Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AIDS Kan Tahlilinde Anlaşılır mı?

12.09.2016

AIDS kan tahlilinde anlaşılır mı, AIDS’in anlaşılması için hangi tahliller yapılmalıdır, kaç haftaya kadar bu tahliller uygulanmalıdır gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve derledik. Öncelikle AIDS hastalığı, HIV adı verilen bir virüsün bir şekilde kana karışıp immun sistemdeki hücrelere saldırıp onları öldürmesiyle oluşur. Yani AIDS hastalığı bir virüs hastalığıdır ve sebebi HIV virüsüdür.

Detaylı AIDS Rehberimizi İçin İncelemeyi Unutmayın…

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü insan immün sistemini bozan bir virüstür. Bu virüs insandan insana kan yoluyla veya cinsel ilişki sırasında salgılanan salgılar yoluyla bulaşabilir. Bir diğer bulaşma yolu ise anneden bebeğe geçen virüstür. Bu virüs anneden bebeğe doğum esnasında veya emzirme esnasında bulaşabilir. HIV virüsü bebeğe doğum esnasında kan yoluyla bulaşır. Yani HIV virüsü kan aracılığıyla bulaşan bir virüstür ve AIDS hastalığına sebep olur. AIDS hastalığı immün sistemi çökerten yani vücudun dışarıdaki mikroplara karşı direncinin kalmamasına yol açan bir hastalıktır. AIDS çok tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Çünkü AIDS hastalığına yakalanan insanların bağışıklık sistemi giderek savunmasız kaldığı için dışarıdaki en basit ve en hafif hastalıkları yapan mikroplar bile onlar için ölümcül olur. AIDS hastaları büyük oranla ömürlerinin sonlarına doğru kanser gibi hastalıklara yakalanırlar. Tüm bu sebeplerden dolayı uzun yıllardır AIDS için bir tedavi geliştirilmeye çalışılıyor fakat henüz hala virüsü ortadan kaldıracak bir tedavi geliştirilemedi.

HIV Virüsü Solumayla Bulaşır mı?

HIV virüsü bu kadar ölümcül olmasına rağmen soluma gibi kolay bir yolla bulaşan virüs değildir. HIV virüsü yani AIDS hastalığı günlük yaşamda, aynı odada bulunma, aynı okulda okuma, aynı havayı soluma ile bulaşmaz. HIV virüsü sağlam deriden geçmez. Yine de böyle bir şüphe bulunduğunda deri mutlaka uygun yöntemlerle dezenfekte edilmelidir. Deri su ve sabunla iyice yıkama ile (en az 15 saniye) bütün mikroplar gibi HIV de deriden uzaklaştırılabilir. Yıkandıktan sonra derinin alkol ile temizlenmesi uygun olabilir.

AIDS Kan Tahlilinde Anlaşılır mı?

evde-kan-tahlili-kan-alma

AIDS kan yoluyla bulaşan bir hastalık olması nedeniyle AIDS’in varlığını yani HIV virüsünün tespitinin yapılması ancak kan testleri yoluyla anlaşılabilir. Yani AIDS hastalığı HIV virüsünün kanla yayılması sebebiyle kan tahlillerinde anlaşılan bir hastalıktır. HIV virüsüne sahip olup olmadığını merak eden birinin yaptırabileceği üç tane HIV virüsü kan testi bulunmaktadır. Bu üç HIV virüsü kan testinden en yaygın olanı ELISA adı verilen bir kan testidir. ELISA testi vücudun HIV virüsüne karşı ürettiği antikorları tanıyarak ve ölçerek yapılır. Eğer vücudunuzda HIV virüsü varsa, vücut bu virüse karşı antikor üretir. Eğer vücudunuzda HIV virüsü yoksa, vücut bu virüse karşı antikor üretmez. Dolayısıyla ELISA testinde vücudunuzda HIV virüsü olup olmadığı bu şekilde saptanır.

ELISA testinde bir ELISA plakası ve bu plakalarda kuyucuklar vardır. Bu kuyucukların dipleri HIV virüsüne karşı üretilen antikorlarla yapışacak şekilde üretilmiştir. Santrifüjlenen kanınızın kan serumundan alınan örnek, dibi antijen kaplı ELISA plakasının kuyucuğuna bir biyokimyager tarafından dikkatli bir şekilde mikro pipet yardımıyla yerleştirilir. Ardından kitin içerisinde bulunan bir enzim ve enzime uyumlu boyar bir madde aynı şekilde mikro pipetle ilave edilir. Bu sayede konuya hakim biyokimyager kuyucukta oluşan tepkimeyi izleyerek kanı alınan bireyin HIV pozitif veya negatif olduğunu söyleme yetkisine sahiptir. Oluşan tepkime sonucu antikor sayısı da uygun bir kolorimetrik alet sayesinde tayin edilebilir. ELISA testi HIV pozitif olup olmadığınızı yani AIDS hastası olup olmadığınızı anlayabileceğiniz bir testtir. ELISA testinin bir diğer adı anti HIV testidir. HIV virüsüne karşı üretilen antikorların ELISA testi ile ölçülebilecek seviyeye gelmesi için üç ay geçmesi gerekmektedir. Bu sürece pencere dönemi adı verilir. Bu nedenle bulaşma gerçekleştikten üç ay sonra ELISA testi yapılmalıdır.

