Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Akciğer kanseri, akciğer dokularında bulunan hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması ile oluşan bir hastalıktır. Bu çoğalma ile birlikte, diğer hücreler ve organlar da etkilenmektedir. Yapılan araştırmalara göre akciğer kanseri, kanser çeşitleri arasında en çok görülen kanser türüdür. Bunun yanı sıra erkeklerde kanser yüzünden gerçekleşen ölümlerin başında akciğer kanseri gelmektedir. Kadınlarda ise bu durum ölümlerin en çok olduğu ikinci kanser türüdür. Bu yazımızda sizlere bu ciddi ve hayati önem taşıyan kanser türü hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Akciğer kanseri olma riskiniz dumanlı ortamlarda durmanız veya alkol tüketmeniz ile doğru orantılı olmaktadır.

Akciğer Kanseri Türleri

Akciğer kanseri türleri 2 başlık altında toplanmaktadır.  Akciğer kanserinin iki genel türlü şunlardır;

 1. Küçük hücreli akciğer kanseri
 2. Küçük-olmayan hücreli akciğer kanseri

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri tipik olarak erken aşamalarında belirti ve bulgulara sahip olmamaktadır. Hastalık ileri aşamalarında belirtilere sahip olmaktadır.

Akciğer kanserinin belirtileri ve bulguları şunlardır;

 • Öksürükler
 • Kronik öksürükler ya da “sigara öksürüğü”
 • Küçük bir miktar kan tükürme
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Hırıltı
 • Ses kısıklığı
 • Herhangi bir neden olmaksızın kilo kaybetmek
 • Kemik ağrısı
 • Başağrısı

Doktora Ne Zaman Görünmemiz Gerekmektedir?

Yukarıdaki belirtilere sahipseniz, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir. Sigara kullanıyorsanız, belirtilerin bazılarına sahip olsanız dahi tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir dizi faktör akciğer kanseri riskini artırabilir. Bazı risk faktörleri sigarayı bırakma ile kontrol edilebilir. Ancak aile geçmişi gibi faktörler kontrol edilememektedir.

Akciğer kanseri için risk faktörleri şunlardır;

 • Sigara: Eğer sigara içiyorsanız, akciğer kanseri olma riskiniz oldukça fazladır. Sigara ile herhangi bir yaşta bu sağlık sorunu ile karşılaşmanız olasıdır.
 • Sigara dumanına maruz kalma: Sigara tüketmeyen birisi olmanıza rağmen, sigara içilen ortamlarda bulunmanız akciğer kanseri olma riskinizi artırabilmektedir.
 • Radon gazına maruz kalmak
 • Asbest ve diğer kanserojenlere maruz kalmak: Arsenik, krom ve nikel gibi zararlara maruz kalmak  akciğer kanserine neden olabilmektedir.
 • Aile geçmişi: Akciğer kanseri olan bir ebeveyn, kardeş veya çocuk olan kişiler hastalık riski taşımaktadırlar.

Akciğer Kanseri Testler ve Tanısı

Akciğer kanseri tanısı için kişilerin düzenli olarak her yıl bilgisayarlı tomografi (BT) testi yaptırmaları gerekmektedir. Sizlerinde bildiği gibi erken teşhis özellikle kanser vakalarında hayat kurtarmaktadır. Bu kapsamda akciğer kanseri tanısı yapılabilmek için sizlere yapılacak olan testler şöyledir;

 • Görüntüleme testleri: Ciğerlerin X-ray cihazları ile görüntüsü sayesinde anormal kitleler veya nodüller ortaya çıkarabilir.
 • Balgam sitolojisi;: Mikroskop altında incelenen balgam ile birlikte akciğer kanseri hücrelerinin varlığını ortaya çıkarabilir.
 • Doku örneği (biyopsi): Anormal hücre numunesi biyopsi olarak adlandırılan bir prosedürde ortaya çıkarılabilir. Biyopsi ile alınan doku örneğinde, doktorunuz yapacak olduğu inceleme ile birlikte kanser tanısı koyabilmektedir. Biyopsi örneği lenf düğümleri veya karaciğer gibi kanserin yayıldığı alanlardan alınabilir. 

