Akciğer kanseri adından da anlaşılacağı üzere akciğer organında meydana gelen bir kanser tipidir. Akciğerler 2 aynı parçadan oluşan göğüs kafesinizin içerisinde bulunan bir organdır. Nefes alıp verme işlevinde baş görevli bir organdır. Atmosferde bulunan havayı oksijen olarak alıp, karbondioksit olarak geri verir.

Akciğer kanseri hem bayanlarda hem de erkeklerde meydana gelen bir hastalık olup, sonu ölüm ile sonuçlanabilir. Akciğer kanseri tedavi imkanları, kolon, prostat ve göğüs kanserine göre daha gelişmiş olup, daha uzun yıllar yaşama imkanı vermektedir.

Sigara içen kişilerde akciğer kanseri olma ihtimali artmaktadır. Akciğer kanseri riski, geçen zamana göre ve bu zaman içerisinde içilen sigara miktarı ile doğru orantılıdır. Uzun yıllar sigara tüketmiş olsanız bile, sigarayı bırakmanız durumunda akciğer kendini yenilemeye başlayacak ve akciğer kanseri riski azalacaktır.

Birazdan akciğer kanserinin belirtileri hakkında birtakım bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler doğrultusunda herhangi bir akciğer kanseri semptomu tespit ettiğinizde derhal bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Akciğer kanseri çok ciddi bir kanser türü olduğu için erken teşhis oldukça önemlidir. Ayrıca sigara bırakmanız oldukça zor ise yine aynı şekilde doktorunuza danışmanız gerekecektir. Sigara bırakma yöntemleri hakkında geniş bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Akciğer kanseri ilk teşhis edildiği zamanlarda herhangi bir işarete veya semptoma sebep olmaz. Ancak hastalık ilerledikçe belirtilerinde de artış olacaktır. Genel olarak belirtileri ise; sürekli ve bitmeyen öksürük, sigara içicilerinin öksürük tipine sahip olma, küçük miktarda dahi olsa öksürükten kan gelmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı, kemik acısı, baş ağrısı, istemsiz kilo verme, ses kısıklığı ve hırıltıdır.

1.Öksürük

Woman Looking Concerned --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Akciğer kanserinin en temel belirtilerinden biri de öksürüktür. Kış aylarında üşüttüğünüz zamanlarda ya da soğuk algınlığı gerçekleştiğinde öksürük meydana gelebilir. Ancak bu öksürük 1 ya da 2 hafta içerisinde geçecektir. Öksürük çok daha uzun sürelerde kalıcı olarak devam ediyor ise bu bir akciğer kanseri belirtisidir. Derhal bir doktora giderek kontrol yaptırmanız gerekecektir. Öksürük konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Sadece öksürük deyip geçiştirmeyiniz. Bu gibi durumlarda derhal doktora gidip gerekli testlerin yapılması sağlanmalıdır.

Sigara içiciyseniz kronik öksürükte meydana gelebilecek herhangi bir değişikliğe önem vermeniz gerekmektedir. Eğer öksürüğünüz sıklaşıyor, derinleşiyor ve çıkan ses miktarı giderek artıyor ise veya öksürüğünüzden kan gelmeye başlıyorsa doktorunuzdan randevu almanın zamanı gelmiştir. Ailenizden biri böyle bir durum ile karşılaşırsa onunda doktora gitmesini sağlamalısınız.

2.Nefes

akciger-kanserinde-sigaranin-etkili-oldugu-kesin-midir

Akciğer kanserinin olası belirtilerinden biri de nefes darlığı ve nefes alıp vermedeki değişikliklerdir. Bu semptomun sebebi ise oluşan akciğer kanserinin hava kanalınızı daraltması veya tıkaması olup ya da akciğer tümörünün göğüs üzerine yerleşmiş olmasından dolayı herhangi bir sıvının geçişinin uygun olmamasıdır. Bu yüzden nefes alıp vermenizde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyor iseniz derhal doktorunuzdan bir randevu alıp kontrol yaptırmalısınız. Nefes darlığı merdiven çıkarken, alışveriş esnasında bir şeyler taşırken veya herhangi bir iş yaparken dahi meydana gelebilmektedir.

3.Ağrı

16024

Akciğer kanseri göğüs bölgesinde, omuz bölgesinde ve kanat bölgesinde çeşitli ağrılar meydana getirebilir. Bu durumun öksürük ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Herhangi bir göğüs ağrınız olduğunda veya keskin, sabit ve git gel yapan bir ağrı hissediyor iseniz doktorunuza danışmak faydalı olacaktır. Bu ağrının genellikle göğüs ve üzerinde merkezlenmiş bir şekilde oluşacağını unutmayınız. Oluşan bu ağrı rahatsızlığa sebep olacak ve göğsün çeşitli bölgelerine yayılarak daha çok ağrıya sebep olacaktır.

