Ana sayfa Hastalıklar AIDS AIDS Nasıl Önlenir?

AIDS Nasıl Önlenir?

536
0
PAYLAŞ

AIDS nasıl önlenir, AIDS hastalığından nasıl korunulur, AIDS’e karşı güvenli cinsel yaşam nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

AIDS hastalığı yani edinilmiş yetersiz bağışıklık sistemi sendromu HIV adı verilen bir virüsün yol açtığı bağışıklık sistemi hastalığıdır. AIDS kişiden kişiye bulaşabilen tehlikeli bir hastalıktır. AIDS yaşam kalitesini düşürmektedir ve ölümcüldür. AIDS hastalığına yakalanmamak için alabileceğiniz önlemler mevcuttur. AIDS hastalığına yakalanmamak için bu önlemlere mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü henüz günümüz teknoloji AIDS hastalığına dair tam bir tedavi geliştirememiştir. AIDS ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığa bir kez yakalanmanız bir daha kurtulamayacağınız anlamına gelmektedir. Uzman hekimler AIDS hastalığına yakalanmamak için çeşitli önlemler tavsiye etmektedirler.

AIDS Nasıl Önlenir?

AIDS hastalığna dair önlemlerden bahsetmeden önce AIDS hastalığının nasıl bulaşabileceğini ele alalım. AIDS hastalığı genellikle cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşır. Bir diğer bulaşma şekli ise anne sütünden bulaşmadır. AIDS hastalığı cinsel yolla, kan bulaşmış steril olmayan aletler yoluyla, anne sütüyle, steril olmayan iğne ve araçlarla bulaşabilir. AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsü cinsel birleşme esnasında salgılanan salgılarda da mevcuttur. HIV virüsü sperm sıvısı ve vajinal sıvıda bulunur. Buralardan cinsel ilişki yoluyla penisten, vajinadan, ağızdan, anal ve oral yollardan, kadından kadına, erkekten erkeğe, erkekten kadına ve kadından erkeğe kan yoluyla bulaşabilir.

Kullanılmış veya Kan Bulaşmış Aletlerden Kaçının

8kepic0bps-cc8a4e1c-be27-ad42-5d98-00181ede5d96

AIDS hastalığına karşı alınacak ilk önlemlerden biri kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş, üzerine kan bulaşmış kesici aletlerden, şırınga, iğne, cerrahi aletler, jilet, makas, diş hekimliği aletleri, akupunktur iğneleri gibi cisimlerden kesinlikle uzak durmak ve kullanılmasına izin vermemektir.

Kan Alışverişine Dikkat Edin

CD8PXAkWYAAWY95

AIDS hastalığına sahip bir birey kesinlikle kan vermekten kaçınmalıdır. Kan veren her kişinin HIV virüsü taşıyıp taşımadığı ELISA, Western Blot gibi tayin yöntemleriyle kontrol edilmelidir. Kan alıcısı kişi de bunlara dikkat etmelidir. AIDS hastalığına sahip bir birey açık yaraları varsa mutlaka yara bandı veya sargı bezleriyle sarıp kapatmalıdır. HIV virüsü tarafından enfekte olmuş birinin sperm sıvısı, genital sıvı ya da kanın bulaştığı alet ve eşyanın yaralı dokuya temasından kaçınılmalıdır.

Cinsel İlişkide Korunun

cinsel-ilişki-sonrası-lekelenme-

Cinsel ilişki dünyada HIV virüsünün bulaşma sebepleri sırasında birinci sırada yer almaktadır. HIV her türlü cinsel ilişki ile bulaşabileceğinden dolayı ilişki sırasında güvenli koşullara uyulması çok önemlidir. AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsü cinsel birleşme esnasında salgılanan salgılarda da mevcuttur. HIV virüsü sperm sıvısı ve vajinal sıvıda bulunur. Buralardan cinsel ilişki yoluyla penisten, vajinadan, ağızdan, anal ve oral yollardan, kadından kadına, erkekten erkeğe, erkekten kadına ve kadından erkeğe kan yoluyla bulaşabilir. Bu nedenle ilişki esnasında mutlaka koruyucu kılıf (kondom, prezervatif, kaput) kullanılması hayati önem taşır. İlişki kurduğunuz kişinin HIV pozitif olmadığını düşünüyorsanız veya şüpheliyseniz bile koruyucu kılıf kullanılması her iki tarafın da sağlığı açısından çok önemlidir.

HIV virüsünün belirli bir sınıfın hastalığı olmadığını, herkese bulaşabileceğini ve AIDS hastalığına sebep olabileceğini unutmamak gerekir. AIDS hastalığı cins, ırk, renk, din, yaş farkı gözetmeksizin herkese bulaşabilir. HIV virüslü bir kişiyle ilişkiye giren biri, ve eşi, kolaylıkla HIV virüsü tarafından enfekte olmuş olabilir. HIV pozitif olan yani AIDS hastalığına sahip bireyler kendilerini ve eşlerini korumak için ilişkilerinde mutlaka korunmalıdırlar. HIV virüsünden başka cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar bel soğukluğu (gonore), frengi (sifiliz) ve bulaşıcı sarılık (viral hepatit) olarak sıralanır.

