Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

AKINTI NEDEN OLUR?

Bu yazımızda sizlere akıntı nedenleri, nasıl tedavi olunması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Akıntı sorunları ile günlük hayatımızda sıkça karşılaşmaktayız. Hemen hemen herkesin başına bu vajinal akıntılar gelmektedir. Son günlerde bu kapsamda birçok insan bu durumdan şikayetçi olmaktadır. Bu yazımızdaki bilgiler sayesinde sizlerde daha bilinçli olarak akıntılardan nasıl kurtulabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Normalinde, üreme çağında olan her bayanın akıntılarının olması normaldir. Kadınlık hormonları nedeniyle rahim ağzından sıvılar salgılanmaktadır. Bunlara vajinal akıntılar denmektedir. Akıntılar belli dönemlerde artmaktadır. Ki bazı zamanlarda yoğun olan bu akıntılar, iç çamaşırınızdan taşacak kadar fazla olmaktadır.

Vajinal akıntılar, kimi zaman az, kimi zaman yoğun olarak karşımıza çıkmış olsa da, renksizdir. Ayrıca herhangi bir koku yaymaz. Bunlara ek olarak vajinal akıntılar kaşıntı ve irritasyon da yapmamaktadır. Vajinal akıntı vücut fonksiyonları temizlemek ve vajina korumak için gerçekleşmektedir. Bu kapsamlar içerisinde vajinal akıntılar normal olarak kabul edilmektedir. Ancak akıntıların renklerinin farklı olması ya da daha yoğun olması veya akıntının kokulu bir biçimde oluşması bir sorunun habercisi olmaktadır.

Bu durumda, kişiler vajinal akıntıların normal olmadığını nasıl teşhis edebilmektedir? İşte bu durumda oluşabilecek olası durumlar şöyledir;

 • renk veya tutarlılığında bir değişiklik
 • ani bir şekilde oluşan kötü koku
 • akıntının alışılmadık düzeyde çok miktarda olması
 • akıntının yanında başka bir belirtisi ise, vajinanın dışında kaşıntı olması veya pelvis ya da karın ağrısının oluşması
 • vajinada beklenmeyen kanama

Akıntı Neden Olur?

Akıntıların oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Anormal vajinal akıntı birçok olası nedeni vardır, ama genellikle bir enfeksiyon belirtisidir. Anormal vajinal akıntı çoğu nedenleri nispeten zararsız, ama onlar çok rahatsız edici olabilir.

Enfeksiyon genellikle vajina içindeki bakteri veya maya doğal dengesini bozulması sonucunda oluşmaktadır. Anormal vajinal akıntı da belli cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bir belirtisi olabilir. En çok görülen nedenler ise şunlardır;

1.Bakteriyel Vajinozis

toprztbktr (8)_jpg

Akıntı oluşmasına en önemli neden olarak karşımıza bakteriyel vajinozis sorunu çıkmaktadır. Bu kapsamda vajinanın bakteriyel bir enfeksiyonu olmasıdır.

2.Rahim Ağzı Kanseri

rahimkanseri

Rahim ağzı kanseri olan kişilerde bu tarz vajinal akıntılar görülmektedir. Kanser sebeplerinden dolayı akıntılar mevcut ise, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Kansere ek olarak, bazen vajinada bulunan tümörler iyi huylu olmalarına rağmen yine de akıntılara neden olmaktadır.

3.Bel Soğukluğu

Vajinal akıntılara neden olan bir başka neden ise, bel soğuklukları neden olmaktadır. Soğuk havalarda ya da diğer nedenler ile soğuk kapan kişilerin özellikle adet kanamalarının yaklaştığı evrede akıntıları artmaktadır.

4.Cinsellik

cinsellik-duymadiklariniz-m

Cinsel yollar ile bulaşan enfeksiyonlar, vajinal akıntılara neden olmaktadır. Bu durumda küçük bir parazit bu duruma neden olmaktadır. Bu yüzden kişilerin bu konuda daha bilinçli olmaları gerekmektedir.

5.Pamukçuk

vajinal-akinti

En yaygın nedenlerinden biridir. Vajina ve çevresinin mantar enfeksiyonu kapsamı nedeniyle akıntılar oluşmaktadır.

