Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akciğerde Yara

Akciğer yaraları insanlar tarafından genellikle akciğer kanseri olarak biliniyor. Bunun sebebi kanserin de akciğer yaraları gibi ortaya çıkıyor olmasıdır. Aslında akciğerde çıkıp kişilerde belirli sorunlara sebep olan her yara için akciğer kanseri tanısı koyulmaması gerekir. Pek çok farklı nedenlerden dolayı oluşacak olan akciğer yaraları çok büyük sorunlardan kaynaklanmayabilir. Ancak küçük bir yara olarak başlayan bu durum sonrasında büyüyerek ciddi sonuçlar da doğurabilir. Özellikle şiddetli öksürüklerin görülmesi ile akciğer yaraları kişilerin eğitim hayatlarını ve iş hayatlarını olumsuz olarak etkiler. Akciğerde yaralar genel olarak 50 yaş üzerindeki bireylerde görülürse, bu kişiler için ölümcül sonuçlara da neden olabilir. Çünkü yaşın ilerlemesi sonucunda vücudun var olan bağışıklık sisteminin gücü bu durumu yenme noktasında yetersiz kalabilir. Akciğer yaraları çok farklı şekillerde meydana gelebilir. Bunlardan en sık rastlanılan iki akciğer yarası çeşidi şunlardır;

1. Küçük hücreli kanser: İnsanlarda en çok görülen akciğer yarası türü budur. Genel olarak skuamöz hücreli kanser şeklinde meydana gelir. Bir nevi akciğer kanseri olarak sayıldığı için hastaya yapılacak olan tedavilerde olumlu etki alınma ihtimali oldukça düşüktür.

2. Küçük hücreli kanser: Çoğu zaman tümör şeklinde ortaya çıkar. Bu sebeple de problem henüz küçükken ve büyümeden müdahale edilirse ortadan kaldırılması biraz daha kolay olacaktır. Genellikle de küçük yapılarda olan birçok farklı türdeki tümör ile meydana gelebilir. Bu türün diğer isimleri de sarkom, blastoma ve lenfoma olarak bilinir. Bu isimler akciğer yaralarının tanınmasında daha çok bilinen isimlerdir. Türü ne olursa olsun akciğer yaraları için dikkat edilecek olan en önemli nokta akciğer yaralarının erkenden tedavi edilmesidir. Aksi halde bu oluşan akciğer yaraları gün geçtikçe biraz daha büyür ve akciğerin daha fazla etkilenmesine neden olur.

Akciğer Yaraları Neden Oluşur?

  • Akciğerler üzerine yapılmış olan araştırma sonuçlarına göre, akciğer yaralarının oluşma nedenleri arasındaki payın yüzdelik olarak en büyük payı tüketilen sigaradır. Bu nedenle de akciğer yaralarının en fazla görüldüğü kişiler sigara içen insanlar olmaktadır.
  • Akciğer yaraları, pek çok zaman mesleklerinden dolayı erkekler de görülebilir. Erkeklerin mesleklerine bağlı olarak asbeste maruz kalmaları ve onların asbest adı verilen kimyasal maddeyi zorunlu olarak solumaları durumunda akciğerde yaralar oluşur.
  • Dünyada özellikle son yıllarda büyük bir sorun haline gelmiş olan hava kirliliği de insanlarda akciğer yaralarının oluşumunu arttıran bir başka etmendir.
  • Ağır metallerin insan vücuduna girerek etki etmesi sonucunda da akciğer yarası oluşumu gözlenir. Bu gibi durumlar da aynen asbest adı verilen kimyasal maddeye maruz kalınması gibi mesleki olarak insanlar tarafından karşılaşılmakta olan rahatsızlıklardan bir tanesidir.
  • İnorganik arsenik adı verilen sorun da insanlarda ciddi şekilde akciğer yarası oluşmasına sebep olur.

Akciğer Yarası Belirtileri Nelerdir?

Akciğer yarasının çeşidine ve büyüklüğüne göre farklı belirtiler görülür. Bir kişide dayanılmayacak düzeyde kendisini gösteren bir belirti diğer bir kişide kendisini göstermez ancak içten içe daha da çoğalır. Akciğer yarası olanlarda ortak olarak görülen durum öksürük olmasıdır. Öksürük sorunu yaşayan insanlarda, öksürük genel olarak içten ve derinden geldiği için akciğerlerde yanma hissi yaşanabilir. Bunun dışında akciğerlerden kan gelmesi de görülen belirtilerden bir tanesidir. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden acil olarak doktora gidilmesi gerekir. Akciğer yarası olan kişilerde görülen bir başka belirti ise kişinin ses kısıklığı ve nefes darlığı yaşamasıdır. Kişilerin hiç beklemedikleri zamanlarda gelen nefes daralmaları büyük zorlukların oluşmasına neden olur. Bunların yanı sıra yutkunurken güçlük çekme, iştahsızlık yaşama, kilo kaybedilmesi, kanlı balgam ve göğüs ağrısı da akciğer yarası olan kişilerde gözlemlenen belirtilerdendir.

Akciğer Yarası Tanısı Nasıl Konur?

  • Laboratuvar: Laboratuvarlarda tam kan sayımı yapılır. Potasyum, kalsiyum ve sodyum benzeri birçok enzimin anormal olup olmadığına bakılır. Pıhtılaşma gibi durumun olup olmaması direk olarak laboratuvarlarda ortaya çıkar. Bunun için akciğer yarası tespiti için en önemli yöntem laboratuvarlardır.
  • Özel testler: Özel test denilirken insanlara uygulanan egzersiz testi, solunum fonksiyonun testi, elektrokardiogram ve stres talyum raf ileri gibi testler belirtilir. Bu testlerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak olan akciğer yaralarının tanıları daha rahat bir şekilde konulur.
  • Görüntülenme: İnsanlarda akciğer yarası varsa en net biçimde bu yöntem ile görülebilir. Yapılacak olan tüm testlerin sonucunda tıbbi görüntüleme cihazları sayesinde akciğerin içerisinde bulunan akciğer yarası görüntülenebilir. Yapılacak olan bu görüntüleme sonucunda da var olan akciğer yarasının boyutunun ne kadar olduğu ve şekli ortaya çıkar.

Akciğer Yarası Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer yarası için teşhis konulan kişilerde eğer küçük hücreli olan akciğer kanseri gibi bir durum söz konusuysa bu kişiler için kemoterapi tedavisi ve ışın tedavisi uygulanır.

Kişilerdeki akciğer yaraları hücre dışı kanseriyse bu durum karşısında da kişilere cerrahi operasyonlar uygulanır ve oluşan yaralar alınır. Akciğer yarası için uygulanan tedaviler sonrasında eğer gerekli görülürse ağrıların azaltılmasına yönelik olarak da ilaç tedavisi uygulanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.