Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akciğere İyi Gelen Yiyecekler

Tüm hayati fonksiyonlarımızı yerine getirebilmek için vücudumuzun en önemli organlarından olan akciğerlerimizi çok iyi bir şekilde korumamız gerekir. Ancak bazen çevresel etkenler, stres, hava kirliliği ve yanlış yani sağlıksız beslenme nedeni ile akciğerlerimize iyi bakamayız ve hasta ederiz. Akciğerlerde meydana gelen hastalıklar da aslında bir hayli ciddi olmaktadır ve özellikle dikkat edilmesi gerekir. Bunun için henüz hastalığa yakalanmadan önce bu tip hastalıklara neden olabilecek olumsuz etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Elbette çevresel bazı bir takım etkenler direkt bizim elimizde değildir ancak özellikle beslenmemize dikkat ederek akciğer kanseri ve benzeri akciğer hastalıklarını önlemek ve dahi bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak mümkün olmaktadır.

Akciğere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Elma

screenshot_3

Her gün düzenli olarak bir adet elma tüketmek sağlığı korumak için bir hayli etkili olmaktadır. Bu yüzden tüm organların olduğu gibi akciğerlerin korunması için de elma tüketiminin önemi ciddi oranda büyüktür. Aslında elmadan başka elma sirkesi tüketmek de oldukça etkili olabilecek bir yöntemdir. Fakat kesinlikle elma sirkesinin doğal olduğuna özen göstermek ve mümkün ise evde bizzat üretmek gerekmektedir. Özellikle elmanın akciğerler üzerindeki etkileri konusunda yapılan bazı araştırmalar ortaya koymuştur ki her gün bir miktar elma tüketmek akciğer kanserine yakalanma riskini %40 oranında azaltmaktadır. Çünkü elmanın içinde flavonoidler bulunmaktadır ve bunlar da akciğerler için tam bir koruyucu kalkan işlevi görmektedir. O yüzden mutlaka elma tüketimine özen göstermenin yararı olacaktır. Kırmızı, sarı ya da yeşil elma arasında da fayda yönünden çok fazla bir fark yoktur. Her türlüsü tüketilebilir. Yine de aşırıya kaçmamaya da her daim özen gösterilmelidir.

2- Soğan

screenshot_1

Doğal antibiyotiğimiz yani doğanın bize vermiş olduğu en sağlıklı ve en faydalı ilaçlardan olan soğan akciğerlerin korunması için de bir hayli etkili olmaktadır. Bilindiği üzere soğanın içinde kuersetin ve flavonoidler vardır. Bu besin maddeleri sayesinde soğan insan vücudunu akciğer kanserine ve hatta prostat kanserine karşı korumaktadır. Benzer şekilde yeteri miktarda soğan tüketimi çeşitli kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini de ciddi oranda azaltabilmektedir. Özellikle uzmanlar yemeklerde, salatalarda ve ara öğünlerde özellikle soğan tüketilmesini tavsiye etmektedir. Eğer çiğ olarak tüketmek çok zorlayıcı olmuyor ise bu şekilde tüketiminde de büyük bir fayda vardır.

3- Nar

screenshot_2

Rengi, lezzeti ve faydaları ile kimilerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan nar akciğerler için de büyük bir olumlu etkiye sahiptir. Özellikle yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki düzenli olarak nar ve nar suyu tüketen farelerde akciğer kanseri hücrelerinin büyümesi iyi bir şekilde önlenebilmektedir. Fakat bu etkini henüz insanlarda da aynı şekilde görünüp görünmediğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak farelerde akciğer kanser tümörünün azaltıldığı bile görülmektedir. Üstelik nar çok eski tarihlerden beri şifalı bir meyve olarak bilinmekte ve bu şekilde tüketilmektedir. Dolayısıyla narın ve nar suyunun akciğerlere de iyi geleceği düşünülmektedir. Aynı zamanda narın içinde bol miktarda antioksidan özellik taşıyan maddeler de yer almaktadır.