6.Diğer Nedenler

ped

Vajinal akıntılara neden olan nedenler ise, çok yaygın olmasa akıntılara neden olmaktadır. Bu nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Klamidya
 • Genitak siğiller
 • HPV enfeksiyonu
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Gebelik
 • Rektovajinal fistül
 • Trichomoniasis
 • Vajinal atrofi
 • Vajinal kanser
 • Vajinit
 • Vezikovaginal fistül
 • Maya enfeksiyonu (vajinal)

Akıntı çeşitlerine göre ise nedenleri oluşmaktadır. Bu durumlar ise şöyledir;

Yoğun kaşıntı ile sulu ya da beyaz vajinal akıntıları: Bunun nedeni olarak pamukçuklar sayılmaktadır ve genellikle beyaz peynir gibi olmaktadır. Bu sık görülen mantar enfeksiyonu vajina etrafında yoğun kaşıntı ve ağrı neden olur. Kolayca tedavi edilmektedir. Bu durumları antifungal ilaçlar ile tedavi edebilirsiniz. Eczacınızdan reçetesiz satın alabilirsiniz.

Beyaz ya da gri balık kokulu akıntı: Vajinal akıntı, gri ya da güçlü bir balık kokusu ile karşınıza çıkıyorsa, özellikle cinsel ilişki sonrası bu durumu yaşıyorsanız, bakteriyel vajinozis (BV) olmaktadır. Bu genellikle kaşıntı ve iritasyona neden olmaz.

Yeşil, sarı veya köpüklü akıntı: Bu duruma parazitler neden olmaktadır. Ayrıca bir tatsız balık kokusu da olabilir. Diğer olası semptomlar idrar geçerken şişme durumu ve vajina çevresindeki kaşıntı, ağrılardır. Bu durum antibiyotikler sayesinde kolaylıkla tedavi edilmektedir.

Ağrı veya kanama ile anormal akıntı: Vajinal akıntı, anormal bir durum sergiliyorsa en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız. Belirtileri ise şöyledir;

 1. Pelvis ağrısı
 2. Dönemler arasında veya cinsel ilişkiden sonra kanama
 3. İdrar sırasında ağrı

Genital etrafında kabarcıklar ile anormal akıntılar: ağrılı kırmızı kabarcıklar veya yaralara sahip iseniz, vakit kaybetmeden genitoüriner tıp (GUM) kliniğe gitmeniz gerekmektedir.

Genç Kızlar ve Menopoz Sonrası Kadınlar

Genç kızların, ergenliğe geçiş aşamasında akıntılarının olması gayet olağan bir durumdur. Bunun nedeni hormonal olmaktadır. Ancak akıntılar yaşlı bayanlarda normal değildir. Eğer menopoz döneminden sonra akıntılar devam ediyor ise, doktora görünmeniz gerekmektedir. Bunların nedenleri ise;

 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE)
 • Servikal polipler – serviks rahimde veya astar kanserli olmayan büyümeler (rahmin boyun)
 • Bir rahim içi aracı sorunu (RİA)

Akıntı Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinal akıntılar sonucunda ise yapacak olduğunuz bazı durumlar ya da doktor reçeteleri ile akıntıları durdurmanız mümkün olmaktadır. Bunun için yapacak olduğunuz bazı değişiklikler mevcuttur. Doktorunuzun vermiş olduğunu reçeteli ilaçları düzgün almanız ile birlikte akıntılarınız kolaylıkla geçecektir.

Akıntı tedaviniz için ilk olarak vajinanızı temiz tutmanız gerekmektedir. Pamukçuklardan ve bakterilerden korunmak için bu önemli olmaktadır. Genital etrafını yıkamak için yumuşak bir sabun ve ılık su kullanın.

Şüpheli bir mantar enfeksiyonu için reçetesiz antifungal kremler kullanın.

Kaşıntıyı rahatlatmak ve şişme ya da vulva rahatsızlıklarını engellemek için, bir bez veya buz paketi gibi bir soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Bu kişilerin ilişkiden kaçınmaları gerekmektedir. Ayrıca eşiniz tedavi başladıktan sonra, bir hafta boyunca prezervatif kullanması gerekmektedir.

Yapılan tedaviler ve önlemler kapsamında, hala akıntılarınız devam ediyor ise, doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda doktorunuz ilaç değişiklikleri ile tedaviye devam edecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.