AIDS hastalığından korunmak için dikkat edilecek önlemler aslında uygulaması çok kolay olan önlemlerdir. Örneğin kan nakilleri sırasında AIDS için test yapılmamış kanlar asla kullanılmamalıdırlar. AIDS testinde HIV negatif test sonucu veren kanlar nakil için kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş veya kan bulaşmış kesici ve delici aletler, şırınga, iğne ve cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, akupunktur iğneleri, jilet ve makas kesinlikle kullanılmamalıdır ve kullanılmasına izin verilmemelidir.

AIDS hastalığına sahip olup olmadığınızı anlamak için test yaptırmaya karar verdiğinizde ELISA veya Western Blot testi için her soruyu rahatlıkla sormaktan çekinmeyin. Bu testler sırasında size uygulanacak işlemler konusunda bilinçli olmak isteyebilirsiniz.

Eğer testler sonucu HIV pozitif yani AIDS hastası olduğunuzu öğrenmişseniz bundan sonra çevreye karşı daha dikkatli olup asla kan vermemelisiniz. Bunun yanı sıra açık yaralarınızı bir yara bandı veya sargı beziyle kapalı tutmalısınız.

HIV virüslü sperm sıvısı, genital sıvı ve kan bulaşmış bir aletin veya eşyanın yaralanmış bir dokuya teması ile de HIV virüsü kolaylıkla kişiden kişiye bulaşabilir. Bunu önlemek için bu tür aletlerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

AIDS hastalığına karşı güvenli cinsel yaşam için HIV virüsü taşımayan bir kişi ile karşılıklı sadakate dayalı ilişki kurmak; vajinal, anal, oral (kadın veya erkek) tüm cinsel ilişkilerde uygun bir yöntemle (prezervatif) korunmak; HIV virüsü taşıdığından şüphelendiğiniz biriyle birlikte olurken cinsel birleşme yerine: okşamak, öpmek, mastürbasyon veya masaj yapmak gibi önlemler güvenli cinsel yaşam için kilit nokta sayılacak önlemlerdir. Cinsel eş sayısının birden fazla olması AIDS hastalığına yakalanma riskini artıran bir etmendir. Alkol ve uyuşturucu gibi maddeler doğru ve sağlıklı düşünmeyi engeller ve cinsel ilişki sırasında bilinçsiz davranışlara neden olabilir. Cinsel eş sayısını fazlalığından ve alkol ve uyuşturucu maddelerden kaçınmak da önlemler arasındadır. Unutmayın, HIV virüsü bir kez vücudunuza girdiğinde onu sonsuza dek atamazsınız.

HIV Virüsü Bulaşmış Bir Eşyayı Dezenfekte Etmek Mümkün müdür?

Eğer cinsel salgı ile meydana gelmiş bir HIV virüslü eşyadan şüpheleniyorsanız ve onu dezenfekte etmek istiyorsanız sizler için bu soruların cevaplarını aradık. İşte cevaplar: Sperm sıvısındaki ve vajina salgısındaki HIV virüsü dış ortamda birkaç saatte, kuru ortamda ise yarım saatte ölür. HIV virüsü kurumuş bir kanda bulunuyor ise kısa zamanda etkisiz ve işlevsiz bir hale gelir. AIDS hastasının veya HIV pozitif bir bireyin kanı, spermi veya vajina salgısının bulaştığı eşyadaki HIV virüsünün öldürülmesi için sıralayacağımız maddeler uygulanabilir. Eğer uygun bir eşya ise o eşyayı birkaç dakika boyunca kaynar suda kaynatarak veya altmış santigrat derecede otuz dakika ısıtarak HIV virüsünü etkisiz hale getirebilirsiniz. Bire on oranla sulandırılmış çamaşır suyu yani bir ölçü çamaşır suyuna on ölçü su katılması ile sulandırılan çamaşır suyuyla HIV virüsünü yaklaşık on dakika içinde işlevsiz hale getirebilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanı sıra ultra viyole ile ışınlama yani mavi ışık kullanımı da HIV virüsünü etkisiz hale getiren bir yöntemdir. Fakat bu yöntem genellikle tavsiye edilmez. Çünkü bu ultra viyole ışın yalnızca doğrudan temas ettiği yüzeylerdeki HIV virüsünü etkisiz hale getirir, temas ettiği yüzeyin altında kalan bölgelere etki etmez. Bu yüzden HIV virüsünden kurtulmak için sıklıkla tercih edilen bir yöntem değildir. Sulandırılmış çamaşır suyu uygulaması veya kaynatma HIV virüsünden kurtulmak için daha etkin bir yöntemdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here