Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akciğer Kanseri Hastalarının Son Günleri Nasıl Geçer?

Akciğer kanserinin son günlerinde, hasta yakınlarının nasıl bir durumla karşılaşacaklarıyla ilgili bilgilendirilmeleri oldukça acı vericidir. Bu üzücü tecrübeye rağmen yine de pek çok insan hastalığın son evresinde, yakınları ya da sevdiklerinin nasıl bir süreçten geçeceklerini öğrenmek ister. Ancak hastalık aynı olmasına rağmen yaşanan süreç kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Yaşamı günden güne sona ermekte olan hastaların her biri için yaşanan süreç farklılık gösterir çünkü herkesin direnci, kişilik yapısı ve dayanıklılığı farklıdır. Bazı hastalar ağrı ve acı çekerken bazılarında bu semptomlar görülmez. Bazı hastalar nefes darlığından dolayı oksijen tüpüne ihtiyaç duyarken bazıları nefes alıp vermede herhangi bir problem yaşamaz. Ancak son günlerde girilen ruh halini ve vücudun tepkilerini genele vurmak gerekirse bazı ortak noktalardan söz edilebilir.

Akciğer Kanseri Ölüm Belirtileri Nelerdir?

hasta ve ailesi

Hastalığın son günlerinde hasta “aktif ölüm” adı verilen bir evreye geçer. Yapılan son araştırmalar ölümün bir ışığın düğmeden kapatılması gibi ani bir durum değil, sürece yayılan bir durum olduğunu gösteriyor.

Fiziksel olarak ölüm yaklaştıkça, vücut sıcaklığının düşmesi dolayısıyla hastanın teni oldukça soğur ve çeşitli lekeler oluşabilir. Solunum hızlanabilir ve her ne kadar vücut sıcaklığı düşse de tenine dokunulduğunda ıslak ve nemli hissedilebilir. Açlık ve susuzluk hissi tamamen ortadan kalktığından hasta, yeme içmeden tamamen kesilir.

Hastalık ile alakalı daha detaylı bilgilere sahip olmak için lütfen Akciğer Kanseri Rehberi‘mizi incelemeyi unutmayın!

Son yaklaşırken hastanın nefes alışverişleri düzensizleşir. Hızlı derin nefes alıp vermeyi takiben kısa ve yetersiz soluklanmalar gözlemlenir. Boğazın arkasında oluşan salgı sebebiyle nefes alıp verirken hırıltı duyulur. Hastanın yakınları için bu durum rahatsız edici ve üzücü olabilse de hasta çoğunlukla bu durumun farkında olmaz.

Kafa karışıklığı ve halüsinasyonlar ölümcül hastalarda oldukça yaygındır. Bu nedenle daha önceden kaybettikleri yakınlarını ya da sevdiklerini gördüklerini söyleyebilirler. Ölümün iyice yaklaştığı son birkaç günde ise hastada enerji patlaması gözlemlenebilir ve yatağında dik oturmaya bile başlayabilir. Hatta bazı hastalar günlerce hiçbir şey yememişken bu enerji patlamasıyla birlikte koca bir öğünü silip süpürebilirler. Hasta yakınları bu durumu genellikle hastanın iyileşmeye başladığı şeklinde yorumlasa da aslında durum tam tersidir. Bu, vücudun hastaya sevdikleriyle vedalaşması için sunduğu son bir şanstır.

Akciğer Kanseri Hastasının Son Günlerinde Hangi Değişiklikler Gözlemlenir?

hasta kadın

Bir yakınını akciğer kanserinden dolayı kaybetmiş ailelerle yapılan görüşmelerde, hastalığın belli bir dönemden sonra kişide yarattığı değişikliklerin ortak olduğu anlaşılmış. Akciğer kanseri son günlerinde yaşanan bu değişiklikler fiziksel ve duygusal olarak iki kategoride sınıflandırılabilir.

Akciğer kanserindeki bazı değişiklikler beklenen sonun yaklaştığının habercisidir. Bu değişiklikler ve tepkiler uyanık kalmayı dayanılmaz kılacak derecede şiddetli ağrı, vücutta elini kıpırdatamayacak kadar halsizleşme ve tam iştah kaybı olarak sıralanabilir.

#1. Duygusal değişiklikler

Hastalığın son birkaç ayında hastada aile ve arkadaş ziyaretlerine karşı yoğun bir ilgisizlik ve isteksizlik başlar. Bir zamanlar onu heyecanlandıran ve mutlu eden aktiviteler artık ona bir anlam ifade etmez.

Ayrıca hasta, düşünceler denizinde kaybolup gitmeye başlar ve uyanık olduğu dönemin büyük bölümünü düşünerek geçirir. Bunun yanı sıra günün büyük bölümünde uyuma isteği içerisindedir çünkü günlük ihtiyaçlarını karşılayacak kuvvete sahip olamamak sinirini bozar ve gururunu incitir. Bir başkasının yardımına minimum seviyede ihtiyaç duymak için de uyumayı tercih eder.

