Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Görüntüsüyle Kendine Hayran Bırakan Ahududunun 8 Faydası!

Ahududu, diş eti kanamaları, kadınlarda görülen akıntılar, bademcik iltihabı, grip, nezle, yüksek ateş, zindelik, doğum sancıları, hamilelik dönemleri ve regl dönemleri konusunda oldukça faydalı olan bir meyvedir.

Ahududu, insanlar tarafından genellikle böğürtlen ile karıştırılan bir meyvedir. Her ne kadar böğürtlene benzer yanları da olsa da aslında ahududu görüntü itibari ile en çok çileğe benzer. Ahududu meyvesinin mevsimi ise yaz ve sonbahar aylarıdır. Bu lezzetli meyve aslında gülgiller ailesine ait bir meyvedir. Özellikle Amerika’da, Avrupa’da ve Asya kıtasında ahududunun yaygın olarak yetiştiriciliği yapılır. Fakat bu güzel meyvenin anavatanının hangi kıta olduğu hakkında tam manası ile bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak özellikle Türkiye’deki Ege bölgesinin ahududu yetiştiriciliği konusunda çok eskilere dayanan bir geçmişi olduğu da söylenebilir.

Ahududu meyvesinin yetişmiş olduğu bitki uzun yıllık bir bitki çeşididir. Hatta ahududu meyvesinin yetiştiği bitkilerin gövde kısımlarında bol miktarda dikenler de bulunur. Aslında ahududu meyvesinin yetiştiği bitki ağırlıklı olarak orman bölgelerinde bulunur. Fakat nadir olarak başka yerlerde de yetişebilir elbette.

Ahududu meyvesinin yetiştiği bitkide henüz daha meyveler ortaya yokken beyaz çiçekler açmaktadır. Zaman içerisinde bu beyaz çiçeklerde bir olgunlaşma görülür. Sonrasında da ahududu meyvesini oluşturur. Ahududu meyvesinin tadı çok lezzetli olmasına rağmen tek başına tüketimi pek de tercih edilmez. Ancak pek çok tatlıda, pasta ya da benzeri tarifte kullanılmaktadır. Bu tariflerde hem tarife lezzet vermesi için kullanılır hem de pastanın ya da tatlının üstüne konularak yiyeceğin güzel bir görüntüye sahip olması sağlanır.

Ahududu Nedir?

Ahududu her ne kadar böğürtlen ile karıştırılsa da aslında frambuaz adı ile bildiğimiz meyve ile aynı şeydir. Yani ahududu frambuaz meyvesinin diğer adıdır. En basit hali ile ahududu meyvesi gülgiller familyasına ait, kırmızı renkte ve tatlı bir meyve çeşididir. Ahududu meyvesini isim olarak incelediğimizde ise karşımıza ahu ve dut kelimeleri çıkar. Ahu kelimesi bilindiği üzere ceylan anlamına gelmektedir. Dut kelimesini de bildiğimiz anlamı ile düşündüğümüzde bu meyvenin ismi tam olarak ceylan dutu anlamına gelir. Ahududu nasıl insanlar için çok sevilen ve çok tercih edilen bir meyve oluyor ise ahududu bitkisinin çiçeği de arılar için çok değerli olmaktadır. Çünkü arılar için ahududu onların asla vazgeçemediği bir nektar olur.

Ahududunun Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar yaygın olarak sık sık meyve olarak tükettikleri tatlı ve kırmızı renkli ahududuyu bilirler. Ancak ahududu meyvesinin bir de yabani şekilde yetişen bir çeşidi bulunmaktadır. Bu yabani ahududu meyvesi ise yaz ayları içerisinde oldukça kısa bir dönemde yetişmekte ve de ağırlıklı olarak ticari amaçlar ile kullanılmaktadır. Yabani ahududu diğer ahududu meyvesinin aksine sürekli olarak meyve verebilen bir bitkidir.

Ahududu Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Ahududu bitkisinin ahududu meyvesini seven kişiler için belki de en güzel yanı ahududu bitkisinin çok kuvvetli olması ve çok kolay bir şekilde yayılabilmesidir. Bu durum tabii ki de her zaman daha çok ahududu demektir. Ahududu bitkisi senede iki defa sürgün vermektedir. Sürgünleri ayırmak için de özellikle ilkbahar aylarında bitkilerin sınırlarına işaret konmaktadır. Bu işaretlerin dışında yer alan sürgünler ise kazılmakta ve de çıkartılmaktadır. Her ne kadar sürgünler iki yıl verse de ahududu bitkisi oldukça uzun yıllık bir bitki olmaktadır. Ahududu bitkisinin verdiği ahududu meyvesi çok hoş bir kırmızı renge sahiptir. Bununla birlikte ahududu meyvesi ağırlıklı olarak tatlıdır. Fakat tam anlamı ile olgunlaşamamış olanlarının nadiren de olsa ekşimsi bir tada sahip olduğu da söylenebilir. Ahududu bitkisinin meyveden önce açan çiçekleri ise beyaz renktedir. Ahududu bitkisinin bu güzel beyaz çiçekleri açtığı dönem ise bahar aylarıdır. Sonrasında da zaten bu bitkiler meyveye dönüşürler ve toplanmaya başlanır.

