Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akik Taşının Faydaları

Akik taşının faydalarına geçmeden önce akik taşının genel hatları ile çeşitli özellikleri, kimyasal yapısı, kullanım alanları ve bu taşın türlerini sizler ile paylaşacağız. Kuvars taş grubunun en önemli taşlarından biri olan Akik, Agate, Achat, Yemen Taşı ve Ölümsüz Taş gibi anlamlara gelen bölgesel isimleri de vardır. Fakat Akik taşının isim kökeni konusunda çok çeşitli ve bölgesel adlandırmaları olsa da Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden geldiği bilinmektedir. Dünya üzerinde çıkarılmış, çıkarılan ve çıkarılmaya devam eden sayısız doğal taş arasından çok renkliliği ve bol çeşidi ile herkesin ilgisini çekmeyi başarabilmiş bir taş olarak kullanım alanı çeşitlilik göstermektedir.

Günümüzde özellikle tesbih ve aksesuar yapımında kullanılan en önemli taşlardan birisi olan Akik, göze güzel görünüp yapısal olarak da sağlam bir izlenim bıraktığı gibi ruhsal bir takım şifalı etkileri de barındırdığı bilindik bir gerçekliktir. Birazdan sizlere Akik taşı ile ilgili tüm önemli tespit ve özellikleri paylaşacağız, bu önemli özellikler arasında en dikkat çekici 2 tespite değinecek olur isek bunlar; kişi üzerindeki stresi azaltma etkisi ile nazar ve kem göze karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlenmesidir. Akik taşı kullanımındaki en önemli faktör ise taşın direk beden ile temasının sağlanmasına özen göstermektir. Yani ten teması bu husustaki en önemli konudur.

Akik Taşının Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

 • Akik Taşı Sertliği: 6,5 – 7
 • Akik Taşı Özgül Ağırlık Ortalaması: 2,57 – 2,65
 • Akik Taşı’nın Kimyasal Grubu (Silikat Yapısal Görünümü): Yarısaydam, saydam veya opak görünüm.
 • Akik Taşı’nın Parlaklığı: Donuk camsı, yağımsı.
 • Akik Taşı’nın Kimyasal Formülü: SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Mn.
 • Akik Taşı’nın Alt Türleri: Mavi Akik, Kırmızı Akik, Yosunlu Akik, Oniks, Sardoniks (En yaygın).
 • Akik Taşı’nın Uyumlu Olduğu Unsur: Toprak.
 • Akik Taşı’nın Uyumlu Olduğu Çakralar: Gırtlak, güneş sinirağı, kök, alt karın bölgesi.
 • Akik Taşı’nın Uyumlu Olduğu Burçlar: İkizler (Kırmızı ve Yosunlu Akik türü), Boğa, Yengeç, Oğlak, Kova
 • Akik Taşı Rengi: Merkezden çevreye doğru dalgalı renk geçişi. Kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi, yeşil ağırlıklı.
 • Akik Taşı’nın Sembolü Olduğu Hususlar: İletişim, duygusal, bedensel ve eterik bedenler.
 • Akik Taşı’nın Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler: Mısır, Almanya, Hindistan, Brezilya, Çin, İtalya, Madagaskar, Meksika ve Uruguay.

Akik Taşı, bir merkezden çevresine doğru yayılan her kuşakta farklı farklı renkler ile kendini gösterir. Merkezin çevresinde çeşitli renklerde olan halkalardan oluşmuş görünüm hemen hemen çoğu akik taşı yapısında aynıdır. Halkalardaki renkler ve bu muhteşem renk geçişleri ise eşsiz özellikte olup, oldukça da ihtişamlı bir hava katmaktadır. Akik taşı, kendisini oluşturan renklere göre farklı isimler alarak özel bir taş olduğunu göstermektedir. Yaygın olarak ise kırmızı, mavi, yeşil, beyaz, kahverengi ve gri renklerde bulunan akik taşı, oldukça sert ve bir o kadar yumuşak geçişli renkli kısımları içerisinde çok güzel harmanlamıştır. Ayrıca akik taşı, ışığı geçirgen bir yapıya da sahiptir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi akik taşı, saydam, yarı saydam ve opak özellik gösterirken genel olarak donuk camsı ve yağımsı bir parlaklığa sahiptir.

Akik Taşının Ruhsal Faydaları

 1. Biraz önce Akik taşından bahsederken 2 önemli görevi olduğuna değinmiştik. Bunlardan ilki akik taşının stres üzerindeki, önleyici ve yatıştırıcı etkisidir. Sinirleri yatıştırma özelliği ile akik taşı insana hoşgörülü olmayı, iyimser yaklaşımı ve özellikle yüzük olarak kullananlar için ise kişinin kendisine olan güvenini artırıcı olma özelliği ile büyük önem taşımaktadır.
 2. Ayrıca dünyevi başarıyı ve beşeri meşgaleyi de simgeleyen akik, insan üzerindeki negatif enerjiye karşı bir koruma kalkanı olarak da yitirilen veya azalan cesaret üzerinde de oldukça etkileyici ve tetikleyicidir.
 3. Önemli bir diğer özelliği de insan vücudundaki fazla enerjiyi boşaltmasıdır.
 4. Vücuttaki fazla enerjiyi attığı gibi vücudun enerjisini de tazeler bir özelliğe sahiptir. Vücudun gergin olan kısımlarında oluşturduğu sıcaklık hissi ile rahatlatıcı etki sağlar.
 5. İnsanlar arası sosyalleşmeyi kolaylaştırıp çevrenizdeki tanıdığınız veya tanımadığınız insanlar ile de daha uyumlu yaşamanıza ve diyaloglar kurmanızda da yardımcı olur. Ayrıca akik takan bir kişinin, zahmet çekmeden dostluklar kuracağına da inanılır.
 6. Son olarak da akik taşı, ileriyi görme, geniş açıdan bakabilme yeteneği verirken çevrenizde de etkili sözler sar etmenize yardımcı olarak önemli bir etki oluşturur.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları

