Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akciğerlerde Kalınlaşma Neden Olur?

Vücudun yaşamaya devam edebilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli kaynaklardan birisi olan oksijen dolaşımı için akciğerlerin düzenli çalışması ve sağlıklı olması oldukça önemlidir. Vücudun solunumu gerçekleştirebilmesi için akciğerlerin önemi büyüktür. Akciğerlerde meydana gelen akciğer zarı kalınlaşması (akciğer sertleşmesi) hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Akciğer Sertleşmesi Neden Olur?

Akciğerin yüzeyini ve göğüs içi duvar bölgesini saran akciğer zarının kalınlaşması sonucu oluşan akciğer sertleşmesi birçok neden ile oluşabilir. Bu nedenin tespiti için uzman bir doktora gidilerek gerekli MR çekilmeli ve rahatsızlığın sebebi öğrenilerek gerekli tedaviye başlanılmalıdır.

Ayrıca akciğer zarı kalınlaşması (akciğer sertleşmesi) direkt olarak bir hastalık olarak görülmemekle birlikte genellikle bir hastalığın sonucunda oluşur.

1. Tüberküloz

Tüberküloz hastalığı akciğer zarları arasında sıvı toplanmasına sebebiyet verdiğinden akciğer zarının kalınlaşmasına da neden olabilir. Bu nedenle tüberküloz hastalarında sıklıkla akciğer kalınlaşması durumu da gözlenir. Bu durumun önüne geçebilmek için yapılması gereken şey ihmal edilmeden tüberküloz tedavisinin sağlanması olacaktır.

2. Çevresel Faktörler

Çevresel faktörler vücudun birçok yerinde olduğu gibi akciğerlerde de çeşitli problemlerin oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Bunlardan birisi de akciğer kalınlaşması olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde beyaz toprak adıyla bilinen ve ucuz olması nedeni ile hala tercih edilen asbestin havaya karıştırmış olduğu tanecikler bireylerin akciğerlerine büyük ölçüde zarar verdiği kadar doğaya da zarar verir. Asbestten havaya karışan ve solunan hava ile ciğerlere yapışan asbest tanecikleri akciğerlerin tahriş olmasında büyük rol oynar.

Tahriş olan akciğer sıvı toplayarak akciğer zarının kalınlaşmasına sebebiyet verir. Asbest nedeniyle akciğer zarı kalınlaşması yaşayan hastaların büyük çoğunluğunun doğu bölgesinde görülmesinin sebebi bu bölgede ev sıvamak için hala beyaz toprağın yoğun olarak kullanılması olarak söylenebilir. Çevresel faktörlerden kaynaklı akciğer kalınlaşmasının önüne geçebilmek için en yakın zamanda asbest kullanımı son bulmalıdır.

3. Sarkoidoz

Genellikle 20-40 yaş arasında bulunan kadınlarda görülen sarkoidoz hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de tıpkı tüberküloza neden olan virüsler gibi çeşitli virüsler nedeniyle görülür ve bu virüsler birçok organda tutunabilir. Çam ağacı polenleri, killi toprak, alüminyum, berilyum gibi dış etkenler bu hastalıktan sorumlu tutulabilir. Sarkoidoz hastalığına sebep olan virüslerin akciğerlerde tutunması ile belirli bir sürenin ardından akciğer zarının sıvı toplaması sonucu kalınlaşma gözlemlenir. Gerekli tedavi yapılmadığı taktirde hastalığın can kayıplarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

Akciğer Sertleşmesi Teşhisi Nasıl Gerçekleşir?

Nefes alırken yaşanılan zorlanma akciğer kalınlaşmasının belirtisi olabilir. Ciddi oranda solunum problemi yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çekilecek akciğer filmleri ve MR aracılığı ile eğer akciğer kalınlaşması ve benzer hastalıklara sahipseniz teşhis edilebilir. Ayrıca akciğer kalınlaşmasını önleyebilmek için asbest kullanılan ortamlardan uzak durmak büyük önem taşır.

Akciğer Kalınlaşması ve Akciğer Zarı Kanseri

Akciğer zarı kanseri için akciğer zarı kalınlaşmasının belirlenebildiği akciğer filmleri maalesef yeterli olmaz. Akciğer zarı kanserinin teşhisi için daha ileri yöntemler kullanılmalıdır. Bu araştırmanın yapılması için bireyin öncelikli olarak tıbbi öyküsü araştırılır. Bireyde akciğer zarı kanserinin bulunma ihtimali varsa ve kişi akciğer kalınlaşması ile birlikte akciğer zarında sıvı tespit edildi ise mutlaka akciğer zarı kanseri olup olmadığı tespit edilmeli ve gerekli tedavilere başlanılmalıdır.

Akciğer Sertleşmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlerlemesi durumunda ölümle sonuçlanabilecek akciğer zarı kalınlaşması durumunun tedavisi için uygulanabilecek yöntemler arasında multimodal tedavi, kemoterapi ve radyoterapinin birleştirilmesi ile oluşturulacak bir tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavinin kolayca uygulanabilmesi için akciğer kalınlaşması hastalığının erken dönemde teşhisi oldukça önemlidir. Akciğer kalınlaşması bulunan hastanın tedavisi ne kadar erken dönemde başlarsa hastanın iyileşme şansı o kadar artacaktır.

Tedavinin ameliyatla sağlanacak olması durumunda ise akciğerin tamamını saran kalınlaşmış zar dokusunun ameliyat ile alınması gereklidir. Erken tedavi bireyin hayatını kurtaracaktır. Yazımızda yer alan bilgiler araştırmalardan elde edilen bulgulardan oluşmuştur. Konu hakkında şüpheleriniz var ise doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.