Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akciğerleri Temizleme Formülü: Keçiboynuzu Kürü

Zararları ne kadar yoğun bir şekilde anlatılsa da maalesef günümüzde sigara içenlerin sayısı hala oldukça fazla. Hatta sigara içme yaşı düşmeye bile başlıyor. Bu da insanların hayatını ciddi bir şekilde tehdit etmeye devam ediyor. Ülkemizde her yıl ortalama 100.000 kişi sigara ve sigaraya bağlı sebepler yüzünden hayatını kaybediyor. Oysa sigara bırakıldıktan sonra vücut zaman içinde kendini topluyor ve eski haline dönmeye başlıyor.

Örneğin sigara bırakıldıktan kısa bir süre sonra kişinin kan basıncında ve nabız sayısında normalleşme oluyor. Bunun üstünden geçen 12 saatte de kanda bulunan karbonmonoksit seviyesinde normalleşme görülüyor. Sigarayı bıraktıktan 2 hafta ile 3 ay içerisinde de kişinin kalp krizi geçirme riski büyük oranda azalıyor ve akciğer fonksiyonları da artık normal bir şekilde çalışmaya başlıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra 1 ay ile 9 ay arasında kişinin nefes darlığı problemleri ve kronik öksürükleri belirgin şekilde azalıyor. Hatta sigaranın bırakılmasının üstünden bir yıl geçtiğinde kişinin kalp krizi geçirme riski sigara içen bir kişinin geçirme riskinin yarısına düşüyor. Ancak tüm bunlara rağmen çoğu insan hala daha sigarayı bırakmak için önemli bir hamle yapmıyor. Pek çok insanın korktuğu şey de kilo alma ihtimalleri. Eğer sigaranın bırakılması ile sağlıklı bir yaşama ve sağlıklı bir şekilde beslenmeye geçiş yapılmazsa kilo alınması normaldir. Ancak sigara bırakıldığı gibi kişinin tüm hayatını çok daha kaliteli ve çok daha sağlıklı bir çizgiye sokması gerekir. Böylece yaşaması muhtemel kilo problemi de ortadan kalkar. Bu tip durumlarda kişiye kuruyemiş ya da kuru meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketmesi önerilir. Ancak onlarda da kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Eğer kişi onları da çok fazla tüketmeye başlarsa her gıdada olduğu gibi onlar da kilo aldıracaktır.

Sigara başta kalp ve akciğerler olmak üzere tüm vücudumuzu büyük hasarlara uğratır. Özellikle bağışıklık sistemimiz büyük bir zayıflığa düşmeye başlar. Bu yüzden düzenli olarak sigara içen kişilerin kanlarında E vitamini, A vitamini, C vitamini ve karotenin çok az miktarda bulunur. O nedenle hem sigarayı bırakmak, sigarayı bir anda bırakamıyorsa da sağlıklı beslenmeye özen göstermek çok önemlidir. Bilindiği üzere sigara tüketimi ile akciğer kanserine yakalanma riski arasında da önemli bir ilişki var. Özellikle sigara tüketen kişilerin akciğerleri tüketmeyen kişilere oranla çok daha kötü durumda olur. Bu yüzden kişinin akciğerlerine çok daha özenli bakması gerekir. Özellikle bu noktada spor yapmak, temiz havada vakit geçirmek ve sağlıklı besinlerle beslenmek çok etkili bir rol oynar.

Özellikle akciğerlerin sağlığı için sağlıklı beslenme çok önemli. Bir defa herkesin her gün düzenli olarak 12 ile 14 bardak arasında su içmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra çeşitli doğal bitki çayları da akciğer sağlığı için çok faydalı. Ancak fazla bilinmese de keçiboynuzu da akciğere iyi gelen önemli yiyeceklerden bir tanesi. Keçiboynuzu ile hazırlayacağınız bu çok sağlıklı kürü düzenli olarak tüketerek akciğerlerinizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer siz de akciğerleriniz konusunda endişeliyseniz bu lezzetli kürü uygulamak üzere tarifimizi anlatmaya geçebiliriz. Ancak bu kürün de asla aşırı miktarda tüketilmemesi gerekiyor. Hafta bir defa içmek yeterli olacaktır. Her gıdada olduğu gibi bunda da aşırı tüketim çeşitli zararlar verebilir.

Keçiboynuzu Kürü Tarifi

Hazırlama Süresi: 20 dakika

Kaç Kişilik: 1 kişilik

Malzemeler

  • 1 tutam taze zencefil
  • 1 diş sarımsak
  • 5 dal tere
  • 1 çay bardağı kadar kaynatılmış keçiboynuzu suyu

Hazırlanışı

1. Adım

İlk olarak taze zencefili fındık büyüklüğünde olacak şekilde kesin.

2. Adım

Ardından hiç dövmeden bir diş sarımsak ile 4 ya da 5 dal tereyi 1 çay bardağı kadar kaynatılmış keçiboynuzu suyunun içine atın. Tüm malzemeleri bu kabın içinde karıştırın.

3. Adım

Sonrasında içine kesmiş olduğunuz zencefilleri de ilave edip yeniden karışımı karıştırın. En son karışımı el blenderından geçirin ve bir porsiyon olarak taze taze tüketin. Özellikle bu kürü her defasında taze bir şekilde yapmak gerekiyor. Aksi takdirde karışım kısa sürede bozulabilir ve daha çok zarar verebilir. Dolayısıyla kürü uygulayacağınız zaman her defasında karışımı taze bir şekilde ve bir defalık kendinize yetecek kadar yapmalısınız. Bu şekilde haftada bir kere olacak biçimde kürü uygulayabilirsiniz. Fazlası hem mideniz için iyi olmayacaktır hem de akciğerlerinize ekstra bir fayda sağlamayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.