4- Zerdeçal

screenshot_1

Ciğerlerimiz ile alakalı bir problem olduğunda elimizin ilk gittiği yiyeceklerden bir tanesi de hiç şüphe yok ki zerdeçaldır. Farklı ve kesin tadına rağmen çok büyük bir faydayı da içinde bulunduran zerdeçal akciğerlere büyük oranda iyi gelen bir yiyecektir. Aynı zamanda doğal ilaçlarımızdan da bir tanesidir. Zerdeçalın içinde bol miktarda kurkumin ismi verilen bir pigment bulunmaktadır. Bu pigment de akciğerlerin sağlıklı çalışmasını ve korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca zerdeçal çok eski zamanlardan beri pek çok farklı metotlar ile şifa kaynağı olarak da kullanılmıştır. Hatta uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde zerdeçalın akciğere iyi geldiği de net bir şekilde ortaya konmuştur. Tüm bunların dışında zerdeçal karaciğer ve kolon hastalıklarının önlenmesi konusunda da bir hayli etkili olabilmektedir. Bu nedenle düzenli şekilde zerdeçal tüketimine özen göstermek gerekmektedir. Zerdeçal çeşitli yemeklerde ve salatalarda tüketilebileceği gibi çayı yapılarak da içilebilir. Ancak çayı yapıldığı zaman içine bir miktar bal ilave edilmesinin de yararı olacaktır. Bunun dışında her ne kadar zerdeçalı düzenli olarak ve bol miktarda tüketmek gerekirse de yine de kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü her gıdadan fazla miktarda tüketildiği zamanlarda bazı olumsuz yan etkiler ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

5- Şeftali

screenshot_2

İster tüylü ister tüysüz olsun her hali ile şeftali en lezzetli meyvelerimizden bir tanesidir. Üstelik meyve suyundan tatlılara ve reçellere kadar pek çok farklı yerde şeftali kullanılmaktadır. Şeftalinin içinde bol miktarda A vitamini, lif, demir ve antioksidan bulunur. Tüm bu maddeler de şeftali akciğer konusunda etkili bir koruyucu haline sokar. O yüzden eğer ki yeterli miktarda şeftali tüketilir ise akciğerlerde enfeksiyon meydana gelme riski de ciddi ölçüde azalır. Hatta kış aylarında akciğerlerimiz çeşitli enfeksiyonlara karşı çok daha fazla savunmasız bir hale gelebilirler. Bunun için de şeftali konservesi, şeftali reçeli, şeftali kompostosu ya da şeftali marmelatı olarak şeftalinin bir şekilde bu aylarda tüketilmesi gerekmektedir. Böylece tehlikeli sayılabilecek kış aylarında dahi akciğerlerin etkili bir biçimde korunması sağlanmış olur. Ancak özellikle şeftalilerin katkı maddesiz ve doğal olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu yüzden hazırlanacak olan her ürünün organik şeftaliler ile yapılmasında da fayda vardır.

6- Baklagil, Tohum ve Kuruyemiş

screenshot_1

Hem baklagillerde, hem çeşitli tohumlarda hem de hemen hemen tüm kuruyemişlerde bol miktarda magnezyum minerali bulunmaktadır. Bu yönü ile bu yiyecekler akciğer sağlığını korumada çok etkili olmaktadır. Benzer şekilde baklagillerin, tohumların ve kuruyemişlerin içinde çeşitli yağ asitleri de yer alır. Aslında bunlar da insan vücudunda kalp sağlığının korunmasına destek olurlar. O yüzden aşırı miktarda olmasa da düzenli olarak tüketilmeleri gerekmektedir. En azından düzenli beslenme alışkanlıkları arasına mutlaka baklagiller, tohumlar ve kuruyemişler alınmalıdır.

7- Turpgiller

screenshot_2

Turpgillerin içerisinde akciğer kanseri oluşma riskini azaltabilecek güce sahip izotiyosiyanatlar adı verilen maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin vücuda yeteri kadar alınımı ile birlikte akciğer kanseri riski iyi bir derecede azalabilmektedir. O yüzden herkesin turpgiller açısından zengin bir beslenme alışkanlığına sahip olması gerekir akciğer sağlığı için. Turpgiller içinde akciğer sağlığı için en faydalı olan ve mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasında lahana, karnabahar, brokoli ve turp bulunur. Tüm bu besinler aynı zamanda vücutta düzenli bir şekilde temiz kan üretilebilmesine de olanak tanırlar. Hatta her biri tek başına güçlü birer antioksidan kaynağı olmaktadır.

8- Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

screenshot_1

Aynı turpgiller gibi akciğer sağlığını korumak ve akciğer kanseri riskini azaltmak için koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine özen göstermek gerekir. Bu sebzeler benzer şekilde C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Aynı zamanda içlerinde lutein ve zeaksantin adlı maddeler bulunur. Bu maddelerin her biri akciğer kanseri riskini azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda koyu yeşil yapraklı sebzeler meme kanseri riski konusunda da bir hayli etkili olmaktadır.  O yüzden kesinlikle düzenli tüketimlerine dikkat etmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.