Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akıllı Lens Nedir?

Göz oldukça hassas yapılı bir organdır. Ve sadece kirpiklerin ve kaşın korunmasında ve dışımızda olan bir organ olduğu için aman zaman korunmasız kalabilir. Herhangi ufak bir kaza bile görme kaynına neden olabilir. Bunun yanı sıra genç yaşlarda çok iyi görebilirken yaşın gereği ve organların artık yetersiz gelmesi ve hasara uğraması sebebi ile bazı aksaklıklar meydana gelebilir.

Kişi eğer çok fazla bilgisayara maruz kalıyorsa bunun yanı sıra bu mesafeyi koruyamıyorsa bu durumdan oldukça olumsuz etkilenmektedir. Bunun yanı sıra kitap okurken, gazete okurken küçükken büyüklerimiz iki karış mesafe uzaklıkta tutmamız gerektiğini söylemekteydiler. Oldukça doğru bir tespit olan bulgu o zamanlar her ne kadar ölçülebilir olsa da kitapların da artık raflara kaldırılması ve bilgisayarların artık her eve hatta her odaya girmesi ile beraber gözlere direkt olarak temas eden ekran yerini aldı. Bu ekranların hayatımıza girmesinden en çok etkilenen organlarımızdan biri olan göz bozukluğu önceden sıkça yaşlılarda görülse de artık küçüklerde de bu rahatsızlığa sıkça rastlamak mümkün. Her ne kadar fark etmesek de giderek gözün netliği düşmekte ancak bir nesneyi seçemeyecek kadar bozulduğunda fark edeceğiz. Teknoloji çağının bir hastalığı olarak bilinse de bu rahatsızlığa getirilen teknolojik gelişmeler artık bu rahatsızlığı bir hastalık olmaktan çıkararak tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Lensler artık herkesin kullandığı hatta görme bozukluğu olmayan insanların bile sıkça kullandığı bir üründür. Artık görme bozukluğu olan ve gözlük kullanmayı reddeden kişiler lens kullanarak hem sosyal alanda kendini iyi hissederken hem de sağlık açısından görme yetisini geri kazanmaktadır. Ancak bu lensler kişinin görme bozukluğuna göre değişmektedir. Eğer bir kişi uzağı göremiyorsa bu kişinin takacağı lens yakını göremeyen kişinin kullanacağı lensten farklı olmalıdır. Gözün de kendi içerisinde görme yetisini kazanabilmesi için sistematik bir şekilde bir sistemi vardır. Göze gelen ışın öncelikle kırılmalıdır. Aksi halde kişinin eşiğinden yüksek bir ışığın gelmesi halinde göz organları tamamen zarar görecektir. Kırılan ışınların da görüntü oluşturabilmesi ve görebilmemiz adına gözün arkasında kalan retinada toplaması gerekmektedir . Retinaya kırılan ışınları gönderen ve gelen ışınları kıran kalkan da korneadır.

Sıkça Görülen Göz Hastalıkları

Eğer kişinin korneasında sıkıntı var ise yani gelen ışın direkt olarak retinada kırılıyorsa bu bir görme bozukluğu oluşturur ve kişinin miyop olmasına neden olur. Miyopların bu durumu hissedeceği belirtisi ise yakını oldukça net görebiliyorken uzağı seçmekte zorlanır .  Hatta uzağı görebilmek için ışığın odaklanmasına yardımcı olabilmek adına kişi istemsiz gözlerini kısarak bakmaktadır. Genetik bir rahatsızlık olmakla beraber özellikle okul çağında kitap veya başka aletler ile mesafesini koruyamayan bir çok çocukta bu rahatsızlığa rastlanılır.

Eğer kişi de miyopun etkilerinin tam tersi oluyorsa yani ışınlar retinanın arkasında odaklanıyorsa kişi de hipermetropi olma olasılığı fazladır. Bu da kişinin görme yetisine engel olmaktadır. Bunun hissedilen belirtileri ise kişi yakını göremez. Yakını görememe durumu genellikle çocuklarda şaşılık olarak ortaya çıkmaktadır. Şaşılık yaşanmasına neden olan bu hastalığa ise kalıtsal durumlar neden olmaktadır Genelde genetik ile ilgili olan bu rahatsızlık kişide görme bozukluğu oluştururken bir de baş ağrısına da sebep olabilmektedir. Tüm bunlar ülkemizde sıkça görülen hastalıklardan biridir. Eğer bu belirtiler kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkiliyorsa kişinin yapması gereken ilk durum uzman bir doktora görünmelidir. Ancak korkulmaması için gerekli olan bütün tedavi yolları oldukça acısız bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu ameliyatsız tedavilerden biri de lenstir. Kişinin uzman bir doktora gitmesinin ardından doktor uygun olan hastalığı teşhis etmek için bazı testler yapmaktadır. Bu testler sonucu kişiye bir numara belirlenir bu numara da hangi hastalığı kapsadığına göre değişir. Kişi aldığı numara ile uygun bir lens alır ve günlük sosyal hayatına kaldığı yerden daha iyi görmeye başlayarak devam eder.

Akıllı Lens

Gözde görmemizi sağlayan merceğin giderek bulanıklaşması zamanında müdahale edilmeyen göz hastalıkların büyük ve olumsuz bir sonucudur. Bu sonucun tek çaresi ise ameliyattır. Buna ise katarakt denmektedir. Katarakt ameliyatında bu mercek çıkarılır ve yerine başka ancak benzer işlev sağlayan başka yapay bir mercek yerleştirilir. Ancak artık teknolojinin giderek gelişmesi ile birlikte hastaların en çok korktuğu bu lensler kişinin ömür boyu sağlıklı görebilme yeteneğine kavuşmasını sağlamaktadır. Akıllı lens olarak bilinir Akıllı lensleri kullanan kişilerin hem yakını görme hem de uzağı görme gibi hastalıkları var ise bu kişi iki ayrı gözlük kullanmasından ise akıllı lens kullanması daha mantıklıdır. Akıllı lensler kişinin öz merceği kadar duyarlı ve kişinin isteklerine göre şekillenebilen bir lenstir. Hem uzağı hem de yakını görme sıkıntısı çeken kişilerin akıllı lens kullanması ile bu zorlukları ortadan kalkar. Akıllı lens gözün merceğinin yenilenmesini sağlayan bir lens kullanımıdır.

Gittikçe bulanıklaşan ve görüntü bozukluğuna sebep olan göz merceğimiz yerine bu akıllı lensler katarakt operasyonuna benzeyen bir operasyon ile kişinin gözüne yerleştirilir. Bu işlem sırasında mutlaka uzmanınızı iyi seçmeniz gerekmektedir. En ufak bir el kayması tüm görme kaybını yitirmenize neden olabilir. Bu ameliyatı olan kişiler ise iyileşme sürecine çabuk gireler ve genellikle bir gün sonra eskisinden daha iyi bir vaziyette görmeye başlayabilir. Bu akıllı lenslerin iki işlevi yapmasının dışında diğer lenslerden farklı olarak ömürlük olmaları ve bir daha takılıp çıkarılmamalıdır. Akıllı lens kullanan kişiler tek bir operasyonla ömür boyu görme yetisine kavuşur ve eskisinde daha net bir şekilde görüntüleri görmeye başlar. Her hastanın göz tipine ve rahatsızlığına göre uygulanan bu ameliyat için öncelikle gözünüzün hangi hastalığa sahip olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer bu ameliyatı olmadan da yaşamınızı sürdürebiliyor ancak tedavi olabiliyorsanız bu ameliyatı ikinci plana atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.