Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AIDS Yaraları Ne Zaman Çıkar?

09.02.2017

AIDS Nedir?

Çağımızın hastalıklarından biri de artık AIDS ‘ tir. Göçlerin sonucu ve turistik gezilerin olduğu dönemler de daha sık görülen bu hastalık önlem alınmaz ise sonu ölüme gidebilen bir hastalıktır. Uzmanlar her ne kadar bunun için bir tedavi yöntemi geliştirseler de henüz bu konuda yardımcı olabilecek bir tedavi çeşidi bulunmamaktadır. HIV virüsü sayesinde ortaya çıkan AIDS cinsel yol ile bulaşan aynı zamanda kan yolu ile de bulaştığını kesin olarak tanımlanan bir hastalıktır. Bu hastalık sonucu kişilerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak pekte parlak olmayan bir umut içerisinde olmamak için bu konularda yani cinsel ilişkide ve kan yolu ile buluşacak olan her konuda önlem almaları gerekmektedir. Hem kadınlarda  hem de erkeklerde görülen AIDS hastalığı her yaşta kişide oluşabilir yani bulaşabilir ve etkileri görülebilir. AIDS hastalığına yakalanan bir kimse hemen etkilerini göstermeye başlamayabilir. Bu nedenden dolayı bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığını bir kaç hafta içerisinde anlamak imkansızdır. AIDS ‘ in asıl ölümcül vuruşu diğer belirtilerin yanı sıra vücudun bağışıklık sistemini direkt olarak yıkmasıdır. Bu da kişide birçok hastalığı da beraber getirmektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin çökmesi demek en ufak bir bakteriye karşı bile vücudun çaresiz kalmasıdır. Savunma denilen hiç bir faaliyet gerçekleşmemektedir. Bu hastalığın belirtilerini göstermesi 8- 10 yıl arasında da olabilir. Bu nedenden dolayı herhangi bir pişmanlık duyulan ve korunmasız bir ilişki sonucu tedirgin oluyorsanız mutlaka elisa testi yani Hıv virüsü testini yaptırmanız gerekmektedir.

Detaylı AIDS Rehberimizi İçin İncelemeyi Unutmayın…

İlk olarak Afrika’ dan gelen bir hastalık olan AIDS ‘ e ilk rastlanan çift ABD ‘ de eş cinsel bir çifttir. Bu eş cinsel çiftin diğer yollar ile ilişkiye girmesi  sonucunda ortaya çıkan bu hastalık sonucunda hayatlarını kaybetmişlerdir. 1985 yılında turizm patlaması sonucunda ülkemize oldukça farklı ülkelerden yabancı turistler gelmiştir. Ve bu turistlerin gelmesi ile birlikte hastalık diğer ülkelerden taşınmış ve ülkemizde görülmeye başlanmıştır. Son güncel denetlemeler göre elisa testi sonucu pozitif çıkan toplamda 1300′ e yakın AIDS’ li hasta bulunmaktadır. Daha çok büyük şehirlerde rastlanan bu hastaların yakalanma sebebi ise çoğunluk ile korunmasız ilişkidir. Bu korunmasız ilişkinin yanı sıra bazı sağlık çalışanları da bu hastalığı taşmaktadır . Bunun sebebi ise testler sonucu ele batan ya da kana temastır. Çünkü AIDS kan yolu ile bulaşabilen bir hastalıktır. AIDS ‘ in en çok Avrupa ‘da görülme sebebi ise uyuşturucu bağımlılarının fazlalığındandır. Çünkü aynı şırınga ile birkaç kişinin uyuşturucu alması sonucu toplu halde bu hastalığa yakalanan pek çok kişi vardır Tabii vücut bağışıklığının zaten düşük olduğu bu kişilerin AIDS ‘ e yakalanması da normaldir. Daha çok erkeklerde rastlanması da oldukça normaldir. Çünkü erkeklerin cinsel tercihleri bu hastalığa yakalanmasına oldukça müsait ve çeşitlidir. AIDS sadece cinsel ilişki veya kan yolu ile de bulaşmamaktadır. Aynı zamanda gebelik döneminde çocuğa da bulaşması normaldir. Eğer kişide AIDS var ise aynı zamanda hamile ise çocuğa uygulanan ilaç tedavisi sayesinde bebeğin bu hastalığa karşı direnci artırılır ancak tamamen yüzde yüz bir sonucun oluşmasını da beklememek gerekmektedir.

