suyla beraber cildini temizlerse bu sorun kendiliğinden geçebilir.

Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal değişikler sonucunda çıkan ağrılı sivilceler genelde doğum sonrasında kendiliğinde geçer. Hassas bir dönemden geçen hamile anne adayları bu süreçte herhangi bir ilaç kullanmaması hem kendi sağlığı hem de bebek sağlığı için daha iyi olur.

Genetik faktörlerden dolayı oluşan bu sivilcelerin geçmesi için yapılacak yöntemler daha tıbbi olabilir. Genelde özel cildiye aletleriyle sivilcelerin derinlemesine temizlenmesi en etkili yöntem olabilir.

Kişi güneşe çıkarken olabildiğince cildini korumalıdır. Çıkmadan önce de güneş kremi sürmelidir. Mümkünse gözlük ve şapkayla beraber kendini korumalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.