Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AIDS İlk İlişkide Bulaşır mı?

12.09.2016

AIDS ilk ilişkide bulaşır mı, AIDS nasıl bulaşır, AIDS’e hangi virüs sebep olur gibi soruları sormadan önce AIDS’in ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. “AIDS nedir” sorusu ile başlayalım.

AIDS Nedir?

AIDS bulaşıcı bir hastalığın adıdır. Bu hastalık HIV adı verilen bir virüs ile insandan insana bulaşır. HIV virüsü, insan bağışıklık sistemindeki hücreleri öldürerek insan bağışıklık sistemini çökertir ve vücudun dışarıdaki başka mikroplara karşı direnç gösterme yeteneğini ortadan kaldırır. Yani kısacası HIV virüsü vücudun bağışıklık sistemini yok eder. Böylece vücut artık dışarıdaki mikroplara karşı koyamayacak, ve en basit bir grip hastalığı bile ölümcül olabilecektir. AIDS olan kişilerin vücutlarında HIV adı verilen virüs bulunduğundan dolayı bu kişilerin kanları HIV pozitiftir, yani kişilerde HIV virüsü bulunmaktadır. HIV, bağışıklık sistemini ortadan kaldırdığı için çok tehlikeli ve ölümcül bir virüstür. İstatistiklere bakacak olursak HIV virüsüne dünyada 33 milyondan daha fazla insan yakalanmış ve HIV virüsü yüzünden 14 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Dünyada ölüm nedenleri sırasında AIDS hastalığı dördüncü sırada gelmektedir. Afrika’da ise HIV’in neden olduğu AIDS hastalığı ölüm nedenleri arasında birinci sıradadır. Bu acı gerçek AIDS’in ne kadar ölümcül ve ciddiye alınması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Detaylı AIDS Rehberimizi İçin İncelemeyi Unutmayın…

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü insandan insana üç farklı yolla bulaşabilmektedir. Bu yollar aşağıdaki gibidir:

  • Cinsel ilişki yoluyla bulaş,
  • Kan yoluyla bulaş,
  • Anneden bebeğe bulaş

şeklinde sayabileceğimiz üç yolla bulaşmaktadır. Bunları ayrıntılı ele alacak olursak:

Cinsel Yolla

HIV virüsü cinsel yolla korunmasız ilişki sonucu bulaşabilir. Dünya genelindeki tüm HIV virüsü bulaşmalarının yüzde seksen ile seksen beşi bu yolla gerçekleşmektedir. HIV virüsü cinsel salgılarda bulunur: HIV virüsü kanda bulunduğu gibi erkeğin sperm sıvısında ve kadının vajina salgısında bulunur. Cinsel ilişki sırasında HIV virüsü vajina, penis, anüs mukozası veya ağızdaki zedelenmiş doku ve çatlaklardan vücuda girerek; erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe veya kadından kadına bulaşabilir. Cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan başka hastalıklar da mevcuttur. Bunlar bel soğukluğu (gonore), frengi (sifiliz) ve bulaşıcı sarılık (viral hepatit) bunlara birer örnektir. HIV virüsü yani AIDS veya bel soğukluğu, frengi, bulaşıcı sarılık gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için çeşitli yollar mevcuttur. Cinsel ilişki HIV virüsünün en çok bulaştığı yoldur. Bu yüzden gerekli önlemler alınarak ve güvenli yaşam kurallarına uyularak HIV virüsü bulaşmasından korunulabilir. HIV virüsü bulaşmasından korunmak için mutlaka cinsel ilişki sırasında uygun bir yöntemle (kondom, prezervatif, kaput) korunun. Cinsel ilişkide bulunduğunuz kişinin ve cinsel ilişkinin tehlikeli olmayacağını düşünseniz bile her ihtimale karşı mutlaka uygun ve güvenli bir yöntemle korunmalısınız. Çoğu kişi bilinçsizce ve yanlış olarak AIDS hastalığının hayat kadınlarında, uyuşturucu kullananlarda, eşcinsellerde bulunduğunu ve kendilerine bulaşmayacağını zanneder. Halbuki AIDS hastalığı, cinsiyet, yaş, dil, din, ırk, sosyal sınıf gözetmeksizin bulaş koşullarının sağlandığı her türlü durumda her kişiye bulaşabilen bir hastalıktır. Eğer eşiniz HIV pozitif biriyle korunma koşullarına dikkat etmeden cinsel ilişkiye girdiyse size ve eşinize HIV virüsünün yani AIDS hastalığının bulaşma ihtimali çok yüksektir. HIV virüsüne sahip yani HIV pozitif olan birey kendisini ve eşini korumak adına mutlaka uygun bir korunma yöntemi kullanmalıdır. Bu gereken güvenlik koşulları sağlanırsa HIV virüsü yani AIDS hastalığı bulaşma oranı düşecektir.

