Ana sayfa Hastalıklar AIDS AIDS Belirtileri

AIDS Belirtileri

988
0
PAYLAŞ

HIV, İngilizce Human Immunodeficiency Virus’ ın, yani Türkçesi İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü, baş harflerinin oluşturduğu  bir kısaltmadır. Bu virüs, kişinin bağışıklık sistemini etkiler, bağışıklık sistemine zarar vererek vücudu hastalıklara ve mikroplara karşı etkisiz hale getirir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi zayıflar, hatta yok olur ve çok basit hastalıklar bile ölümcül olabilir. HIV, AIDS’ e yol açabilen bir virüstür. Ancak bu, her HIV  taşıyıcısı AIDS demek anlamına gelmez. AIDS, HIV taşıyıcısı bireyin HIV nedeniyle ciddi enfeksiyonlar geçirmiş olması ve kan testi yoluyla bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük oranda virüsler tarafından tahrip edilmiş olduğunun tespiti ile belirlenebilir. AIDS, ingilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome’ un baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu’ dur.

AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV yüzünden  bağışıklık sistemi yok olur; HIV enfeksiyonları ve bunun yanında zatürree, cilt kanseri, bunama gibi hastalıklar görülür. Kesin AIDS tanısı, bulaşma gerçekleştikten en az 3 ay sonra yapılabilen ELISA testleri ile koyulabilir. Peki, HIV virüsü nasıl bulaşır? HIV virüsü kan yoluyla, HIV pozitif kişinin kan, kan ürünleri, doku veya organlarının nakliyle bulaşabildiği gibi cinsel yolla da bulaşabilir. HIV pozitif, kanında HIV virüsü taşıyan bireyler için kullanılır. Aynı zamanda hamileliğinde HIV taşıdığını ya da AIDS olduğunu bilmeyen annelerin çocuklarına bulaşır. Hamilelikte kan ve plasenta; doğum sırasında kan; emzirme döneminde ise anne sütü yoluyla bulaşabilir.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü kana bulaştıktan sonra uzun süre herhangi bir belirti göstermeyebilir. AIDS belirtilerinin ortaya çıkması için uzun yıllar geçmelidir. Ortaya çıkan ilk belirtiler kişiler tarafından dikkat çekmemektedir. HIV bulaştıktan sonra çeşitli hücrelere, özellikle kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. Bireyin savunma mekanizmasını yavaş yavaş etkiler. HIV bulaştıktan 2- 6 hafta sonrasında kişi kısa ve geçici grip ve benzeri ateşli hastalıkların geçirebilir. En sık görülen belirtiler arasında yüksek ateş, boğaz ağrısı, deride kızarıklık ve döküntüler, yorgunluk, gece terlemeleri, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik vb. sayılabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte HIV taşıyıcısı birey kendini uzun süre iyi hissedebilir. Bu belirtileri gösteren her birey HIV taşıyor demek değildir ya da kişi bu belirtileri göstermese dahi HIV taşıyabilir. Bu durumda bu tarz belirtiler gösteren kişiler, birden fazla partnerle korunmasız cinsel ilişkiye girmişse HIV testi yaptırmalıdır. HIV  virüsünün erken dönemde tespit edilmesi, tedavi ve başkalarına yayılmasını önleme açısından oldukça önemlidir.
Eğer birey HIV taşıyorsa, bağışıklık sistemi gittikçe zayıflar ve normalde zararsız olan ve hafif geçen rahatsızlıklar belirir. HIV bulaştıktan sonraki kısa dönemde virüs çoğalır ve akut enfeksiyona neden olur. Bu ilk dönemde belirtiler HIV’ e özgü değildir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

İlk belirtiler;

  •  Ateş
  •  Lenf bezlerinde büyüme
  •  Farenjit
  •  Deri döküntüleri
  •  Kas veya eklem ağrısı
  •  İshal
  •  Baş ağrısı
  •  Bulantı ve kusma
  •  Karaciğer ve dalak büyümesi
  •  Pamukçuk

1. Lenf Bezlerinde Büyüme

lenf bezi şişlik

Lenf bezleri, vücudun bağışıklığının sağlanmasında oldukça önemlidir. Lenf bezlerinin büyümesi, vücudun hastalıklara karşı savaştığını gösterir. Lenf bezleri bütün vücuda yayılmıştır. Çene altı, kulak arkası ve kasıklardaki lenf bezleri büyüdüklerinde belirgin hale gelir. Bunun dışında göğüs ve karın bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesi özel muayenelerle anlaşılır. Normal olarak lenf bezlerinin çapı yarım santimetreyi geçmez, ancak enfeksiyon kaptığınızda, lenf bezleri beyaz kan hücreleri üreterek zamanla büyür. Bunlar daha sonra kan dolaşımına katılarak vücuttaki mikroplarla savaşırlar.

2. Deri Döküntüleri

deride-kasinti-kizariklik-ve-kabarma

Ciltteki renk değişiklikleri, kabarıklıklar, sivilcemsi şişlikler vs. döküntü olarak adlandırılır. Deri döküntülerinin alerjik, duygusal sorunlar ya da iltihap gibi sebepleri olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması da cilt sorunlarına sebep olabilir.

