Ana sayfa Hastalıklar AIDS Ağız Yoluyla Bulaşır Mı?

AIDS Ağız Yoluyla Bulaşır Mı?

683
0
PAYLAŞ
Aids' in Bulaştığı Yollar

Günümüzde salgın hastalıklar yüzünden oldukça fazla can kaybı yaşanmaktadır. Eskiden bu hastalıklara bilim adamları ve doktorlar bir tedavi geliştirerek büyük can kaybı yaşanan salgı hastalıklarının birçoğuna çözüm buldular. Ancak eskiden beri hala günümüzde görülen bir hastalık olan AIDS’e bir çözüm bulunamamıştır. Bu nedenden dolayı AIDS hala insanoğlu için tehlike arz eden bir hastalık olmakla birlikte oldukça fazla temkinli olmayı gerektiren bir hastalıktır.

AIDS’in Yaygınlaşması

AIDS ilk olarak Afrika’ dan taşındığı düşünülen ve Avrupa’da eşcinsel bir çiftte rastlanan bir hastalık olarak dünya gündeminde adını yazdırmıştır. Bu eşcinsel çift birlikte olma şekli ile hem de uyuşturucu bağımlı oldukları için taşıdığı düşünülmektedir. Uyuşturucu kullanan bu çift toplu uyuşturucu kullanımlarında aynı şırıngayı başkaları ile paylaşmışlar ve bu nedenden dolayı kimden bulaştığı da pek anlaşılmamış ve hastalık belirtilerini gösterdikten sonra maalesef ki hayata gözlerini yummuşlar. Ancak bizim ülkemize de gelişi sonrasında çok sürmemiş 1980 yılında Türkiye’ye oldukça fazla turist gelmiştir. Bu turistlere de bir denetim yapılmadığı için vize ve pasaport işlemleri tam olan herkes girebilmiştir. Ancak daha sonrasında ülkemizde de bu görünmeye Bu hastalık gündeme geldikten yani keşif edildikten bu yana 25 yılda otuz milyon insanın yakalandığı ve can kaybettiği bir hastalık olmuştur. Özellikle Afrika ülkesinde kıtlık ve yoksulluk sebebiyle  bu hastalığın bulaşma yollarını bilmedikleri ve bilenlerin de önlem almadığı için bu ülkede daha fazla can kaybı yaşanmıştır.

AIDS hastalığına yakalanma sebebi HIV virüsüdür. Bu virüs vücuda girdiği andan itibaren vücudun kan hücreleri ile savaşmakta ve bunu yok etmek için de büyük çabalar göstermektedir. Bu da kişinin bağışıklık sisteminin çöktüğü anlamına gelmektedir. Dakika başına on bir kişi şuan AIDS hastalığının kurbanı oluyor. Tüm dünyada yapılan bir araştırmaya göre de ölüm sebeplerinin dördüncü sırasında yer alan AIDS tüm dünyayı tehdit eden bir hastalık haline gelmiştir.

AIDS’in Etkileri

Normal bir insan bir gribe yakalanır ve zaman içerisinde küçük tedavi yöntemleri ile bu hastalığı atlatabilir. Ancak bu grip virüsü AIDS’li olan birinin vücuduna girerse basit bir hastalık olarak görünen grip bile bu kişinin hemen ölmesine de sebep olabilir. Çünkü bu kişilerde bağışıklık sistemi çökmüş ve hiç bir şekilde dış etkenlere karşı  vücudun hiç bir organizmasını koruyamaz hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı da kişiye dışarıdan en ufak bir mikro organizma bile büyük hasarlar bırakmakta. Ancak kişi eğer AIDS hastalığına yeni yakalandıysa ya da etkilerini daha göstermediyse demek oluyor ki kişinin henüz bağışıklık sistemi çökmemiş. Zaten milyonlarca kan hücremizin olduğu da düşünülecek olunursa bu süreç biraz zaman alır. Ancak kişinin vücut direnci diğerlerine göre de düşmekte ve her geçen gün de giderek almaktadır. Bu yüzden kanser veya diğer hastalıklara yakalanan bu kişi kısa süre içerisinde hastalığın büyüklüğüne göre kişiyi ölüme götüren bir sonuca götürebilir.