4.Hırıltı

Woman with chest pain

Hava yolunuz tıkandığında, tahriş olduğunda veya kapandığında akciğer nefes alıp verme esnasında hırıltı yapar. Genelde nefes alıp verirken ıslık gibi bir ses oluşur. Hırıltının pek çok sebebi olabilir. Genel sorunlar ciddi değildir ve kolayca tedavi edilebilir. Nefes alıp verirken hırıltı oluşmasının bir diğer sebebi de akciğer kanseridir. Böyle bir durumda kontrol amaçlı doktorunuza gitmeniz gerekecektir. Astım veya alerjinin hırıltıya sebep olabileceği söylense de sizin yine de bir doktordan onay almanızda fayda vardır.

Hırıltının haricinde sesinizde belirli değişiklikler meydana geliyor ise, sesiniz boğuk, kulak tırmalayıcı ve derinden gelmeye başladığında bu bir akciğer kanseri belirtisi olabilmektedir. Doktorunuzdan bir randevu almanızı ve kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Seste boğuklaşma soğuk algınlığı veya üşütmenin bir belirtisi olabilir. Ancak bu durum 2 hafta ve daha fazla gibi bir süre devam ederse ayrıca giderek daha da kötüleşirse bu ciddi bir şekilde akciğer kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Seste meydana gelen bu değişimlerin sebebi ise akciğer kanseri tümörünün sinirleri etkilemesi ve ses tellerinize zarar vermesidir.

5.Kilo Kaybı

Women and jeans of the greater size

Açıklanamaz bir şekilde kilo kaybetmeye başlıyor iseniz bunun sebebi akciğer kanseri veya herhangi bir kanser türü olabilmektedir. İlk aşamada kilo kaybı 5 kilo ile sınırlıdır. Oluşan bu kilo kaybının sebebi ise kanser hücrelerinin vücutta üretilen enerjiyi kullanmalarıdır. Yemeklerden alınan ve üretilen enerji, kanser hücreleri tüketmektedir. Bu durumda vücut, yapılan hareketlerden yakacak enerjiyi bulamaz ve depoladığı karbonhidrat, yağ ve proteinleri yakmaya başlar.

6.Kemik Ağrısı

bel_agrisi_bu_hastaliklarin_habercisi_h8985

Akciğer kanserinin kemiklere yayılma olasılığı bulunmakta ve buda kemikte ağrılara sebep olup, çeşitli hareket zorlukları getirmektedir. Ağrı genellikle sırt bölgesinde oluşmakta veya vücudun herhangi bir yerinde de meydana gelebilmektedir. Ek olarak akciğer kanseri bazen omuz, kol veya bilek ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu tip ağrıların pek çok sebebi olabilmektedir. Örnek olarak yorulma, günlük yoğunluk, stres ve ağır aktiviteler sizleri bu tip ağrılara sevk edebilir. Bu durumun sebebini öğrenmek adına kesinlikle bir doktora gitmeniz ve ağrının sebebini öğrenmeniz gerekmektedir.

Akciğer kanserinin belirtileri yukarıda saydığımız gibidir. Akciğer kanseri yüksek olan kişiler genellikle 30 yıllık sigara geçmişi bulunanlar, 55-79 yaşları arasında bulunanlar ve 15 yıl sigara tüketmiş ve bırakmış olan kişilerdir.

Doktorlara göre sigara içmek akciğerlerde sıralanan hücrelere zarar vermektedir. Bu yüzden akciğer kanseri oluşur. Bunun sebebi de alıp verdiğimiz nefes genelde akciğerlere gidip gelir. Sigara içen kişilerinde nefesleri sigara dumanı ile karışır ve akciğerlere dolar. Burada sigaranın içerisinde bulunan nikotin, benzen, zift gibi pek çok madde konumlanır. İlk aşamalarda sigarayı bırakmak çözüm olacaktır. Çünkü vücudun kendini onarabilme imkanları mükemmeldir. Erken bir şekilde farkına varıp, sigarayı bırakmak akciğer kanserine engel olacaktır. Ancak uzun süreler sigara dumanına maruz kalmak, onarılmayacak hasarlar verecektir. Uzun yıllar sigara içen kişiler eninde sonunda akciğer kanseri ile yüzleşeceklerdir. Bu yüzden özellikle küçük yaşta sigaraya başlayan çocukların, böyle bir bağımlılığa kapılmalarını önlemek için ailelere büyük görev düşmektedir. Caydırıcı çözümler üretilmesi gerekir.

Akciğer kanseri yukarıda saymış olduğumuz belirtileri göstererek gerçekleşmektedir. Ancak kansere sebep olan hücreler sadece sigara dumanı ile aktif hale gelmez. Hayatı boyunca sigara içmemiş olan bir kişide dahi akciğer kanseri görülebilmektedir. Ancak bu durumun meydana gelmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Sigara içmek dışında pasif içiciler de akciğer kanseri taşımaktadır. Sigara dumanını solumak dahi sizlere zararlı etkiler verecektir. Bir diğer risk faktörü de ağır şartlar altında çalışıp çeşitli zararlı gazlara maruz kalan kişilerdir. Koruyucu malzemeler kullanarak bu durumun önüne geçmek mümkündür.