HIV Virüsünü Tespit Etmek İçin ELISA Testinden Başka Test Var mıdır?

ELISA testine alternatif olarak HIV virüsünü saptayabilen bir test için Western Blot adı verilen bir teknik de mevcuttur. Bu teknik ELISA testinden çok daha komplike bir tekniktir. Önce alınan örnek SDS PAGE adı verilen bir sodyum dodesil sülfat poli akrilamid jel elektroforezine verilir. Örnek sodyum dodesil sülfat poli akrilamid jel elektroforezinde elektrik alan sayesinde protein ağırlıklarına göre bantlara ayrılır. Ardından özel bir boyama işlemi ve yine elektrik alan kullanılarak Western Blotting işlemi yapılır. Bu işlemde bantlara ayrılan proteinler özel bir membrana aktarılmış olur. Ve bu membranda yine özel tenikler sayesinde kişide HIV virüsü olup olmadığı anlaşılır. Western Blot yöntemi HIV virüsünü tespit etmenin bir diğer yöntemidir. Western Blot yöntemi sayesinde kişide HIV virüsü olup olmadığı tespit edilebilir. Western Blot yöntemi HIV virüsünün yanı sıra başka virüslerin de tespiti için kullanılabilir. Örneğin HIV virüsünün benzeri olan fakat kedileri etkileyen FIV virüsünün olup olmadığını tespit etmek amacıyla Western Blot yöntemi kullanılabilir. Veya yine benzeri şekilde deli dana hastalığının sebep olduğu virüsün varlığını kontrol etmek amacıyla Western Blot yöntemine başvurulabilir. Genellikle Western Blot yöntemine ELISA testinden sonra başvurulur. Çünkü Western Blot, ELISA’ya göre çok daha karmaşık bir yöntemdir. ELISA testi yapıldıktan sonra eğer kişi HIV pozitif çıkmışsa yani AIDS hastalığına sahipse bundan kesin olarak emin olmak için Western Blot yöntemi de uygulanır. Eğer iki testte de kişi HIV pozitif çıkmışsa kesin olarak AIDS hastalığına sahip demektir. ELISA testinden sonra Western Blot uygulanmasının sebebi hem deneyi tekrarlayıp doğru sonuç alma olasılığını artırmak, hem de farklı bazı hastalıkların ELISA testini yanıltabilme oranıyla HIV pozitif olunmasa bile HIV pozitif sonucunun verilmesidir. Bu yüzden ELISA testinin ardından Western Blot testi uygulanır.

ELISA ve Western Blot Testleri Nerelerde Yaptırılabilir?

HIV virüsüne sahip olup olmadığınızı anlayacak bu testleri herhangi bir yataklı devlet hastanesinde, sigorta hastanelerinde, özel laboratuvarlarda, üniversite hastanelerinin mikrobiyoloji laboratuvarlarında veya bunlar gibi sağlık kuruluşlarında ücretli veya ücretsiz şekilde yaptırabilirsiniz. Devlet hastanelerinde HIV virüsü testinin ücreti olmayıp özel sağlık kuruluşları veya özel laboratuvarlarda HIV testinin ücreti on lira ile kırk lira arasında bir ücrettir. HIV virüsüne sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka uzman bir hekime danışıp HIV virüsünü tespit edebilecek ELISA ve Western Blot testlerini yaptırmalısınız. Eğer HIV pozitif çıkarsanız test sonucunuz mutlaka Sağlık Bakanlığı’na bildirilmelidir. AIDS hastalarının Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi zorunludur.

AIDS Hastaları İçin Danışmanlık Hizmetleri Mevcut mudur?

Eğer AIDS hastalığına sahipseniz danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Danışmanlık hizmetleri HIV bulaşması, AIDS hastalığı, hastalıktan korunma, test yaptırma, hastaların bakım ve tedavisi gibi hizmetleri kapsar ve bu hizmetleri telefonla veya yüz yüze görüşerek alabilirsiniz. Bu gibi danışmanlık hizmetleri AIDS hastaları için çok önemlidir. Danışmanlık hizmetlerini HIV virüsü testi yaptırmadan önce ve sonra mutlaka almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer test sonuçlarınız HIV pozitif çıkmışsa bu durum sizi psikolojik olarak yıpratabilir. Bunun önüne geçmek ve hemen tedaviye başlayıp virüsle savaşmak için psikolojik bir destek almanız önerilir. Yine danışmanlık hizmeti aldığınız kurumdan psikolojik destek ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.