Ahududunun Faydaları Nelerdir?

1. Diyareye iyi gelir

Ahududu meyvesinin içinde bulunan farklı maddeler doku ve damar büzen bir etkiye sahip olmaktadır. Bu yönü ile ahududu meyvesinin diyareyi kestiği söylenebilir.

2. Akıntıyı keser

Bilindiği üzere kadınlarda bazı dönemlerde beyaz akıntılar olur. Bazen bu beyaz akıntılar sebepsiz yere çıksa da fazlalığı sebebi ile kadınları rahatsız eden bir konuma gelebilir. Bu fazla beyaz akıntıları kesmek için de ahududu meyvesi tüketmek çok etkilidir.

3. Regl dönemlerini düzenler

Pek çok kadın regl dönemlerinin düzensizliğinden şikayet eder. Bu düzensizlikler bazen bir sorundan kaynaklı olabildiği gibi bazen hiçbir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. İşte bu gibi durumlarda regl dönemlerini düzene sokabilmek için ahududu etkili bir yöntemdir.

4. Doğum sancılarını azaltır

Ahududu hamilelere hem hamilelik sürecinde hem de doğum sürecinde oldukça büyük faydalar sağlar. Özellikle ahududu meyvesinin doğum sancılarını azaltma gibi bir etkisi bulunur. Aynı zamanda doğum öncesinde ahududu tüketilir ise rahimde meydana gelen kasılmalar düzenli bir hale de getirilebilir. Fakat yine de hamile kişilerin tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda var.

5. Vücudu zinde bir hale getirir

Eğer daha zinde, daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olmak istiyor iseniz mutlaka düzenli olarak ahududu tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Çünkü ahududu vücuda kaybettiği gücü, enerjiyi ve zindeliği geri kazandırabilir.

6. Yüksek ateşi düşürür

Hem vücuttaki enfeksiyonların vücuttan ter vasıtası ile atılması konusunda hem de yüksek ateşin düşürülebilmesi konusunda ahududu meyvesi çok etkili bir besin kaynağıdır.

7. Grip ve nezle ile mücadele eder

Bilindiği üzere grip ya da nezle gibi hastalıklarda iyileşmek için terlemek de çok önemli olmaktadır. İşte tam da bu noktada ahududu meyvesi size çok fazla yardımcı olabilir. Aynı şekilde boğaz ağrılarına ve bademcik iltihaplarına da bir hayli iyi gelir.

8. Diş eti kanamasına iyi gelir

Yoğun olarak diş eti kanaması şikayeti ya da ağız bölgesinde ülser şikayeti olan kişiler de iyileşmek adına ahududu tüketimine özen gösterebilirler.

Ahududu Nasıl Tüketilir?

Ahududu hem meyvesi hem de bitkisi ile çok farklı kullanım alanlarına sahip olan bir besin kaynağıdır. Çünkü ahududu bitkisine ait taze yapraklar ya da kurutulmuş yapraklar pek çok farklı şekillerde tüketilebilir. Bu bitki yapraklarını da ister taze ister kurutulmuş olarak piyasada kolayca bulmak mümkün olmaktadır. Genellikle bu bitkinin yapraklarından farklı bitki yaprakları ile de karıştırılarak bitki çayları yapılabilir ve o şekilde ahududu bitkisi tüketilebilir. Ahududu bitkisinin yapraklarını detaylı bir şekilde incelerseniz yaprakların alt taraflarının gümüş ve beyaz renklerde olduğunu görebilirsiniz.

Ahududuyu bitki çayı şeklinde dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Bunun haricinde elbette ahududu meyvesi de hiçbir işleme maruz kalmadan direkt olarak meyve şeklinde tüketilebilir. Tatlılarda ya da pastalarda hem süsleme hem de lezzet verme amacı ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda ahududu meyvesini yalnızca yaz aylarında tüketmek zorunda da değilsiniz. İsterseniz ahududu meyvesinin doğru şekilde saklayarak kış aylarında da zevkle tüketebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey meyveleri bir buzdolabı poşetinin içine koyup buzdolabınızın dondurucu bölümüne koymak olacaktır. Fakat dondurulmuş olan meyveler buzluktan çıktıktan sonra çok da tek başına yenilebilir bir formatta olmayabilir. O yüzden dondurulmuş ahududu meyvesini direkt olarak pastalarınızda ya da tatlılarınızda kullanma yoluna gidebilirsiniz. Özellikle bu yöntem kış pastalarına çok hoş bir farklılık katabilir. Tüm bunların yanı sıra ahududu meyvesini hem güzel bir şekilde saklamak hem de farklı bir şekilde tüketmek için de reçel de yapabilirsiniz. Eğer ahududu meyvelerinden yaptığınız reçeli aylar sonra da kullanmak isterseniz konserve haline getirebilirsiniz. Bu şekilde ilk günkü lezzetinde kalacaktır. Hatta dilerseniz ahududu reçeli yaparken aynı şekilde o lezzete uygun başka meyveler ilave ederek de çok farklı reçeller hazırlayabilirsiniz kendiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.