Akciğer Kanseri Aşamaları

 • Evre I – Kanser akciğere sınırlı ve lenf düğümlerine yayılmamıştır.
 • Evre II- Bu aşamada tümör biraz daha büyümüştür. Kanser de yakındaki lenf düğümlerine yayılmış olabilir.
 • Evre III- Bu aşamada tümör oldukça büyüktür. Tümör akciğerlere yakın olan diğer organları da işgal edebilir.
 • Evre IV-  Kanser akciğere dışında vücudun uzak bölgelerini de etkilemektedir. 

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Akciğer kanserinin tanısı konulduktan sonra tedavisi sahip olunan evreye göre yapılmaktadır. Bazı durumlarda tedavi görmek için tedavi seçeneklerinden bazılarını tercih edebilirsiniz. Örneğin, tedavinin yan etkileri potansiyel yararlardan ağır bastığı durumlarda tedavinizi değiştirebilirsiniz. Bu durumda olduğunuzda doktorunuz ile birlikte hareket etmeniz gerekmektedir.

1.Cerrahlık

adanzeye

Ameliyat ile birlikte doktorunuz akciğerinizden kanseri kaldırır. Akciğer kanseri kaldırmak için prosedürler şunları içerir:

 • Kama rezeksiyon sağlıklı dokunun bir parçası ile birlikte aynı zamanda tümör içeren akciğerin küçük bir bölümü de kaldırılır.
 • Segmental rezeksiyon ile büyük bir kısmı ameliyat ile birlikte alınmaktadır.
 • Pnömonektomi ise tüm akciğer kaldırmak için yapılmaktadır.

Akciğer kanseri cerrahisi, kanama ve enfeksiyon olmak üzere bazı riskler taşımaktadır. Akciğer cerrahisi sonrasında nefes darlığı da oluşabilmektedir. Ancak zamanla akciğeriniz genişleyerek sizlerin nefes almasını kolaylaştıracaktır. Bir solunum terapisti sizlere bu konuda yardımcı olabilir.

2.Kemoterapi

kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Bir veya daha fazla kemoterapi ilaçları, kolunuzdan (intravenöz) bir damar yoluyla veya ağızdan alınabilir. Kemoterapiler aylarca devam edebilmektedir. Kemoterapi genellikle kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra kullanılır. Aynı zamanda kanseri küçültmek ve kaldırmak için veya kolay hale getirmek için ameliyat öncesinde de kullanılabilir. Bazı durumlarda kemoterapi, ağrı ve diğer gelişmiş kanser semptomlarını hafifletmek içinde kullanılabilmektedir.

3.Radyasyon Tedavisi

RT1

Radyasyon terapisi kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi kaynaklardan gelen yüksek güçlü enerji ışınları kullanır. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra kullanılabilir. İleri evre akciğer kanseri olan insanlar için, radyasyon terapisi ağrı ve diğer semptomlarını kontrol etmek için kullanılabilir.

4.Hedeflenen İlaç Tedavisi

tıbbi-ilaç

Hedeflenen tedavi ilaçları genellikle kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanılır. Akciğer kanseri tedavisi için hedeflenen tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerir:

 • Afatinib (Gilotrif)
 • Bevacizumab (Avastin)
 • Ceritinib (Zykadia)
 • Crizotinib (Xalkori)
 • Erlotinib (Tarceva)
 • Nivolumab (Opdivo)
 • Ramucirumab (Cyramza)

Sizler bu tedavileri ilaçlarının sizlere yararlı olunabilmesi için bazı laboratuvar testlerini yaparak uygunluğunuzu test etmeniz gerekmektedir.