Kan Yolu ile

HIV virüsü bulaşmasının yüzde onu ile on beşi arasındaki bulaşma oranları kan yolu ile gerçekleşir. AIDS hastalarının ve AIDS hastalığı taşıyıcılarının kanlarında HIV virüsü bulunur. Kişinin bilinçsizliği veya kontrolsüzlük HIV virüsünün başka insanlara bulaşmasına sebebiyet verir. Bu yüzden yapılan kan nakilleri kontrollü olmalıdır. Alınan kan mutlaka uygun testlerden geçirilip HIV pozitif olup olmadığına bakılmalıdır. HIV pozitif hastalar derhal sağlık bakanlığına bildirilmelidir. Kan nakillerinin yanı sıra kanın bulaştığı tüm aletlerden de HIV virüsü başka insanlara geçebilir. Bunlara örnek olarak kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş, şırınga, iğne, cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, akupunktur iğneleri, jilet, makas gibi tüm kesici ve delici aletleri örnek verebiliriz. Yine kan yoluyla bulaşa örnek olarak cinsel ilişki dışında HIV virüsü HIV’li erkek veya kadının cinsel organlarındaki kanamaların veya adet kanının penise, vajinaya veya ağıza teması ile karşı tarafa bulaş gerçekleşebilir. Benzer şekilde damar içi uyuşturucu kullananların paylaştıkları iğne, enjektör ve uyuşturucu madde eritilen kaşıklar ile bulaşma olabilir. Aynı şekilde HIV pozitif kişilerin organ, doku ve sperm nakli yapması ile karşı tarafa bulaşma olasılığı vardır. HIV virüsü bulaşmasından güvenlik kurallarına uyarak korunabilirsiniz. Çevrenin olduğu kadar sizin de korunmaya dair sorumluluğunuz vardır. HIV virüsünden korunmak için kontrolsüz kan nakillerine ve steril olmayan kan bulaşmış aletlerin üzerinizde kullanılmasına izin vermeyin. HIV pozitif olup olmadığına emin olmadığınız kişilerle cinsel ilişki kurmaktan kaçının.

Anneden Bebeğe

HIV virüsü bulaşmalarının yüzde beşi ile onu arasındaki bulaşmalar anneden bebeğe gerçekleşen bulaşmalardır. HIV pozitif olan gebe bireyden bebeğe bulaş, doğum esnasında veya emzirme esnasında olabilir. HIV pozitif olan bir annenin bebeğine HIV virüsü geçirme ihtimali %30 civarındadır. Eğer gebe anne tedavi edilirse bu oran %7ye kadar düşmektedir. Eğer bebeğe HIV virüsü geçmemiş ise, anne sütü ile bulaşma ihtimali düşük olmasına rağmen hasta annenin bebeği emzirmesi tavsiye edilmez. Eğer gebeyseniz ve HIV pozitifseniz mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım almalı veya uzman bir hekime başvurup tedaviye başlamalısınız.

AIDS İlk İlişkide Bulaşır mı?

cinsel-yolla-bulasin-hastaliklar-nelerdir

AIDS hastalığına sahip biriyle girilen korunmasız ilişkide HIV virüsü bulaşma ihtimali nedir, AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsü ilk ilişkide bulaşır mı, HIV virüsü bulaşmasını önlemek için ilk ilişkide neler yapılmalıdır gibi soruların cevaplarını evdesifa.com ekibi olarak sizler için araştırıp derledik. Öncelikle sizlere AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsünün bulaşmasının kolay olup olmadığından bahsedelim. AIDS hastalığının sorumlusu HIV virüsü ölüm saçan bir virüs olmasına değin bulaşması çok zor olan bir virüstür. HIV virüsünün şüpheli veya korunmasız ilişki sonrası bulaşma olasılığı hepatit B gibi diğer virüslere göre veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara göre daha düşüktür.

Hepatit B’li bir birey ve AIDS’li bir bireyle girilen cinsel ilişkide hepatit B hastalığının bulaşma ihtimali AIDS’e göre daha yüksektir. Fakat yine de her zaman HIV virüsünün yani AIDS hastalığının bulaşma ihtimali vardır. Korunmasız bir ilişkide ilk seferde HIV virüsünün bulaşması mümkündür ve görülmektedir. Bu yüzden HIV virüsünden korunmak için mutlaka HIV pozitif olmadığını düşündüğünüz biriyle cinsel ilişkiye girseniz bile güvenli bir korunma yöntemine başvurun. HIV pozitif olup olmadığından emin olmadığınız bir ilişkide de mutlaka dikkatli olun. Unutmayın HIV virüsü en çok cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir virüstür. İlk ilişkide bulaşma ihtimalinin düşük olması, hiç olmaması anlamına gelmez. Bu yüzden mutlaka uygun bir yolla HIV virüsüne karşı kendinizi korumalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.