Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akıllı Telefon Işıkları Beynimizi ve Vücudumuzu Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlar sayesinde teknolojiden bir an olsun ayrılmamak eğlenceli görünebilir. Ancak gece yatağa girdiğinizde bile telefonla uğraşmak hiç de iyi bir fikir değil.

Akıllı telefonların yaydığı özel parlak mavi ışık sayesinde, günün aydınlık saatlerinde bile ekranı rahatlıkla görebilmekteyiz. Ayarlanabilir ışık seviyesine rağmen geceleri akıllı telefon ışığına bakmak beynin gündüz fonksiyonlarını taklit etmesine neden olur. Azalan melatonin hormonu beyne giden uyku sinyallerini baskılar. Dolayısıyla uyku haline geçmek zorlaşır. Bununla birlikte gece boyu kesintisiz kaliteli uykuyu etkileyen akıllı telefonlar, uyku düzeninizin tamamen bozulmasına yol açar. Uyku bozukluklarının beraberinde başka sağlık sorunlarını getirdiği uzun zamandır bilinen bir gerçek.

Peki, akıllı telefon ışıkları beynimizi ve vücudumuzu nasıl etkiliyor? İşte detaylar:

1.Görüş Bozuklukları

1. Görüş bozuklukları

Bu konuyla ilgili daha fazla bilimsel veriye ihtiyaç duyulmakla birlikte, akıllı telefonlardan yayılan parlak mavi ışığın retinayı doğrudan etkilediği ve uzun vadede görüş bozukluklarına neden olduğu düşünülmektedir. Akıllı telefonlardan yayılan her dalga boyundaki ışığın kataraktı tetiklediğine dair yürütülen çalışmalar devam etmektedir.

2.Dikkat Dağınıklığı

2. Dikkat dağınıklığı

Akıllı telefon ışığına bakarak uyumaya çalışmak uyku düzeninizi bozmakla birlikte gün içinde dikkat dağınıklığına ve çok basit şeyleri bile hatırlamakta güçlük çekmenize yol açabilir.

3.Öğrenme Güçlüğü

3. Öğrenme güçlüğü

Akıllı telefonlardan yayılan mavi ışığın neden olduğu kalitesiz uyku, öğrenme güçlüğüne neden olur. Hafızayı direkt olarak etkileyen bu durum algılamada zorlanma anlamına gelir. Unutkanlık ve öğrenme güçlüğü strese neden olabilir.

4.Nörotoksin

4. Nörotoksin

Uzun vadede uykusuz kalmak ve gece boyu bölünen uykular beyinde nörotoksinlerin birikmesine neden olur. Bu durum insomnia gibi ciddi uyku problemlerini beraberinde getirir.

5.Depresyon

5. Depresyon

Akıllı telefonların ışığıyla baskılanan melatonin hormonu seviyesi vücudun biyolojik saatinin bozulmasına neden olur. Bu durum kişinin depresyona girme yatkınlığını arttırır.

6.Obezite

6. Obezite

Melatonin hormonunu doğrudan etkileyen akıllı telefon ışıkları, vücuttaki hormon seviyelerinde dalgalanmaya neden olur. Sindirim sisteminin yavaşlamasına yol açan bu durum açlık hissini arttırır. Kontrol edilemeyen açlık, potansiyel obezite riski demektir.

7.Kanser

7. Kanser

Yapılan araştırmalar akıllı telefon ışıklarının neden olduğu düzensiz uykunun meme ve prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığını ortaya koymuştur.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı akıllı telefonlarla mümkün mertebe daha az temas halinde olmakta fayda var. Özellikle geceleri akıllı telefonu bir kenara bırakıp uyumaya özen göstermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.