Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Akne İzleri Nasıl Geçer?

İnsan vücudunun bazı alanları hariç diğer kısımlar kıllarla kaplıdır. İnsan vücudunda uer alan kılların bazıları yumuşak ve fark edilebilir durumdadır. Kıl deri içerisinde yer alan folikülleri sayesinde keratin adı verilen bir bileşikten meydana gelmektedir. İnsan vücudunun bazı kısımlarında yer alan kıl foliküllerinin etrafında küçük bezler sebum adı verilen yağlı bir yapı üretmektedir. Bu bezlere yağ bezi adı verilmektedir. İnsan vücudunda yer alan bu kısımlar akne oluşumuna daha yatkındır.

Akne Nasıl Oluşur?

Sivilce olduğu sanılan akne, lezyonlar ve aynı zamansa tıkanmış olan gözenekleri neden olduğu, derinin yağlı bezlerinin düzensizleşmesi durumuna verilen isimdir. Akne lezyonları genel olarak ciltte, sırtta, göğüste ve aynı zamanda omuzlarda ortaya çıkmaktadır. Daha çok ciltte ortaya çıkan akne, insan vücudunda daha yağlı olan alanlar da bulunmaktadır. Sebum maddesi, kıl folikülünün içinden geçmediği zamanda akne ortaya çıkmaktadır.

Folikülün hücreleri, sebum folikülün içinden geçmediği için tıkanma durumu ortaya çıkması durumunda foliküllerle beraber dökülür ve aynı zamanda o alanda birleşir. Sebum ve ayrıca hücrelerin karışımı, tıkalı olan hücrelerin yapısında bakterilerin büyümesine, bu alanda çoğalmasına neden olur. Tıkalı olan hücrelerin yapısında çoğalan bakteriler, birtakım enzim ve kimyasal üreterek, o alanda iltihaba neden olmaktadır. Folikülün tıkanması durumunda, uzun süre kendini tutamayarak patlar ve sebum maddesi, deri hücreleri, bakteriler cilde dökülmektedir.

Akne Neden Olur?

Genel olarak ciltte meydana gelen aknenin kesin olarak ortaya çıkış nedeni bilinmemektedir. Fakat bazı doktorlar aknenin çıkış sebebinin birkaç faktöre dayandığını düşünmektedirler. Aknenin ortaya çıkış sebeplerinin başında ilk olarak insan vücudunun hormon değerlerinin yüksek olmasıdır. Androjen adı verilen erkek hormonları, erkek ya da kız çocuklarının ergenlik döneminde büyük oranda artış göstermektedir. Çok fazla androjen maddesi de yağ bezlerinin büyümesine neden olarak, daha fazla oranda sebum üretiminin olması anlamına gelmektedir. Aknenin ortaya çıkış sebeplerinden bir diğer ise, kalıtım, yani genlerdir. Bazı dönemlerde insan vücudunda çok fazla aknenin ortaya çıkması kalıtım faktörüne bağlı olmaktadır.

Bireyin aile fertlerinde çok fazla akne varsa ya da cildi akne oluşumuna çok uygunsa, aynı cilt problemi genetik olarak çocuklarda da ortaya çıkmaktadır. Aknenin ortaya çıkış sebeplerinden bir diğeri ise, kadınların hormon seviyesinin arttığı menstrual dönemin başlangıcından itibaren iki ya da yedi gün öncesinde aknenin daha kötü olmasına neden olabilir. Anne adaylarının hamilelik sürecinde hormon dengelerinin değişmesi ile birlikte akne oluşumu ortaya çıkmaktadır. Kadın doğum kontrol haplarının kullanılması ya da ilacın kullanımının bırakılması sonucunda hormon dengesi değişmektedir. Bu durum da aknenin daha yoğun bir şekilde ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aknenin ortaya çıkmasındaki bir diğer sebep ise stresli bir hayat tarzına sahip olmaktır. Duygusal gerginlik de aknenin ortaya çıkmasına neden olan bir sebeptir. Kullanılan birtakım ilaçlar da aknenin daha fazla ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu ilaçlar, Androjenler, Lityum, Barbitüratlar gibidir.

Bazı kadınlar yağlı makyaj yaptıkları zaman insan vücudunda yer alan folikül maddesi hücrelerin yapısını değiştirebilir ve aknenin ortaya çıkmasına neden olabilir. Cildi ovalamak, cilde baskı yapan bisiklet ya da motor kaskları, sırt çantası ya da sıkı yakalar ve çevre kirliliği aknenin ortaya çıkışındaki en önemli sebepler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda akne çikolata yemeye, yağlı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkmaz.