5.Klinik Denemeler

biokimya

Klinik çalışmalar, deneysel akciğer kanseri tedavisi çalışmalarıdır. Sizlerin uygunluğuna göre tedavileriniz sınırlı ise, bu klinik denemeler ilginizi çekebilir. Bir klinik çalışmada incelenen tedaviler en son yenilikler olabilir ancak sizlere herhangi bir garanti vermemektedir. Bu tedavileri doktorunuz ile birlikte dikkatlice araştırmanız gerekmektedir.

6.Palyatif Bakım

010920152330251711195_2

Akciğer kanseri olan kişiler genellikle kanser belirtilerini yanı sıra tedavinin yan etkileri karşılaşabilirsiniz. Ayrıca palyatif bakım olarak da bilinen destek tedavisi, belirtileri ve semptomları en aza indirmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Doktorunuz size kanser tedavisi sonrası ve sırasında sizler rahatlatmak için palyatif bakım önerebilir. Destekleyici bakım alan kişiler geliştirilmiş ruh ve yaşam kalitesini hakkında olumlu sonuçlar göstermiştir. Bu bakımlar ortalama 3 ay kadar devam etmektedir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Nefes darlığı ile başa çıkmak

Akciğer kanseri sağlık sorunu olan kişiler genellikle nefes darlığı çekmektedir. Bunun için oksijen tedavileri ya da ilaçlar kişileri rahatlatmak için kullanılabilir. Ancak her zaman yeterli değildir. Nefes darlığı ile başa çıkmak için ayrıca aşağıdakileri de uygulamanız gerekmektedir.

 1. Gevşemeye çalışın. Korku ve kaygı sadece sizlerin zor nefes almasına neden olmaktadır. Meditasyon, dualar ve favori müziklerinizi dinleyerek kendinizi rahatlatabiliriz. 
 2. Nefes darlığı için rahat bir pozisyonda oturmanız gerekmektedir.
 3. Nefesine odaklanmanız gerekmektedir. Zihninizi odaklamanız sizlere yardımcı olacaktır.

Nefes darlığınız kötüleşirse, rahatlamak için doktorunuzdan ilaç ve diğer tedavi seçeneklerini hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alternatif Tıp

Tamamlayıcı ve alternatif akciğer kanseri tedavileri, kanseri tedavi edemez. Ancak tamamlayıcı ve alternatif tedaviler genellikle belirti ve semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Doktorunuz sizlere faydalı tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin riskleri anlamak için yardımcı olabilir. Bu kapsamda tamamlayıcı tedaviler şöyledir;

 • Akupunktur: Bir akupunktur seansında, eğitimli bir uygulayıcısı vücudunuzun hassas noktaları içine küçük iğneler yerleştirir. Akupunktur kanserin kusma, mide bulantısı gibi yan etkilerini azaltabilirsiniz. Ancak kanser üzerinde bir etkisi olmamaktadır. 
 • Hipnoz: Hipnoz rahatlatıcı olmaktadır. Hipnoz kanserli kişilerde anksiyete, bulantı ve ağrıyı azaltabilir.
 • Masaj: Masaj kanserli kişilerde anksiyete ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Meditasyon: Meditasyon stresi azaltmaya yardımcı olmakta ve kanser olan kişilerde yaşam kalitesini artırmaktadır.
 • Yoga: Yoga derin nefes ve meditasyonun nazik germe hareketleri birleştirir. Yoga uyku düzeninizi de düzenlemektedir.

Akciğer Kanseri Komplikasyonları Nelerdir?

 1. Nefes darlığı
 2. Kan tükürme
 3. Ağrı
 4. Göğüs sıvısı (plevral efüzyon)
 5. Kanser vücudunuzun diğer bölgelerine yayılacaktır.

Akciğer kanseri ile başa çıkılması için yapılması gereken en iyi şey, motivasyonunuzu yüksek tutmaktır. Bu konuda ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek alınız. Hastalığınız hakkında tam bilgi alın ve bilinçli olun. Bir danışman, tıbbi sosyal hizmet uzmanı, din adamları, kanser destek grupları da ayrıca sizlere yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.