AIDS bulaşan kişi bu hastalığın belirtilerini yaklaşık 8-10 yıl arasında görmeye başlar. Bu nedenden dolayı da kişinin AIDS’li olduğunu anlaması pek mümkün bir şey değildir. Ancak kişi pişmanlık duyulan bir ilişki yaşadıysa ve bunu da korunmadan yaptıysa üzerinden zaman geçmeden Elisa testini yani AIDS testini yaptırması gerekmektedir. Korunmayan her ilişki için bir tehlike mevcuttur. Ancak bazı belirtiler vardır ki bu belirtiler yavaştan kendini kişinin üzerinde kendini gösterir. Bu belirtiler de diğer hastalıkların belirtileri gibi algılanabilir bu nedenden dolayı ayırt etmesi zordur ancak bir kaçını aynı anda yaşıyorsanız ve dediğimiz gibi korunmasız bir ilişki yaşadıysanız mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekebilir. Eğer kişinin korunmasız ilişkinin ardından iki ay geçtiyse ve kişide şu belirtiler görülüyorsa derhal doktora gitmelidir:

 • Ani ateşlenmeler
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Farenjit
 • Deri döküntüleri
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Dalak ve karaciğer büyümesi
 • Pamukçuk
 • Kas ağrısı
 • Eklem ağrısı

Ancak dediğimiz gibi bazı hastalarda bazı belirtiler 8-10 sene sonra görülmektedir. Bu belirtiler ise şunlardır, hızlı kilo kaybı, kan hücrelerinin azalması, anemi, bir aydan uzun süren ve çözümü olmayan ishal, ve ağızda bir türlü geçmeyen geçse de başka yerde çıkan pamukçular ve vücuttaki yaralar.

Eğer kişi bunları devamlı yaşıyorsa mutlaka uzman bir hekime gitmesi gerekmektedir. Ülkemizde her ne kadar bu hastalığa yakalanan insan sayısı az olarak bilinse de tüm Dünyayı saran bu hastalıktan da payını almıştır ve korunmasız ilişkiler de bu payı çoğaltacaktır. Türkiye’de utanılacak bir hastalık olarak görülse de ufacık bir iğne ile bile bulaşabilen bir hastalık olmadığını unutmamak gerekmektedir. Bu konuda kendimizde ve çevremizdekileri de bilinçlendirmeliyiz. Örneğin bu hastalık korunmasız bir ilişki sonucu ortaya çıkmış olabilir. Özellikle oral ve anal yol ile ilişkiye giren kişilerin bu hastalığa yakalanma oranı daha yüksektir. Mutlaka kişiler cinsel ilişki esnasında korunmalı ve aynı zamanda prezervatife de hiçbir şekilde kayganlaştırıcı sürmemek gerekmektedir. Çünkü herhangi bir kaza esnasında korunmasız kalabilirsiniz. Birinin kullandığı şırıngayı ya da ele batan herhangi bir iğneyi tutmamak gerekmektedir. Ayrıca kesinlikle paylaşmamak gerekmektedir. Çünkü kan yolu ile bulaşacak olan bu hastalık kanın söz konusu olduğu her olayda ulaşabilir. Hatta dünya genelinde de örneğine rastlanmaktadır

Bir sağlık personeli AIDS hastalığı olan bir kişiye yaptığı iğneyi yanlışlıkla parmak ucuna batırmakta ve sonucunda hasta ile beraber yaşamını yitirdiği de olmuştur. Bu nedenden dolayı oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Tüm bunlara da dikkat ederken AIDS fobisi yaşamamakta gerekmektedir. Çünkü AIDS fobisi kişi de psikolojik hasarlar bırakmakta kişinin gereksiz yere vakit harcamasına ve yaptırdığı testler yüzünden de para harcamasına neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı bu hastalığın hangi yollar ile bulaştığını hangi yollar ile bulaşmadığını iyi kavramak gerekmektedir.  Örneğin herkesin yanlış bildiği bir konu vardır. Ağız yolu ile AIDS bulaşır mı? Bu sorunun doğru cevabını yazımızı devamında yer almaktadır

AIDS’in Ağız Yolu ile Bulaşması Mümkün Mü?

AIDS halk arasında pek konuşulmasa da herkesin tedirgin olduğu ve gerekli önlemin alınması gerektiği ölümcül bir hastalıktır. Ancak bu hastalıkla yanlış bilinen ve gereksiz tedbirlere sebep olan bilgiler vardır. Bunlardan en bilineni yani en yaygın yanlış bilgi de AIDS’in ağız yolu ile bulaşıp bulaşmadığıdır. Ancak AIDS ağız yolu ile bulaşmaz. Çünkü tükürüğün içerisinde HIV virüsü oldukça düşük miktardadır. Zaten kolay bulaşan bir hastalık değildir. Bu nedenden dolayı da bu virüsün tükürük ile bulaşması olmaz. Ancak kişi de bu hastalığın belirtilerinden olan diş eti kanamaları var ise başka biri ile tükürük teması olduysa bu hastalık tükürük vasıtası ile taşınmış olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here