Aknenin Belirtileri

Genel olarak bir cilt rahatsızlığı olan aknenin ortaya çıkış sebebi doku hasarı olan komedon maddesi, bakteri ve aynı zamanda yağ ile tıkanmış olan kıl foliküllerinin genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu komedon maddesi deri altında kalması durumunda kapalı komedon ya da beyaz nokta adı verilmektedir. Beyaz nokta genel olarak derinin dış kısmında küçük beyaz renkte yuvarlaklar görülür. Derinin dış yüzeyine ulaşmayı başaran ve aynı zamanda açılan bir siyah komedon ise siyah nokta olarak isimlendirilmektedir. Beyaz ya da siyah noktalar insan cildinde uzun bir süre kalabilir.

Akne İzleri Nasıl Geçer?

Genel olarak bir cilt rahatsızlığı olan akneyi dermatologlar tedavi etmektedir. Uzman doktorların uyguladığı akne tedavisinde cildi skar dokusunun ortaya çıkmasından korumak amaçlanmaktadır. Aynı zamanda akne oluşumuna neden olan faktörleri en aza indirmek ve lezyonların sayısını azaltmak hedeflenir. Akne tedavisinde uzman doktorlar genel olarak ilaç tavsiye etmektedir. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar foliküldeki hücre yığınlarını, yağ üretimini, iltihabı ve aynı zamanda bakterileri büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Akne gibi bir cilt hastalığına sahip olan bireylerin, akne izlerini tamamen yok etmek için kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan lazer uygulamasında, akne izinin yer aldığı alandaki derinin hücreleri yakılarak ilerleyen zamanlarda yerine, yeni deri hücrelerinin ortaya çıkması hedeflenmektedir. Akne izlerinin tamamen yok olmasını amaçlayan lazer tedavisi ile iyileştirilmek istenen alandaki hücrelere tam olarak odaklanılır. Buna bağlı olarak lazer tedavisinin diğer sağlıklı olan cilt hücrelere herhangi bir zararı bulunmaz. Bu nedenle akne izlerinden tamamen kurtulmak istiyorsanız, lazer tedavi yöntemini tercih etmeniz çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Ciltte birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan aknenin ağırlık derecesine bağlı olarak uzman doktor topikal ya da oral ilaç kullanılmasını tavsiye edebilir. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar yaklaşık olarak dört ya da sekiz hafta sonra iyileşme süreci görülmektedir. Ağır aknelerde isotretinoin kullanmak gerekir. İsotretion genel olarak on altı ya da yirmi hafta boyunca günde bir, iki kere oral olarak uygulanmaktadır. Bu ilaç yüksek bir fiyatta satılmaktadır ve ağır yan etkileri de ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler ise, kaşıntı, burun kanaması, kas ağrıları, ışığa karşı çok duyarlılık, kuru ağız, burun ve deri, azalmış gece görüşü gibidir. Bu yan etkiler ilacın kullanımının bırakılması sonucunda geçer.

Akne izinin geçmesi için uygulanan diğer bir yöntem ise, lazer tedavisi işlemidir. Özellikle yüz kısmında çok dikkat çeken akne izleri, lazer yöntemi ile tedavi edilmektedir. Akne izleri tedavisi için kullanılan lazer doktor kontrolünde uygulanmaktadır. Lazer ile akne izleri birkaç seans içerisinde tamamen yok olmaktadır. Aynı zamanda akne izlerinin tedavisi için evde, doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Akne cilt rahatsızlığına sahip olan bazı insanlar bu izleri kapatmak için kozmetik ürünleri kullanmaktadır, bu geçici bir çözüm şeklidir. Akne izlerini tamamen ortadan kaldırmaz. Akne izlerinin geçmesi için birçok kişi cildine peeling uygulamaktadır. Kimyasal peelingin içeriğinde yer alan kimyasal maddeler ile cildin en üst tabakasının soyulmasına yardımcı olarak, cildin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda akne izlerinin de yok olmasına yardımcı olur.

Cildin dış yüzeyine uygulanan lazer tedavi yönteminin her seansı çok önemlidir. Akne izlerinin tamamen yok olması için uygulanan diğer tedavi yöntemleri ise, krem kullanımıdır. Her cilt tipi ve her cilt hastalığı için özel olarak üretilen kremleri doktorunuzun tavsiyesi ile kullanabilirsiniz. Birçok kozmetik firması cilt rahatsızlıkları için özel olarak krem üretmektedir. Aynı zamanda cilde uygulanan sıkılaştırıcı doğal ve bitkisel maskeler ilerleyen zamanlarda akne izlerinin tamamen ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.