#2. Ruhani Değişiklikler

Yaşamının sonu yaklaşan kişilerin daha önceden bu dünyadan göçmüş yakınlarını ve hatta cenneti gördüklerini iddia etmeleri son derece yaygındır. Hasta dindar olsun olmasın bu durumla sıklıkla karşılaşılır. Hasta, bu durumu ölüme yaklaşmaktan ya da düzgün dinlenmemeye bağlı oluşan sanrılar olarak düşünür ve bu durum onu daha da rahatsız eder. Benzer durumlar, kişinin yakın zamanda öleceği hissinin içine yerleşmesiyle de oluşabilir.

Böyle bir durumda hastanın anlattıklarını “düzeltmek” ve öyle bir şey olmadığını söylemek yerine onunla sakince konuşarak yalnız olmadığını hissettirmek daha doğrudur. Her şeyden önce ölüme yaklaşmış bir kişinin yaşadığı, tecrübe ettiği ve gördüğü şeyleri sağlıklı bireyler olarak bizim anlamamız mümkün değildir. Sizi üzse ve rahatsız etse bile hastanın gördüklerini, hissettiklerini size anlatmasına izin verin ve onu yargılamadan anlayışla dinleyin.

#3. Fiziksel değişiklikler

Hastalığın son evresiyle ilişkilendirilen fiziksel değişiklikler, akciğerlerde bulunan tümörün diğer organlara sıçradığını ve hastalığın geri dönüşü olmayan bir noktaya geldiğini işaret eder. Tanım olarak kanser hastalığının son evresi tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı ve tüm çarelerin tükendiği anlamına gelir. Ancak hastanın ağrılarını dindirmek ve daha rahat etmesini sağlamak için hafifletici tedaviler uygulanabilir.

  • Akciğerlerde sıvı birikmesi: Sıvı içeren kanser hücreleri, akciğerleri çevreleyen boşlukta birikip nefes darlığına sebep olabilir. Nefes almayı kolaylaştırmak ve hastayı rahat ettirmek için bu sıvı genellikle alınır. Eğer sıvı birikmesi düzenli olarak devam ediyorsa plöredezis adı verilen bir yöntem uygulanabilir ya da şant takılabilir.
  • Solunum yollarında tıkanma ya da kanama: Kanser hücrelerinin solunum yollarına sıçrayarak büyümesi neticesinde solunum yollarında tıkanma ya da kanama meydana gelebilir. Kanama ya da tıkanmanın yoğunluğuna bağlı olarak doktor radyasyon tedavisi uygulamayı önerebilir.
  • Beyin metastazına bağlı semptomlar: Akciğer kanseri beyne sıçradığında hastada baş ağrısı, uyuşukluk ve konuşma güçlüğü gibi diğer nörolojik semptomlar meydana gelebilir. Beyindeki tümörlerin gelişmesini yavaşlatmak ve semptompları zayıflatmak için radyasyon tedavisi uygulanabilir.
  • Bitmeyen öksürük: Bazen tümörün solunum yollarında yer almasından ya da öksürükle dışarı atılamayan bir parçanın bu yollarda bulunmasından dolayı bitmek bilmeyen öksürükler yaşanabilir. Doktorun da tavsiyesiyle öksürüğü kontrol altına almak için çeşitli yöntemler uygulanabilir.
  • Nefes darlığı: Pek çok akciğer kanseri hastası nefes darlığı çektiklerini ve boğularak ölecekmiş hissine kapıldıklarını dile getirirler. Oldukça yaygın olarak görülen bu problemin çözümünde çoğunlukla oksijen maskesinden faydalanılır.

Akciğer Kanseri Ölüm Şekli Nasıldır?

kalbini tutan üzgün kadın

Bazı hasta yakınları akciğer kanserinde ölümle sonuçlanan süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterken bazıları bu konunun detaylarını bilmekten kaçınır. Hastanıza en iyi şekilde bakmak ve onu son günlerinde rahat ettirmek için bu detayları bilmek zorunda değilsiniz.

Hasta, enerji patlaması yaşanan günü takiben birkaç gün içerisinde eskisinden de bitkin bir hale gelir ve artık neredeyse düzenli olarak uyku halindedir. Sonunda nefesi tamamen kesilir ve yavaşlayan kalp atışları tamamen durur. Bazı hasta yakınları hastanın ruhunun bedenini terk ettiği anı hissettiğini hatta fiziksel bir his yaşadığını dile getirse de bunun bilimsel bir kanıtı ve dayanağı yoktur.

Kaynaklar:

Kaynak 1

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.