3. Kas ve/veya Eklem Ağrıları

kas ağrısı

Kas ve eklem ağrılarının birçok sebebi olabilir. Direkt olarak HIV enfeksiyonlarıyla ilişkilendirmek çok doğru olmasa da grip, soğuk algınlığı gibi durumlardan kas ve eklem ağrıları kaynaklanabilir.

4. İshal

ishal

İshal, C vitamini ve magnezyumun fazla alınması, kalın bağırsakta suyun yeterince emilememesi gibi birçok sebepten kaynaklanabilir. Ancak en sık görülen nedeni viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinlerdir.

5. Karaciğer ve Dalak Büyümesi

karaciger-belirtileri

Genel olarak viral ve bakteriyel  enfeksiyonlar, parazitler , tümörler , anemiler , toksik durumlar , depo hastalıkları , kalp yetmezliği , konjenital kalp hastalığı ve metabolik bozukluklar karaciğer büyümesine neden olabilirler. Dalak, kanı temizlemek ya da lenfosit üretmek için daha fazla çalıştığında genişler. Bu yüzden kırmızı kan hücrelerine zarar veren ya da lenfositlerin üretilmesine neden olan hastalıklar dalağın büyümesine neden olur. AIDS gibi enfeksiyonlar buna sebep olur.

6. Bulantı ve Kusma

hamilelikte-bulantı-kusma2

Diğer birçok rahatsızlığın da belirtisi olabileceği gibi viral enfeksiyonlar da bulantı ve kusmaya sebep olabilir.

7. Farenjit

akut-farenjit-su-siralar-yari-salgin-olarak-6460198_5693_o

Farenjit, ağız ve burun boşluğunun arka tarafında farinks denilen boğaz kısmının iltihaplanmasıdır. Farenjite genel olarak mikrop ve virüsler sebep olur.

8. Baş Ağrısı ve Ateş

Ateşe Ne İyi Gelir?

HIV bulaşmasının ardından taşıyıcı bireylerde nedeni bilinmeyen uzun süreli yüksek ateş ve baş ağrısı görülebilir. Ancak baş ağrısı tek başına asla HIV belirtisi olarak gösterilemez.

9. Pamukçuk

ağız kokusu

Bir ağız içi iltihabıdır. Genellikle yeni doğan bebeklerde vücut bağışıklığı düşük olduğu için ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde de bağışıklık sistemini zayıflatan, HIV virüsünün enfekte olması gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Yukarıda verilmiş olan ilk belirtiler hastalığın kuluçka döneminde görülen belirtilerdir. Genel kullanımda HIV ile ilgili tüm bu hastalıklar AIDS adı altında verilse de aslında AIDS HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. AIDS evresinde, artık bağışıklık sistemi zayıflığı belirgin hale gelmiştir. Kan hücrelerinin yıkıma uğramasıyla başlayan bu süreç 8 – 10 yıl alabilir, hatta bazı kişilerde daha uzun da sürebilir.
AIDS evresinde vücudun hemen hemen bütün sistemleri enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelir ve daha ağır enfeksiyonlar görülür. Vücudu koruyacak bir bağışıklık sistemi kalmadığı için de bu rahatsızlıklar ölümcül olabilmektedir. AIDS evresinde görülen belirtiler şunlardır:

*Deri enfeksiyonlarının kronik bir hal alması ve fırsatçı enfeksiyonların da görülmeye başlanması.  Bakteriyel, viral, parazitik enfeksiyonlar ve deride hipersensitive reaksiyonları (ilaç kullanımına bağlı olarak döküntüler, güneş hassasiyeti, sedef vb. ) görülebilir.
*AIDS hastalarının en sık yakınma yutma güçlüğüdür. Genellikle buna sebep olan şey yemek borusunun mantar enfeksiyonudur. Sonuç olarak, AIDS’ in sebep olduğu enfeksiyonlar sindirim sistemini de etkiler.
*AIDS hastaları hastalığın ilerleyen döneminde solunum rahatsızlıklarıyla da karşılaşır. Bir mantarın sebep olduğu zatürree bunlardan biridir.
*HIV enfeksiyonu kalbi de etkilemektedir. En sık tespit edilen kardiyovasküler problem kalp zarında sıvı toplanmasıdır.
*Virüsün ana hedefi olan CD4+ lenfositlerinin sayısı gittikçe azalır ve buna bağlı olarak kansızlık yani anemi meydana gelir.
*AIDS son aşamalarında sinir sistemini de etkilemeye başlar. Kollar ve bacaklarda felçte olduğu gibi kuvvetsizlik, bazı hastalarda menenjit, bazılarında retinadaki enfeksiyon sonucu körlük gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
*Lenfoma ve anal kanser gibi kanser türleri HIV taşıyıcılarında daha sık görülür.

Yıllardır devam eden araştırmalara rağmen AIDS’i kesin olarak durdurabilen bir tedavi yöntemi hala bulunamamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here