Akik taşı, kişinin bedeni ile temas halinde bulundurulması ile etkilerinin daha fazla olacağına inanılmaktadır. Bu ek bilgiye de tekrar değindiğimize göre akik taşının bir kaç fiziksel faydasını sizlerle paylaşalım;

 1. Akik taşı, ağrıları gidermek için kullanılabildiği gibi dişleri ve kemikleri güçlendirerek onları koruyucu bir etki sağlamaktadır.
 2. Cilt hastalıklarına da iyi geldiği düşünülen akik taşı, iradeyi güçlendirerek damarlarınızı kuvvetlendirmektedir.
 3. Ayrıca akik taşı vücuttaki gazın giderilmesinde de yardımcı olduğu gözlemlendiği gibi cinsel organlar ve cinsel güç için de faydalı olduğu söylenmektedir.
 4. Son olarak halk arasındaki yaygın bir inanışa göre de hamile kadınlarda hem anne için hem de bebek için olumlu etki uyandırdığı söylenmektedir. Özellikle hamile kadınlar için tavsiye edilir bu taşın üzerinde muhafazası.

Akik Taşının Çeşitleri Nelerdir?

1. Kırmızı Akik Taşı

Dünya üzerinde yaygın olarak çıkarılan kırmızı akik taşının fiziki görünümü açık ve koyu kırmızı tonlarında, turuncuya yakın kırmızı ve toprak rengine yakın olan kahverengi şeklindedir. Ama ateş kırmızısı olarak dikkat çeken çoğu kırmızı akik taşı en fazla çıkarılan renk tonundandır. Kırmızı akik taşı yenilik taşı olarak simgelendiği gibi kişinin sadakatini ve yaşama olan bağlılık ve sevincini de simgelemektedir. Beden ile teması halinde güneşten aldığı enerji ile kendi enerjisini birleştirerek bireye pozitif dalga yayar. Kan basıncının düzenlenmesi ve tansiyon üzerinde de dengeleyici rol üstlenen kırmızı akik taşı açık yaralarında tedavisinde kullanılan bir taş olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca tembelliği azaltıp fiziksel aktiviteye canlılık getirdiği de söylenmektedir.

2. Mavi Akik Taşı

Dünya üzerinde yaygın olarak çıkarılan mavi akik taşının fiziki görünümü de merkezi gri olmakla kenarlara doğru mavileşen halkalardan oluşmaktadır. İnsan vücudu üzerindeki fiziki ve ruhsal etkisi ile öne çıkan mavi akik taşı, özellikle nazara karşı büyük koruyucu etkiye sahip bir akik türüdür. Ayrıca mavi renk oluşu rahatlatıcı etki sağladığı gibi konuşma güçlüğü çeken insanlar tarafından da olumlu olarak gözlenmiştir. Ve sindirim bozukluğunu düzeltici etkisinden de söz edilir.

3. Yeşil Akik /Yosunlu Akik Taşı

Dünya üzerinde yaygın olarak çıkarılan yeşil/yosunlu akik taşının fiziki görünümü de açık yeşil ve beyazın uyumlu karışımı ve ahengi ile ön plana çıkmaktadır. Saydam olma özelliği ile diğer akik taşı türlerinden farkını ortaya koyan bu renk grubu akik, en kaliteli örneğini Hindistan’da göstermektedir. Uyku etkisi sağladığı gözlemlenen yeşil/yosunlu akik taşı insanın ruhsal gelişimi ve dinginliği üzerinde büyük oranda etki sahibi bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır.

4. Oniks Taşı (Damarlı Akik)

Dünya üzerinde yaygın olarak çıkarılan oniks taşının fiziki görünümü de siyah ve beyazın bant şeklinde olan formu ile ön plana çıkmaktadır. Pozitif düşünce üzerinde etki bıraktığı düşünülen taş, Antik Yunan’dan Roma’ya büyük oranda bilinen ve kullanılan bir taştı. Göz alıcı bir siyah tonuna sahip olan oniks, renginin aksine insandaki korku ve kaygıyı azalttığı gözlemlenmiştir. Depresyon açısından da sizi pozitif düşüncelere iten oniks taşı ‘Şans taşı’ olarak da bilinir. Konsantrasyon ve odak konusunda da sizi disipline eden bir özelliği vardır.

5. Sardoniks Taşı

Yaygın olarak çıkartılan damarlı akik yani oniks’in bir alt türü olan sardoniks, renkli ve şerit şeklinde geçişleri olan kırmızı ve kahverengi tonları ile dikkat çeker. Bir alt türü olmasına karşın oniks taşından daha yaygın olarak bulunmaktadır. Algıyı güçlendirici özelliğe sahip bu taş, insanın 5 duyusu üzerinde olumlayıcıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.