Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akciğerlerinizi Güçlendirecek Çaylar

Oksijeni dışarıdan alarak tüm vücuda, organlara ve dokulara dağıtma işlevine sahip olan akciğer, meydana gelen küçük bir hasarda işlevini yerine getiremez hale gelir. Akciğerin yapısında yer alan tüylü doku, mikrop ve toksinlerin girişine izin vermez. Akciğer yapısı itibariyle aynı zamanda kendi kendini temizleme özelliğini sahip olsa da sürekli sigara ya da nargile gibi dumanlı içecekler içiyor, dumanlı ortamlarda çok fazla kalıyorsanız, akciğer işlevini tam olarak yerine getiremeyerek, zayıflar. Akciğerin yapısında yer alan tüylü doku da aynı şekilde zayıflayarak büyük oranda zarar görür. Bu nedenle akciğerlerin işlevini yerine getirebilmesi için iyi bakmak gerekir. Bunun için akciğerleri güçlendirici ve temizleyici bazı bitkisel çaylar bulunur. Bitkisel çayları düzenli olarak içerek akciğerlerin eksi sağlığına ve gücüne tekrar geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

Akciğer Güçlendirici Çaylar

Akciğerler yaşamımız boyunca solunum almamızı sağlar. Solunum olmadan yaşam devam etmeyeceği için solunum işlevine sahip olan akciğerlere çok iyi bakmamız gerekir. Aktif ya da pasif bir içici olarak akciğerleri sigara, nargile dumanına sürekli maruz bırakmamalıyız. Dumanlı içecekleri içiyorsanız, bırakmanız ve dumanlı ortamlarda çok bulunmamanız gerekir. Bunun haricinde akciğerlerinizi işlevini sağlıklı sürdürmesini, eski sağlığına tekrar kavuşmasını ve güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlamak için dışarıdan takviye yapabilirsiniz. Bunun için de en iyi yol bitkisel çaylardır.

1. Zencefil Çayı

Zencefilin Faydaları

Zencefil uzun süredir ülkemizde birçok tedavi yönteminde kullanılan eşsiz bir bitkidir. Özellikle insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirici bir gücü bulunur. Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirme görevini yerine getirirken, aynı zamanda hastalığa neden olan mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Zencefilin yapısında yer alan bileşikler ateş, öksürük ve ağrı gibi hastalıkların giderilmesine yardımcı olur. Zencefilin yapısında bulunan maddeler, insan vücudunda kanser yapan hücreleri tespit ederek onlara savaş açar.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefilin en önemli özelliği akciğerleri temizliyor olmasıdır. Bunun için zencefil çayını düzenli olarak içmeniz gerekir. Zencefil çayı için ilk olarak bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tatlı kaşığı toz ya da taze zencefili ilave edin. Zencefilin tadı çok acı olduğu için mutlaka balla tatlandırın. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere içtiğiniz zaman etkisini görebilirsiniz.

2. Okaliptüs Çayı

Okaliptüsün Faydaları

Okaliptüs bitkisine ait yapraklar doğal bir antibiyotik özelliği taşır. Aynı zamanda okaliptüs bitkisinin içerisinde yer alan uçucu yağ akciğer enfeksiyonlarını azaltmada büyük rol oynar. Tıkanıklığı temizler, kan akışını büyük ölçüde hızlandırır ve aynı zamanda vücutta oluşan şişkinliği azaltır. Özellikle bitkisel özelliği olan öksürük ya da boğaz ağrısı için kullanılan pastillerin çoğunda okaliptüs bulunur. Okaliptüs bitkisinin yapraklarıyla hazırlanmış bitkisel çayı içerek akciğerlerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı Nasıl Hazırlanır?

Akciğerlerinizi temizlemek ve daha güçlü çalışmasını sağlamak amacıyla okaliptüs çayı içebilirsiniz. Okaliptüs çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler ise, 1 bardak sıcak su ve 1 tatlı kaşığı okaliptüs bitkisidir. 1 bardak suyu bir cezvede kaynatın ve içerisine okaliptüs ilave edin. Okaliptüs çayı demleninceye kadar bekleyin, demlendikten ve ılık bir kıvama geldikten sonra içebilirsiniz. Okaliptüs çayını düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere tüketebilirsiniz.

3. Ekinezya Çayı

Ekinezya Çayının Faydaları

Akciğerlerinizi güçlendirmek için ekinezya çayını kullanabilirsiniz. Ekinezya çayı takviye amaçlı en sık kullanılan bitkiler arasında yer alır. Ekinezya çayı aynı zamanda uzun süredir üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının tedavisinde de kullanılan takviye bir bitkidir. Çok keskin bir tada sahip olduğu için, kökü ve yaprakları ilaç yapımında kullanılır. Bazı akciğer hastalıklarında ekinezya çayı doğal ve bitkisel bir takviyedir.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

Akciğerinizi güçlendirmek için ekinezya çayını düzenli olarak içebilirsiniz. Ekinezya çayını hazırlamak için gerekli olan malzemeler 1 bardak su ve 1 tatlı kaşığı ekinezya bitkisidir. İlk olarak 1 bardak suyu kaynatın ve içerisine ekinezya bitkisi ilave edin. Demlenmesi için birkaç dakika daha kaynatın. Ilık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere içtiğiniz zaman faydasını görebilirsiniz.

4. Andız Otu Çayı

Andız Otunun Faydaları

Akciğerinizi güçlendirmek için içebileceğiniz bir diğer alternatif çay ise andız otudur. Andız otu akciğeri güçlendirme ve eski sağlığına tekrar kavuşmasını sağlamak için çok sık kullanılan bir bitkidir. Antiseptik özelliği sayesinde uzun zamandır bitki terapilerinde kullanılır. Astım ve kronik bronşit gibi akciğerle direkt olarak bağlantılı olan hastalıklarda andız otunun kullanılması büyük ölçüde fayda sağlar. Balgam söktürücü ve iltihap kurutucu etkisiyle hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Ancak andız otunu çok fazla kullanmamanız gerekir. Çünkü çok fazla kullanım sonucunda bireyde kusma ve ishal gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Andız Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Andız otu çayı ile akciğerlerinizi daha sağlıklı ve güçlü bir yapıya kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Andız otu çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler ise 1 bardak su ve 1 tatlı kaşığı andız otudur. 1 bardak suyu cezve içerisinde kaynatın ve içerisine andız otunu ilave edin. 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Andız otu çayını sade olarak içmeniz gerekse de tatlandırmadan içmeniz de pek mümkün olmadığı için, 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Andız otu çayı ılık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere içmeye devam edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.