Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AIDS Kaç Yılda Öldürür?

05.09.2016

AIDS Nedir?

Günümüzde korunmasız ilişki ve kan yoluyla bulaş dışında bulaşma ihtimali çok çok düşük olan, fakat yine de ölüm oranı olarak dünyada dördüncü Afrika’da ise birinci sırada olan bir hastalıktır AIDS. AIDS, “Acquired Immune Deficiency Syndrome”un baş harflerinin kısaltılmış halidir. Türkçesi “Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu”dur. Bu hastalığa bir virüs sebep olur. AIDS’e sebep olan virüs HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü) adı verilen bir virüstür. Bu virüs yavaş yavaş insan bağışıklık sistemini ele geçirir ve vücudun dışarıdaki etmenlere karşı olan direncini düşürür, ve insanı ölüme kadar götürür. AIDS, bu virüsün enfeksiyonunun son aşamasıdır ve bu aşamada vücut direnci çok düşük olduğundan dolayı ölümcül enfeksiyonlar hatta kanser vakaları sıklıkla gözlenir. AIDS hastalığına sahip bireyler kanlarında HIV virüsünü taşıdıkları için onlara HIV pozitif denilmektedir. Bu kişiler sıklıkla HIV/AIDS terimiyle anılırlar.

AIDS Belirtileri Ne zaman Ortaya Çıkar?

AIDS, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) tarafından vücudun immün sistemine saldıran bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. AIDS bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmezse uzun süreli ve bu sürecin sonunda ölüme götüren akkiz immün yetmezlik sendromuna (AIDS) sebep olur. Bu hastalığa neden olan HIV virüsü vajinal, oral veya anal cinsel temas yoluyla bulaşabilir. Bu virüs ayrıca kan, kan faktörü ürünleri, enjeksiyonla uyuşturucu kullanımı ve anne sütüyle de yayılabilir. Eğer intravenöz uyuşturucu kullanıyorsanız, özellikle HIV hastalığı olan veya HIV durumu bilinmeyen birisiyle korunmadan seks yapmışsanız, cinsel yoldan bulaşan hastalıkları olan kişilerle birlikte olmuşsanız, 1985’ten önce kan nakli veya kan pıhtılaşma faktörü enjeksiyonu verilen biriyseniz AIDS için yüksek risk faktörü grubunda sayılırsınız. Yüksek risk grubunda olmasanız bile veya HIV durumunuzdan emin olmasanız da HIV testi yaptırmak isteyebilirsiniz. Eğer korunmasız ilişkilerde bulunuyorsanız düzenli test yaptırmalısınız. Eğer HIV virüsüne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir süre sonra çeşitli belirtiler ortaya çıkacaktır. AIDS belirtileri, kişiye HIV virüsü bulaşsa bile yaklaşık 10 yıl boyunca ortaya çıkmayabilir. Fakat genellikle birkaç yıl içinde belirtiler kendini gösterir. Kişi, hastalıklara çok daha sık yakalanmakta ve tedavi süresi uzamaktadır. Sürekli yorgunluk hissedebilir. Bunlardan korunmak için en çabuk şekilde tedaviye başlanmalıdır.

Detaylı AIDS Rehberimizi İçin İncelemeyi Unutmayın…

AIDS Ne Kadar Sürede Öldürür?

061220140208251834961_2

AIDS kaç yılda öldürür, HIV pozitif birisi kaç yıl boyunca yaşamına devam eder gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Dünyadaki ölüm nedenleri arasında dördüncü olan ve Afrika’da birinci ölüm nedeni olarak görülen AIDS hastalığı ciddiye alınmalı ve HIV bulaşabilecek herhangi bir yoldan korunmalısınız. Eğer dikkat edip bu virüse karşı korunmanıza rağmen yine de vücudunuza HIV virüsü bulaşmışsa en erken şekilde tedavi aşamasına geçilmelidir. HIV virüsü kişiye bulaştıktan sonra AIDS hastalığına yakalanıldıysa kişinin yaşama ömrü çok sınırlıdır. HIV pozitif olan bir kişi yaklaşık olarak 8 ile 10 yıl arasında yaşamını devam ettirir. Eğer erken tedaviye başlanıldıysa ve kişi aksatmadan tedaviyi uyguluyorsa bu süreç 20 yıla kadar uzatılabilir. Bunlar ortalama sürelerdir, sekiz yıldan daha kısa veya yirmi yıldan daha uzun yaşayan HIV pozitif / AIDS hastaları bulunmaktadır. Eğer tedavi sürecini aksatmıyorsanız en uzun yaşama ömrünü sağlamak mümkündür. Tedavi AIDS hastalığını yenmese de hastalığın seyrini ciddi şekilde yavaşlatabilmektedir. Yine de tedavi olurken düzenli şekilde hekiminizle iletişim halinde olup kontrollerinizi yaptırmanız çok önemlidir.