AIDS Belirtileri

AIDS hastalığı direkt olarak barındırdığı HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren vücudun kan hücreleri ile savaşmaya başlar ve birer birer yok etmek için elinden geleni yaparak kişinin bağışıklık sistemini çökertmeye başlar. AIDS ‘ in belirtilerinin neredeyse 10 yıl sonrasında bile ortaya çıkabilir. Bu süreç içerisinde kişide birçok rahatsızlık meydana gelebilir. Ancak bu rahatsızlıkların meydana gelmesi yaşamsal faktörlere ve diğer hava koşullarına bağlanabilecek belirtilerdir. Örneğin bu belirtiler kişide birdenbire ateş yükselmesi meydana gelebilir ve bunun sonuncunda da aşırı terleme meydana gelebilir. Bağışıklık sisteminin yavaş yavaş çökmesi ile kişide iştahsızlık da meydana gelebilir bu nedenden dolayı da hızlı bir şekilde kişide kilo kaybı görülür. Kişinin sindirim sistemi de çöker ve bu şekilde kişide kabızlık ya ishal meydana gelerek hızlı bir şekilde vücutta su kaybı yaşanır. Aynı zamanda vücutta en önemli işlevi olan bir bez de lenf bezleridir. Lenf bezleri hızlı bir şekilde şişmeye ve rahatsız etmeye başlar. Bu hastalığı taşıyan kişilerde bu belirtilerin hepsi olacak diye bir kaide  de yoktur. Bu rahatsızlar başka faktörlere de bağlanabilir. Ancak öyle bir belirti vardır ki bu kişiyi oldukça rahatsız edecek ve aklına AIDS’in gelmesine de neden olacaktır. Bu belirti kişide yara oluşumlarıdır.

Görüntü olarak en çok rahatsız eden belirti kişinin vücudunun bazı yerlerinde yaralar oluşması ve vücudunda yarılmalar oluşmasıdır. Ancak bu belirtiler hastalığın ilk olarak etki göstereceği belirtilerdir. Bu nedenden dolayı erken tanı için bu belirtiler oldukça önem taşımaktadır. Bu belirtilerden birkaçını yaşayan kişilerin uzman bir hekime danışması ve mutlaka HIV testi olan elisa testini yaptırmaları gerekmektedir. Eğer kişi şüpheli bir ilişki yaşamış ise ve bu testi yaptırması sonucu sonuçlar negatif çıkmış ise yine de bir önlem alarak 6 ay sonra tekrar bu testi yaptırmalarını önermekteyiz. AIDS ‘ ten korunma yolları oldukça halkın bilinçlenmesi gereken bir konudur. Bu anlamda her ne kadar bilgi verilmeye çalışılsa da bu hastalık utanılacak bir hastalık olarak görülmekte ve şüpheli kişilerin de bu belirtileri yaşadığı takdirde saklamaları da görülmektedir. AIDS’ ten korunmak için kişi cinsel bir ilişki durumunda mutlaka prezervatif kullanmalı ve bu prezervatifin sağlam olmasını da kontrol etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kişi ilişki esnasında bu prezervatif ile beraber hiçbir şekilde kayganlaştırıcı kullanmamalıdır. Aksi halde prezervatifin çıkması da söz konusudur. Aynı zamanda özellikle sağlık çalışanlarının daha çok dikkat etmesi gereken bir korunma çeşidi ise başka birinin kullandığı şırıngayı kullanmamalı ve dokunmamalıdır. Aksi halde bu yol ile kolayca bulaşabilir.

AIDS Yaraları Vücutta Ne Zaman Çıkar?

En korkunç belirtilerinin arasında kişinin bazı bölgelerinde yaralar ve uçuklar oluşmaktadır. Bu yaralar ise uzun sürmeden kendisini göstermeye başlar. Virüsün vücuda girmesi ile tehlike her ne kadar büyük olsa da aslında bu belirti sizlerin erken tanı konmasına yardımcı olacak bir belirtidir. Hiç bir hava koşulu ile bağlantısı olmadığı için bu belirti belirleyicidir. Virüs vücuda girdikten sonra yaklaşık vücutta 1-6 hafta arasında kişi de yaralar çıkmaya ya da uçuklar çıkmaya başlamaktadır. Bu yaraların oluşumu ardından kişi bir an önce uzman bir hekime danışmalı ve mutlaka elisa testi yaptırmalı ve bunu da her 6 ay da bir tekrar etmesi gerekmektedir. Erken teşhis ile bu hastalık geciktirilebilir ve vücudun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için takviyelerde bulunulabilir. Kişide eğer göz göz olmuş yaralar ve uçuklar meydana gelirse henüz bu hastalık için geç kalınmamış demektir. Bu nedenden dolayı eğer şüpheli bir ilişki sonucunda bu yaralar vücudunuzda bulunuyorsa mutlaka önleminizi almanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.