AIDS Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Etkilediği kişilere ölüm saçan AIDS çok tehlikeli bir hastalıktır. AIDS’e sebep olan HIV virüsünün varlığını teşhis etmek çok önemlidir. HIV virüsü varlığının anlaşılması için çeşitli testler yapılır. AIDS testi özel laboratuvarlarda veya hastaneler aracılığıyla yapılabilir. AIDS testi, en doğru sonuç için bulaşma gerçekleştikten üç ay sonra yapılan ELISA testi ile anlaşılır. ELISA, “Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay”in baş harflerinin kısaltılmış hali demektir. ELISA testi, çeşitli büyüklüklerden oluşan bir plaka tabaka (ELISA plate) aracılığıyla yapılır. Bu plakalardan genellikle 96 kuyucuklu olanlar kullanılır. ELISA testi antigen antibody (antijen antikor) ilişkisine dayanılarak yapılır. Kuyucukların diplerine vücudumuzun HIV virüsüne karşı koymak için ürettiği antikorları tanıyacak, o antikorlarla birleşecek antijenler yerleştirilir. Ardından hasta olduğu düşünülen kişiden ELISA HIV testi yapılmak üzere kan alınır, ve kan santrifüjlenerek kan serumu elde edilir. Elde edilen bu kan serumu ELISA platedeki kuyucuğa yerleştirilir. Ardından bu işi yapan biyokimyager kişi kuyucuğun içerisine uygun bir enzim ekler ve bir takım işlemler daha uygulayarak gerçekleşen tepkimeyi konrollü bir şekilde izler. Eğer kuyucukta renk değişimi oluyorsa kişi HIV pozitif demektir. Derecesi kolorimetrik bir alet ile farklı işlemler yapılarak ölçülebilir. HIV testi yapılan bir kişinin sonuç alması birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişebilir. Sonuç verilmesi için kuyucukların dolması beklenebilir.

116266

AIDS Testinin Fiyatı Ne Kadardır?

AIDS testi yaptırmak isteyenler için AIDS testi fiyatlarını olarak inceledik. 2016 yılı itibariyle devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılan bu test, özel sağlık kuruluşlarında 10 ile 40 lira arasında bir ücretle yapılmaktadır. AIDS hastalığının varlığını saptamak için HIV testi yapmak amacıyla genellikle ELISA ve Western Blot yöntemleri kullanılır. Bu yöntemlerle tanı koymak kesin gibidir. Bu testler yataklı devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve polikliniklerde, Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri (GDTM) gibi sağlık kuruluşlarında ücretli veya ücretsiz şekilde yapılabilir. AIDS hayat kalitesini ciddi derecede düşüren ölümcül bir hastalıktır. Bulaşması kolay olmayan fakat bulaştığında ölüme sebebiyet veren bir sağlık sorunudur. O yüzden AIDS hastalığını hafife almamalı, AIDS bulaşabilecek yollardan geçtiyseniz mutlaka bulaş anından 15 gün ile 3 ay sonrası süreçte uzman bir hekim aracılığıyla gerekli testleri yaptırın.

AIDS Kan Testleriyle Anlaşılır mı?

Kan veriyorsanız veya kan alacaksanız, bu işlemde kişinin kanında çeşitli hastalıklar veya HIV virüsü bulunuyor mu diye merak ediyor olabilirsiniz. Aids kan tahlili ile belli olur mu, kan testiyle aids anlaşılır mı, normal kan testinde aids belli olur mu gibi sorular pek çok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Bu soruların yanıtını evdesifa.com ekibi sizler için veriyor. Kızılay’a veya devlet hastanelerine verilen kanda hastalıkların bulunup bulunmadığı kan testleri yoluyla anlaşılabilir. Alınan kanlar ELISA, IFA veya Western Blot gibi test teknikleriyle taranarak içerisinde HIV virüsü gibi virüsler veya başka virüs ve bakterilere bağlı hastalıkların mevcut olup olmadığı anlaşılır.

Son yıllarda AIDS yani HIV virüsü testi için yukarıda da ayrıntılı bir şekilde anlattığımız ELISA testi sıklıkla kullanılmaktadır. ELISA testi çok yüksek oranda doğruluk sağlasa da romatoid artrit gibi bazı hastalıklar HIV negatif olsanız bile testte HIV pozitif çıkmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden ELISA’dan biraz daha kompleks olan Western Blot tekniği uygulanarak kanınızda HIV virüsü aranır ve AIDS testi uygulanmış olur. Eğer ELISA testinde HIV pozitif çıkmışsanız hekiminiz Western Blot testi de isteyecektir. Eğer ELISA’da HIV pozitif çıktıktan sonra Western Blot’ta da HIV pozitif çıkarsanız kesin teşhisle AIDS hastalığına sahipsiniz demektir. Eğer HIV pozitifseniz test sonuçlarınızın sağlık bakanlığına bildirilmesi zorunludur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.